Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
23 stycznia 2017

Będzie strajk kierowców? Trudna sytuacja PKM

Będzie strajk kierowców? Trudna sytuacja PKM
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Sytuacja w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej jest dramatyczna. Do ostatnich chwil pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej nie byli pewni czy otrzymają w styczniu wynagrodzenie. W poniedziałek, podczas sesji rady miasta trwała debata na temat komunikacji miejskiej w Jastrzębiu.

Podczas poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miasta zajmowano się problemem komunikacji w mieście. Sytuacja PKM jest dramatyczna. Stanisław Słowiński, prezes PKM-u powiedział, że możliwa jest nawet jej upadłość. Poinformował, że na koniec 2016 roku PKM zanotował ok. 2,5 mln zł straty. Sytuacja tej firmy nie jest łatwa, ponieważ nie otrzymuje na czas płatności od firmy Warbus na rzecz, której świadczy usługi. Z kolei Warbus twierdzi, że z opóźnieniem i na raty wpływają do nich należności z MZK, który zamawia kursy autobusowe.

Jeden z kierowców PKM-u zapowiedział, że jeżeli w lutym załoga nie otrzyma na czas wypłaty to zablokuje komunikację w całym mieście. Jednocześnie zarzucił, że MZK "opływa w dobrobyt", natomiast pracownicy PKM od kilku lat nie mieli regulacji płac.

-  Jeżeli w lutym sytuacja się powtórzy, wymknie się spod kontroli. Miasto zostawimy bez komunikacji. Zatrzymamy tutaj komunikację, nie wyjedzie nikt - ostrzegał jeden z pracowników PKM.

Podczas sesji rozmawiano nie tylko o sytuacji PKM, ale całego Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Danuta Jemioła z Solidarności zarzuciła MZK, że przez lata nie było dokładnej kontroli, która pozwoliła zapobiec sytuacji. Szczególne pretensja miała do aktualne wiceprzewodniczącego związku, Benedykta Lanusznego.

- Mimo, że zmieniali się przewodniczący MZK, Pan ciągle jest. O wszystkim Pan wiedział. To nie jest tak, że Ci prezesi co odeszli są winni. To nie pracownicy są winni tej sytuacji. To Wy, którzy zarządzaliście tym - mówiła Danuta Jemioło.

MZK zmaga się teraz z jeszcze jednym problemem - nie potrafi wyłonić przewodniczącego związku. Jako kandydat pojawia się wiceprezydent Jastrzębia, Janusz Buda. Ten jednak na razie odmawia objęcia tej funkcji.

- Ja jednoznacznie powiedziałem. Musimy przeprowadzić audyt i przyjrzeć się jak to wszystko funkcjonuje. Zacząć od siebie - mówił Janusz Buda.

Prezydent Anna Hetman podsumowując dyskusję stwierdziła, że wszyscy obecni na sesji nadzwyczajnej nie są zadowoleni z działalności MZK. Związek lekceważy postulaty, jakie pod jego adresem, a dokładnie sposobu funkcjonowania, kieruje Miasto Jastrzębie-Zdrój. Prezydent zwróciła się do radnych, aby ponownie rozważyli opuszczenie struktur MZK przez Jastrzębie. W ten sposób pojawi się realna możliwość uratowania PKM oraz uporządkowania spraw związanych z komunikacją w mieście. 

O sprawie będziemy jeszcze szerzej informować.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Bez maseczki w autobusie. Nie pojedziesz Bez maseczki w autobusie. Nie pojedziesz

Uwaga! Zmiana trasy autobusów Uwaga! Zmiana trasy autobusów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
autor30.01.2017 10:25

jak to jest MZK jest właścicielem PKM tzn, że MZK za odpowiednią wartość kupiło tą firmę ileś tam lat temu / może 30/ czy pozyskał ją politycznie za darmo i ustanowił sie samoistnie właścicielem.

do GENEK29.01.2017 21:09

Zgadzam się z Tobą. Trzeba samemu sprawę załatwić i zakończyć to raz a dobrze.

Jaś 29.01.2017 11:39

Do jasia z28.01.2017 20:19
Uprzejmie proszę nie posługiwać się moim nickiem.

rajmund28.01.2017 20:32

K..a! ale mnie ten szeryf z MZK w...a. Napier...ł bagna, ludziom nerwy szarga, a teraz ofiarę udaje. Czekaj no niech mi tylko bus nie podjedzie. Cie tam znajde

jaś28.01.2017 20:19

Proszę mi wytłumaczyć wystąpimy z MZK i co dalej,jak uratujemy PKM. Kierowcy się złożą i wezmą w swoje ręce,czy jak.MZK musi być,bo jest właścicielem PKMu.

GENEK28.01.2017 14:53

PANI PREZYDENT JAK NA POPRZEDNICH SESJACH CHCE WYSTAPIC Z MZK ALE GRA POLITYCZNA NASZYCH RADNYCH NA TO NIE POZWALA. JA SIE PYTAM GDZIE SA MIESZKANCY I PRACOWNICY PKM.TO LUDZIE MUSZA WZIAC TO W SWOJE RECE I TAK BEDZIE!!!!!

Jaś 25.01.2017 23:20

Jest wyjście z trudnej dla PKMu sytuacji finansowej. Być może się mylę ,ale to jest do dyskusji. Wariant z odstąpieniem kontraktu PKMowi za 1 zł z rekompensatą poniesionych kosztów w wys 4 mln zł wg mnie jest sensowny. Kontrakt po przejęciu lisingowanych Skanii , obsługiwany przez jedną firmę z pewnością będzie opłacalny,tym bardziej ,że można będzie ustalić nową stawkę . Kwota rekompensaty nie jest wygórowana , biorąc pod uwagę wartość kontraktu. Całą sprawę powinien poprowadzić Urząd Miasta Jastrzębie Zdrój i udzielić niezbędnej pomocy przy uzyskaniu zabezpieczenia bankowego dla PKM. Sprawy powinna sprowadzać się do ratowania miejsc pracy pracowników PKM. To mieszkańcy miasta. Rekompensata to nie żaden interesik Warbusa. Utrzymując kontrakt i przejmując całą obsługę zamowionego transportu firma zarobi dużo więcej.W skrajnym przypadku utraty kontraktu odszkodowanie sądowe również będzie dużo większe i dotknie wszystkich współudziałówców MZK. Warbus pewnie ma dosyć ataków na firme i stąd jego propozycja. Myślę ,że warto z niej skorzystać.Srawa jest do dyskusji.

Bąbelkowa25.01.2017 8:32

Dziady z wytarganą dupą chcą jeździć fabrycznie nowymi solarisami i scaniami, jak widać na załączonym obrazku... Tak się nie da. ???????????? A w MZK dawno powinna bomba pier...ąć, ani jednego autobusu nie mają parszywki, kase tylko chapią, a wykonawców w ch..uja ładują! ????

Gość25.01.2017 6:54

Trzymajcie się Powodzenia w negocjacjach Przewodniczący Komisji Związku ,Solidarność, ,MZK Puławy

Jaś 24.01.2017 17:23

Do Gościa z godz 9.46
Ma pan rację .Jednak przedstawiciel Warbusa w 34,55 min sesji mówił o dochodowym kontrakcie .dla firmy w przeciwieństwie do PKM.W czasie sesji są więc dwie wypowiedzi.

Pokaż wszystkie opinie (31)