Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
13 stycznia 2017, Publicystyka

WOŚP: "Przeciwko fanatyzmowi"

WOŚP: "Przeciwko fanatyzmowi"
fot. WOŚP Jastrzębie

Już niedługo 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra również w Jastrzębiu. Na ulicach pojawią się wolontariusze, zbierający datki na pediatrię oraz godną opiekę seniorów. Już można licytować ciekawe przedmioty na naszej aukcji internetowej. Jednak sama WOŚP budzi też kontrowersje.

Popierać czy nie popierać WOŚP? Od jakiegoś czasu toczy się ostra dyskusja na ten temat, czasami zahaczająca nawet o oskarżenia i zarzuty o charakterze kryminalnym.

- Każdego roku przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy różne środowiska – prawicowe, niektóre katolickie podnoszą wielki krzyk, organizują internetowe akcje typu „nie daję Owsiakowi”. Dla ludzi logicznie myślących i otwartych na pomaganie takie zachowanie musi być napiętnowane i uznane za przejaw skrajnej bezmyślności i patologii emocjonalnej. Bo jeśli uważają, że należy się pomoc „małej Ani” (osoby fikcyjne), którą koordynuje Caritas albo TVP, a nie należy się pomoc „małemu Filipowi”, któremu pomaga WOŚP, wchodzą w pewnego rodzaju szalone koło o nazwie „tylko nasza pomoc jest prawdziwa”. A to już pewnego rodzaju przejaw fanatyzmu. Ojciec Grzegorz Kramer, jezuita napisał niedawno na swoim blogu „proszę Was przestańcie rozgrywać i dzielić. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem”. A komentował zapowiadaną akcję Caritas Ordynariatu Polowego o zbiórce na syryjskie rodziny w czasie WOŚP - mówi ks. Wojciech Grzesiak, organizator i szef misji medycznej do Paragwaju.

Są też i inne poglądy. Przeciwnicy orkiestry nie mogą przeboleć, że Owsiak podobno zbija fortunę na WOŚP. Oszukuje naiwnych wolontariuszy i tych, którzy przekazują mu pieniądze w dniu finału Orkiestry,  a nawet okrada Fundację.

- Jurek od początku Fundacji nie pobiera żadnego wynagrodzenia oraz żadnych dodatkowych gratyfikacji, premii, świadczeń, nagród czy honorariów. Jest to wykazywane w standardowych oświadczeniach finansowych, które Fundacja przedstawia odpowiednim urzędom skarbowym. Jako Prezesowi Zarządu WOŚP Jurkowi przysługuje jedynie samochód służbowy (wykorzystywany do obsługi szkoleń organizowanych przez WOŚP) oraz telefon. Jerzy Owsiak jest Prezesem Zarządu Złotego Melona. Złoty Melon to spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100 proc. udziałów -  informuje WOŚP.

Także Caritas Polska, która jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski zabrała głos na temat WOŚP. Warto podkreślić, że często Caritas była przeciwstawiana Orkiestrze, jako jedyna możliwa do przyjęcia organizacja podejmująca działania dobroczynne.

- Każdy, kto działa na rzecz bliźniego jest godny szacunku. Caritas Polska nie podejmuje żadnych działań przeciwko Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, nie konkuruje z nią ani nie szuka porównań. Ilość problemów społecznych i osób potrzebujących zainteresowania i wsparcia w Polsce jest ogromna. Jest tu miejsce dla każdego, kto angażuje się w pomoc dla bliźniego. Apelujemy o szacunek, wsparcie i przestrzeń do działania dla wszystkich ludzi i organizacji dobrej woli oraz o zaprzestanie podziałów i konfrontacji. Prosząc o szacunek i pokój, postanowiliśmy przekazać na aukcję XXV Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lampę oliwną w kształcie gołębia pokoju, wykonaną przez chrześcijan z Bliskiego Wschodu - napisał m.in. w specjalnym oświadczeniu ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

Z wielu stron słychać głosy, że nie ma konkurencji w pomaganiu, że ludzie dobrej woli mogą działać we wszelkich możliwych organizacjach.

 - Piętnasty stycznia -  ta niedziela to dobry dzień by zrobić coś dobrego,  a jeśli nie chcesz pomóc to nie przeszkadzaj. To także przejaw dojrzałego człowieczeństwa. Jeśli usłyszycie w niedzielę wezwanie, że ludzie nie mają wrzucać wolontariuszom to wrzućcie dwa razy więcej. Nikt nie ma prawa zabronić działania zgodnie z odruchem dobrego serca. Wolontariusze WOŚP… Robimy dobrą sprawę. Warto pomagać – to głos księdza Wojciecha Grzesiaka, wieloletniego duszpasterza na terenie Jastrzębia-Zdroju.

Oczywiście każdy ma wolną wolę, jaką organizację charytatywną wspierać. Ludzi, którzy czekają na pomoc jest wielu. I jak pisze ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska nie chodzi o żadną konkurencję, czy udowadnianie, kto jest lepszy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ci, którzy mają na ustach najwięcej krytyki sami stworzyli jakieś szczytne przedsięwzięcie i pomagali innym. Działać przecież może każdy, a obszarów biedy, które wymagają wsparcia w naszym kraju jest wiele. Poza tym trudno zgodzić się z tym, aby na płaszczyznę organizacji pozarządowych wprowadzać polityczne zwyczaje, których fundamentem jest atakowanie, pomawianie, obrażanie. Jest też grupa osób zwyczajnie sfrustrowanych, które po prostu czują się źle, kiedy ktoś inny odnosi sukces i ma realne osiągnięcia. Tym można polecić najzwyklejszą wycieczkę po… rozum do głowy.

 Internetowa aukcja jastrzębskiego sztabu WOŚP

 

        

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębianie podziękowali Owsiakowi Jastrzębianie podziękowali Owsiakowi

Jastrzębianie podziękują Jurkowi Owsiakowi Jastrzębianie podziękują Jurkowi Owsiakowi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
jestem z PiS od Kaczyńskiego16.01.2017 7:28

Dałem na Orkiestre 50zł bo mam swój rozum i nie daje się zmanipulować.....

Gość15.01.2017 15:34

Kto nie daje na WOŚP niech nie korzysta z naszego sprzętu, a idzie do pisowcow pi pomoc ha ha ha

do rolers15.01.2017 14:12

Na ciebie też są papiery: Słaba inteligencja. Brak umiejętności kojarzenia faktów. Braki w logicznym myśleniu ...

edek 15.01.2017 9:11

Ludzie do tych zakutych łbów fanatycznych nic nie tyrafi, a my działajmy!

do roles 15.01.2017 8:57

Idąc tym tokiem myśelnia na Ojca Swiętego Papieża Franciszka też są jakieś papiery, ha ha ha, Nie ma to jak fundamentalizm opisany w tym artykule.

rolers15.01.2017 8:51

@Michał, dyrektor Caritas nie ma wątpliwości bo na niego tez są papiery.

Wentyl bezpieczeństwa działa, a niektórzy za Owsiakiem jak za Rydzykiem.

Pozdrawiam

Gość15.01.2017 8:29

Dobra dobota! działamy!

Pokaż wszystkie opinie (31)