Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
19 stycznia 2017, Publicystyka

Wolontariusze bronią ks. Wojciecha Grzesiaka

Wolontariusze bronią ks. Wojciecha Grzesiaka
fot. Misja Paragwaj

Lekarze i pielęgniarki – wolontariusze Misji Medycznej do Paragwaju wydali specjalne oświadczenie w sprawie oskarżeń, jakie pod adresem księdza Wojciecha Grzesiaka, kieruje Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Wolontariusze całkowicie nie zgadzają się z zarzutami, jakie - ich zdaniem - uderzają nie tylko w księdza, ale i w nich samych oraz samą Misję. 

"My Wolontariusze Misji Medycznej do Paragwaju w latach 2011 - 2016 wyrażamy nasze oburzenie i sprzeciw wobec  nieprawdziwych zarzutów ze strony Kurii Metropolitalnej w Katowicach dotyczących działań ks. Wojciecha Grzesiaka, koordynatora tej misji.

Misja Medyczna powstała jako odpowiedź na potrzebę niesienia pomocy medycznej w miasteczku Guarambare oraz w osadach indiańskich położonych w głębi kraju. U początku wszystkiego stoi o. Grzegorz, franciszkanin pracujący na co dzień w miejscowej parafii misyjnej. W roku 2010 poprosił on ks. Wojciecha Grzesiaka ówczesnego kapelana szpitalnego o pomoc. W związku z tą potrzebą wyruszyła pierwsza misja medyczna. Podczas tej misji okazało się, ze potrzeby są tak duże, iż nikt nie miał wątpliwości co do dalszej kontynuacji tego dzieła. Uważamy, że na pewno nie jest to fanaberia ani nasza, a tym bardziej księdza Wojtka. Na podstawie wielu lat współpracy z ks. Wojciechem Grzesiakiem oraz posiadanej wiedzy medycznej i długiego doświadczenia zawodowego możemy powiedzieć, ze insynuacje o jego „niepoczytalności” są bardzo niestosowne i nieprawdziwe.  

Wyjeżdżając na misje zostawiamy rodziny, poświęcamy własny urlop i angażujemy osobiste środki finansowe na pokrycie części kosztów pracy w Paragwaju. Do jesieni 2014 roku wszystkie donacje w tym zbiórki wiernych przeznaczone na działalność misji były gromadzone na koncie parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Jastrzębiu-Zdroju. W związku z rosnącymi potrzebami  misji i troską o przejrzystość jej finansów powołaliśmy Stowarzyszenie Śląska Misja Medyczna „To-Misja” (2014). Projekty pomocowe, których autorem jest ks. Wojciech zaaplikowane przez Stowarzyszenie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymały aprobatę, więc kolejne dwie misje odbyły się przy współudziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych programu „Wolontariat Polska Pomoc”. Bezwzględnym warunkiem stawianym przez MSZ było uzyskanie przez nas certyfikatu Wolontariusza Pomocy Międzynarodowej. Trudno jest być wolontariuszem wiemy o tym dobrze. Czynienie dobra, leczenie chorych w trudnych warunkach w zagrożeniu zdrowia a nawet życia nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy słyszy się głosy krytyki łącznie z zarzutem korzyści finansowych z takich misji. Taka opinia o wolontariacie podważa sens naszej działalności wolontaryjnej i jest dla wszystkich ludzi misji w Polsce i w Paragwaju krzywdząca i upokarzająca.

Dla nas, jako wierzących szczególnie przykre jest to, że nasza działalność charytatywna nie dość, że nie znajduje aprobaty, jest wręcz negowana i przedstawiana w złym świetle przez Arcybiskupa Katowickiego.

Proponowane przez Kurię Metropolitalną w Katowicach rozwiązania świadczą o całkowitej ignorancji w temacie struktury i działalności Misji Medycznej. To co się wydarzyło wpływa negatywnie przede wszystkim na dalszą pomoc ubogim w Paragwaju a także pośrednio na wszystkich zaangażowanych w program „Wolontariat Polska Pomoc”.

Wierzymy, że wśród obywateli Polski są wielkie rzeszy ludzi, którzy wbrew tym wszystkim opiniom doceniającą naszą pracę i działalność Misji Medycznej do Paragwaju".

Oświadczenie podpisali: Grażyna Adamek, lekarz , Barbara Dziak , pielęgniarka, Jacek Goik, pielęgniarz, Anna Marcinek, lekarz, Andrzej Ryszczyk, lekarz, Marta Wdowczyk, pielęgniarka. Elżbieta Wypych, lekarz

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Bp. Pieronek: "Psychiatryk to mało powiedziane" Bp. Pieronek: "Psychiatryk to mało powiedziane"

Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia  Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
rajdowiec20.01.2017 2:49

Czas takiego biskupa wykurzyć z naszej sląskiej ziemii!!!!

Gość19.01.2017 21:40

Dobrze ze w ogóle żyje i go jeszcze nie wykonzczyli

Gość19.01.2017 20:35

Może tam u góry dowiedzieli się że ksiądz nie żyje do końca tak jak powinien.

Dorota19.01.2017 18:53

"Po owocach ich poznacie..."

Gość19.01.2017 18:50

Brawo Wy i ks. Wojtek. A co do arcybiskupa to poczytajcie sobie trochę o nim to może zrozumiecie co to za człowiek...

zdenek19.01.2017 15:56

wolontariusze? czy wolontariuszki?

Gość 319.01.2017 14:07

Działania Arcybiskupa powodują zachwianie wiary w Kościół...Podpisuję się pod słowami Gościa:Precz z takim Biskupem....

Pokaż wszystkie opinie (13)