Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
12 stycznia 2017

Prokuratura oskarża o korupcję w górnictwie

Prokuratura oskarża o korupcję w górnictwie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Prokuratura Okręgowa w Katowicach oskarża osiem osób, które w latach 2000-2008 zajmowały kierownicze stanowiska w śląskich kopalniach, o korupcję. Wśród wymienionych w akcie oskarżenia zakładów wydobywczych są kopalnia „Zofiówka” i „Borynia”, należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

Firma z Siemianowic Śląskich, zajmująca się produkcją chemii dla górnictwa (pianki i kleje), wręczała korzyści majątkowe osobom z kierownictwa kopalń, w zamian za preferencyjne traktowanie w organizacji przetargu oraz w dalszych kontaktach handlowych (reklamacje, terminy płatności).

- Pieniądze (jednorazowo kwoty od 140 do 8 400 złotych) wręczane były w gotówce lub też zawierane były fikcyjne umowy zlecenia z pracownikami kopalni lub członkami ich rodzin.  Środki przeznaczone na łapówki pozyskiwane były z środków zagranicznych, od spółki  powiązanej kapitałowo z firmą z Siemianowic Śląskich. Pieniądze na teren Polski przywożone były  z kolei w gotówce. Proponowane ,,prowizje'' oznaczały odpowiednią kwotę pieniędzy wyliczoną  procentowo od wartości sprzedaży – z reguły 1%-2 %. Wśród oskarżonych znajdują się osoby zajmujące kierownicze stanowiska w: KWK „Zofiówka”, KWK „Borynia”, KWK „Jankowice”, KWK „Śląsk”, Bytomskiej Spółce Węglowej, KWK „Marcel”, Zakładzie Górniczym Bytom II - wyjaśnia prokurator Maria Zawada-Dybek.

Oskarżeni, poza jedną osobą,  nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Skierowany do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich akt oskarżenia,  to już szósty akt oskarżenia w śledztwie, pierwotnie prowadzonym w dawnej Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach. Poprzednio, pięcioma aktami oskarżenia objęto 12 osób. Wobec kilku wcześniej oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
kot17.01.2017 8:47

Na Pniówku tez Pana juz można Pisać Dyrektora Z... niema wyprowadzony:D

Zzjg15.01.2017 17:01

Co to piszesz Ryba i Kaminiok z Jedności na Zofiówka dopiero biorą zaliczki na imprezy

józwa14.01.2017 13:34

Panie Waldku Pan się nie boi ,cały zarząd za Panem murem stoi !!!

cwikla13.01.2017 17:07

Kiedy podwyżka dla najlepszego dysponenta boryni.mam wielke zasługi donoszę non stop.niech ktos mnie doceni.

górnik13.01.2017 16:58

Nepotyzm!!! na JSW był tylko za PO-PSL i tak zdobywało się karierę - awans na np.DT Zofiówki. Awans zdobywano za pomocą wspomnianego przez panią z UE posłankę PO, a zwany układem PROFESORSKO-DYREKTORSKI TRWA NAWET ZA PISu wstyd.

Gość13.01.2017 13:28

Co do korupcji na Zofiówce to razem z Czesławem powinno jeszcze beknąć kilku sztygarów i nadsztygarów (kilku z nich uciekło w porę na urlop górniczy) za przyklepywanie niewykonanych do końca robót przez wyżej niewymienioną firmę polecona przez Czesława.

Hajer13.01.2017 10:19

Jak byscie mieli tatusia wysoko postawionego jak Bolec to tez byscie szybko awansowali. Jak sie okazuje mozesz byc mierny ale dobrze urodzony.

Pokaż wszystkie opinie (19)