Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
Queens Chicken
26 stycznia 2017

Ks. Wojciech Grzesiak odwoła się do Watykanu

Ks. Wojciech Grzesiak odwoła się do Watykanu
fot. kb /jastrzebieonline

Sprawa nałożenia kary suspensy na ks. Wojciecha Grzesiaka poruszyło środowisko lokalne. To jeszcze nie koniec. Ksiądz postanowił zwrócić się pisemnie do abp. Wiktora Skworca o odwołanie tej decyzji. W przypadku utrzymania suspensy, odwoła się do Watykanu.

- Na mocy przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego kara suspensy nałożona 11 Stycznia 2017 roku, a wymierzona 13 stycznia 2017 przez Arcybiskupa Katowickiego zostaje zawieszona. Wynika to z procedury rekursu administracyjnego. Pierwszym stopniem jest prośba do autora o anulowanie dekretu. Po odpowiedzi, bądź po czasie wyznaczonym przez prawo rekurs trafia do Stolicy Apostolskiej. Na ten czas przedmiot dekretu jest zawieszony. Mogę w pełni wykonywać akty władzy święceń - poinformował ks. Wojciech Grzesiak.

Ksiądz powołuje się między innymi na kanon 1733 § 1 Prawa Kanonicznego:

- Należy sobie bardzo życzyć, by - ilekroć czuje się ktoś pokrzywdzony dekretem - unikać sporu między nim a autorem dekretu i wspólnym wysiłkiem szukać słusznego między nimi rozwiązania, posługując się w razie potrzeby poważnymi osobami dla podjęcia mediacji i rozważania sprawy, tak aby na odpowiedniej drodze unikać sporu lub go rozwiązać -

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój" Abp. Skworc: "Górnictwu potrzebny jest spokój"

Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia  Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Igor27.01.2017 6:54

Sytuacja jest patowa tak jak w kraju i w radzie miasta. Mający większość mogą przegłosować wszystko co chcą z naszych podatków. Ale myślę, ze Papież Franciszek stanie po stronie księdza, zważywszy na Jego dokonania misyjne.

Gość26.01.2017 14:45

Czy ten ksiadz ma na pewno czyste sumienie ? ...

józwa26.01.2017 14:06

W strukturach mafijnych za nieprzestrzeganie omerty można dostać przesyłkę w postaci zdechłej ryby lub być konfirmowany również według mafijnych rytuałów.Tak ku przestrodze dla wielebnego.

Luter26.01.2017 10:16

Ksiądz nie wiedział , że musi być posłuszny biskupowi? nie uczyli tego w seminarium? jeżeli chodzi o nieposłuszeństwo wobec biskupa to ksiądz nie ma najmniejszych szans w Watykanie , domyślam się że doskonale o tym wie, tylko chce wykorzystać wszystkie możliwości . Efekt będzie dwojaki albo podporządkuje się decyzji biskupa i w efekcie decyzji pójdzie na zesłanie na prowincję , albo opuści stan duchowny i będzie mógł kontynuować swoją misyjną działalność.

julia26.01.2017 10:07

To nic nie pomoże.Takie skargi wcale nie trafiają do Papieża.Rozpatrują to urzędnicy (najczęściej w tym przyp.polscy) To nic nie pomoże , Hoser kościół zamknął i co???

seboc26.01.2017 9:00

KK to typowa korporacja. Oddzial korporacji przestrzega wlasnych norm i obyczajow, chyba, ze przynosi duzy zysk, wowczas zadne normy nie obowiazuja.