Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
17 stycznia 2017

Kiedy emeryci otrzymają deputat węglowy?

Kiedy emeryci otrzymają deputat węglowy?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Deputat węglowy dla emerytów nie jest wypłacany już kolejny rok. Teraz pojawiła się szansa, że należność z tytułu prawa do tego świadczenia będzie przekazywana, jako dodatek do emerytury, wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

- Projekt resortu energii, zakładający wypłatę deputatu węglowego dla emerytów górniczych przez ZUS powinien być procedowany w Sejmie w styczniu lub lutym - powiedział wczoraj w Katowicach minister energii Grzegorz Tobiszowski.

W sprawie deputatu węglowego powstały dwa projekty ustaw. Projekt obywatelski, pod którym związkowcy górniczy zebrali 126 tys. podpisów oraz rządowy opracowany przez resort energii. Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się też propozycja jednorazowej wypłaty kwoty ok. 8-9 tys. zł w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu przez osoby posiadające takie prawo, ale propozycja ta nie zyskała poparcia strony społecznej.

Kiedy emeryci i renciści górniczy mogą spodziewać się wypłaty deputatu? Zanim projekt ustawy przejdzie całą drogę legislacyjną przez Sejm i Senat, a na końcu podpisze go prezydent może minąć około pół roku. Z ewentualnymi wypłatami najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać do uchwalenia nowego budżetu państwa. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie? Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
ela195619.05.2017 15:22

Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią "marian" ja też nie mam zamiaru sponsorować cudze dzieni i nieroboli,

marian18.04.2017 17:06

Co za głupie komentarze w sprawie deputatów węglowych dla górników - w końcu deputat był w ustawie tak jak są emerytury w ustawie Ustawa z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. Nr 147, poz. 1031),Jeżeli wszyscy macie żal o to że ten głupi górnik harował i domaga się tego co mu się należy to proszę także zlikwidować 500+ dlaczego mamy sponsorować cudze dzieci ??? my też mieliśmy dzieci i harowaliśmy na nie i państwo nie dało złotówki a teraz nagle jest kasa na cudze dzieciory i nieroboli !!!! i co wszyscy szczęśliwi ????? SUPER UTRZYMUJMY CUDZE DZIECI I WSPOMAGAJMY PATOLOGIĘ !!!!!

kazik18.04.2017 14:10

PIS okrada górników z deputatu , ważne ,że rolnicy mają dotacje .

Ubaw po pachy!20.02.2017 22:04

Najbardziej śmieją się kolejarze, którzy (nie wiedzieć czemu) mają, a górnik dołowy nie ma!

Mija18.01.2017 7:57

Do Gość. Twój sposób pisania świadczy o Twojej zachłanności. Składek nie chcesz płacić węgiel
byś zabrał i co Ci jeszcze nie pasuje? W każdym kraju są podatki właśnie m.in.na takie cele. Zmień kraj bo widzę że tu się męczysz .

Mija18.01.2017 7:39

Do Gościa. To nie pracuj i nie będziesz musiał płacić żadnych składek do Zusu.

TPW17.01.2017 18:18

A 45 tys znajomków i rodzinki rządzących zatrudnionych w ZUS nie robi zbędnych kosztów!? Zacznijcie czytać wiadomości między wierszami bo dają na chleb i igrzyska a sami się bogacą i ustawiają

Pokaż wszystkie opinie (23)