Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
26 stycznia 2017

Ks. Wojciech Grzesiak odwoła się do Watykanu

Ks. Wojciech Grzesiak odwoła się do Watykanu
fot. kb /jastrzebieonline

Sprawa nałożenia kary suspensy na ks. Wojciecha Grzesiaka poruszyło środowisko lokalne. To jeszcze nie koniec. Ksiądz postanowił zwrócić się pisemnie do abp. Wiktora Skworca o odwołanie tej decyzji. W przypadku utrzymania suspensy, odwoła się do Watykanu.

- Na mocy przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego kara suspensy nałożona 11 Stycznia 2017 roku, a wymierzona 13 stycznia 2017 przez Arcybiskupa Katowickiego zostaje zawieszona. Wynika to z procedury rekursu administracyjnego. Pierwszym stopniem jest prośba do autora o anulowanie dekretu. Po odpowiedzi, bądź po czasie wyznaczonym przez prawo rekurs trafia do Stolicy Apostolskiej. Na ten czas przedmiot dekretu jest zawieszony. Mogę w pełni wykonywać akty władzy święceń - poinformował ks. Wojciech Grzesiak.

Ksiądz powołuje się między innymi na kanon 1733 § 1 Prawa Kanonicznego:

- Należy sobie bardzo życzyć, by - ilekroć czuje się ktoś pokrzywdzony dekretem - unikać sporu między nim a autorem dekretu i wspólnym wysiłkiem szukać słusznego między nimi rozwiązania, posługując się w razie potrzeby poważnymi osobami dla podjęcia mediacji i rozważania sprawy, tak aby na odpowiedniej drodze unikać sporu lub go rozwiązać -

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków" Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków"

Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój" Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Igor27.01.2017 6:54

Sytuacja jest patowa tak jak w kraju i w radzie miasta. Mający większość mogą przegłosować wszystko co chcą z naszych podatków. Ale myślę, ze Papież Franciszek stanie po stronie księdza, zważywszy na Jego dokonania misyjne.

Gość26.01.2017 14:45

Czy ten ksiadz ma na pewno czyste sumienie ? ...

józwa26.01.2017 14:06

W strukturach mafijnych za nieprzestrzeganie omerty można dostać przesyłkę w postaci zdechłej ryby lub być konfirmowany również według mafijnych rytuałów.Tak ku przestrodze dla wielebnego.

Luter26.01.2017 10:16

Ksiądz nie wiedział , że musi być posłuszny biskupowi? nie uczyli tego w seminarium? jeżeli chodzi o nieposłuszeństwo wobec biskupa to ksiądz nie ma najmniejszych szans w Watykanie , domyślam się że doskonale o tym wie, tylko chce wykorzystać wszystkie możliwości . Efekt będzie dwojaki albo podporządkuje się decyzji biskupa i w efekcie decyzji pójdzie na zesłanie na prowincję , albo opuści stan duchowny i będzie mógł kontynuować swoją misyjną działalność.

julia26.01.2017 10:07

To nic nie pomoże.Takie skargi wcale nie trafiają do Papieża.Rozpatrują to urzędnicy (najczęściej w tym przyp.polscy) To nic nie pomoże , Hoser kościół zamknął i co???

seboc26.01.2017 9:00

KK to typowa korporacja. Oddzial korporacji przestrzega wlasnych norm i obyczajow, chyba, ze przynosi duzy zysk, wowczas zadne normy nie obowiazuja.