Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
25 stycznia 2017

Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy

  • Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy
  • Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy
  • Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy
  • Tak będzie wyglądała łaźnia w Moszczenicy
Więcej zdjęć:
wizualizacja: Architekt Studio Projektowe

Wiadomo już, jak będzie wyglądała łaźnia po byłej kopalni Moszczenia, w której ma się znajdować muzeum postindustrialne, a w dalszym etapie nowo powstałe firmy tak zwane start-upy. Obiekt ma być nowoczesny, na miarę XXI wieku. 

W budynku będzie można zobaczyć ekspozycję maszyn wykorzystywanych w procesie wydobycia i przetwórstwa węgla, na których zastosowany zostanie mapping przestrzenny z atrakcjami dźwiękowymi i wizualnymi. Znajdą się tu również autentyczne obudowy chodników kopalnianych z atrakcjami multimedialnymi oraz pozostałe rekwizyty związane z górnictwem. Rzeczywistość zostanie połączona z elementami interaktywnymi dając zwiedzającym obraz warunków panujących podczas pracy górnika. Nowoczesne technologie przenikać się będą z industrialnym wyposażeniem i konstrukcją budynku. Ekspozycja ma być w pełni zintegrowana sensorycznie i oddziaływać na wszystkie zmysły odwiedzających.

Na drugiej kondygnacji umiejscowiona będzie wieloczęściowa ekspozycja pokazująca proces industrializacji i aspekty kulturowe Górnego Śląska z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod prezentacji, składa się na nią ekspozycja związana z węglem, jako budulcem natury znajdująca się w instalacji składającej się z kilkunastu kul węgla połączonych w scenograficzną molekułę. W budynku znajda się również sale warsztatow, dydaktyczne, multimedilane.

Prace nad modernizacją łaźni rozpoczną się w tym roku. 

Na realizację przedsięwziecia pozyskano fundusze z Unii Europejskiej.  

Koszt całkowity - 4 063 697,66 euro (po decyzji EKS EFRR: 3 224 554,14 euro).

Koszt całkowity dla Jastrzębia-Zdroju - 2 328 363,45 euro.

Kwota dofinansowania dla Jastrzębia-Zdroju - 1 979 108,93 euro.

Wkład własny Jastrzębia-Zdroju - 349 254,52 euro.

Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, Jastrzębie-Zdrój, DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Odwołano prezesa w spółce górniczej Odwołano prezesa w spółce górniczej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (75)
mieszkanka01.02.2017 9:48

Przecież to jest kompletna ruina!!! środki, które miasto otrzyma może starczą na odbudowę budynku, ale na pewno nie na wykończenie i wyposażenie jak to się pięknie podaje w projekcie. Ciekawe skąd w budżecie upadającego miasta znajdą się środki na doposażenie a później utrzymanie nikomu nie potrzebnej inwestycji! I proszę nie podawać za przykład Ostravy, znam ludzi, którzy pracują w tamtejszym muzeum industrialnym (to teren paru hektarów obejmujący mnóstwo zabytkowych budynków, nowoczesne interaktywne muzeum, salę koncertową, obiekty gastronomiczne itp.) i sami twierdzą, że ratują ich tylko wielkie wydarzenia kulturalne (np. festiwal w Ostravie) bo turystów jest bardzo mało. Zresztą w internecie można poczytać i porównać obie inwestycje. Więc jaki jest sens wydawania pieniędzy na to coś w Jastrzębiu. A start-upy jak to określono w dalszej przyszłości to tylko pobożne życzenia, żeby stworzyć wrażenie, że coś się w mieście robi dla gospodarki. Jeśli tak bardzo władze miasta chcą tworzyć tego typu muzeum, to niech jeszcze trochę poczekają, a do przejęcia będzie np.nie zdewastowany JASMOS i to w całości, więc nie trzeba będzie ratować ruiny na Moszczenicy.

lowca puszek30.01.2017 10:28

a będzie się tam można wykumpac

Kk29.01.2017 20:53

Tematu firm budujących się w Żorach lepiej nie poruszać bo i tak zatrudniają tam Ukraińców co widać na tablicach ogłoszeń przy tych firmach.... ludzie mieli nadzieję na prace a składając papiery usłyszeli "przepraszamy ale wolimy pracowników z Ukrainy " :-(

seboc29.01.2017 14:45

@ciekawy
Moze jestcze znajdziesz gdzies stare zdjecia. Do budynku lazni przylegala kryta plywalnia, naprawde fajna.
Trzeba bylo ja zburzyc, zamknac zaklad, zrobic lewa spolke miejska dla niby-reaktywacji tych terenow. Teraz pozyskac srodki i zbudowac jakies dziwo. Przeciez nie bylo wojny a w Polsce ciagle cos sie burzy i odbudowuje, rujnuje i odtwarza. Taka syzyfowa praca.
W Niemczech na niektorych liniach kolejowych mozn spotkac mechaniczne semafory. Pierwszy raz zobaczylem i sie dziwilem. Ale krotko moje zdziwienie trwalo. Postawiono je 100 lat temu, nadal pelnia swoja role razem z linia kolejowa. Linie kolejowa budowano z mysla zapewnienia rozwoju. Nadal wspomaga rozwoj miejscowosci, do ktorych prowadzi.
W Polsce kompletny chaos. Nieprzemyslane inwestycje, glupie pomysly, permanentna zmiana planow. W Jastrzebiu stezenie glupoty wsrod wladz jest bardzo wysokie. Bedzie laznia bez lazni jak dworce bez pociagow i autobusow. Jeszcze pare lat a wszystkich urzednikow wymieni sie na figury woskowe. Bedzie pierwsze w swiecie miasto-muzeum glupoty.

Go?ść29.01.2017 12:15

Bo maszyny i chodniki (prawdziwe, odziene) to mozna w Zabrzu oglądać, a jakby tak zrobić karbon?

Go?ść29.01.2017 12:14

a nie można by zrobićmakiet lasu karbońskiego?

ciekawy29.01.2017 9:53

Czy można będzie się tam wykąpać to na wzór łażni tureckiej?

Pokaż wszystkie opinie (75)