Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°13°
2 lutego 2017

Górnicy domagają się sprawiedliwych wypłat

Górnicy domagają się sprawiedliwych wypłat
fot. JSW

Górnicze związki zawodowe domagają się tego, aby płace w poszczególnych kopalniach nie zeszły poniżej pewnego poziomu, który powinien określić ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Ma to przeciwdziałać poczuciu niesprawiedliwości, tam gdzie wynagrodzenia na podobnych stanowiskach są znacząco niższe. 

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski, który wypowiedział się dla portalu Wirtualny Nowy Przemysł, opowiedział się za uproszczeniem i ujednoliceniem systemu wynagrodzeń w górnictwie.

- Gospodarka rynkowa, gospodarką rynkową, natomiast górnictwo jest jedno. I warunki pracy górników są podobne we wszystkich kopalniach. Oczywiście w zależności od geologii, co dotyczy każdej z kopalń - raz się pracuje w lepszych, a raz w gorszych warunkach. To wiąże się właśnie z geologią i ze złożem, jakie się aktualnie eksploatuje - mówił.

Podkreślał, że dawniej w górnictwie działał ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, który ujednolicał płace na określonym poziomie. Jednak został on wypowiedziany przez pracodawców, którzy utworzyli oddzielne układy zbiorowe dla poszczególnych kopalń. Stąd mają wynikać znaczące różnice w wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach w różnych kopalniach.

Obecnie w górnictwie istnieje kilka tysięcy różnych stanowisk, kilkanaście dodatków do pensji, nagród, deputatów. Wyliczenie wynagrodzenia jest skomplikowane i może być nieczytelne.

W rządowym programie branży do roku 2030 wykazano, że w górnictwie koszty pracy stanowią ok. połowę kosztów produkcji. W ponad 90 proc. są to koszty stałe. Powoduje to, że spółki węglowe w przypadku wystąpienia spadku cen węgla nie są w stanie elastycznie działać i dostosować się do tej sytuacji. Program rządowy zakłada, że oczekiwanym efektem będzie wypracowanie, razem ze stroną społeczną, taki rozwiązań, które pozwolą racjonalnie wykorzystać środki z funduszu płac.  Jednak zmniejszenie wynagrodzeń nie wchodzi w grę.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
gg04.02.2017 14:11

jeżeli porównujecie pracę górnika i przedstawiciela handlowego to nie mamy o czym rozmawiać bo nasze poziomy inteligenci są znacząco różne.. chętnie bym Cię zobaczył jednego z drugim na fedrunku, a już nie mówię o zawaliskach. 1500 zł to pewnie Ty zarabiasz jako cieć więc nie przyrównuj wszystkich do siebie. Ostatni mój post odnośnie górnictwa - z ludźmi którzy nie mają zielonego pojęcia o czym piszą po prostu się nie dyskutuje.

wic04.02.2017 9:32

Robia z takimi co na L4 siedzą miesiącami, jak urlopu nie dostaną to od razu L4 przynoszą! Nie zarobiają nawet na siebie. Jak już raczą przyjść do roboty, to robią z trzy godziny i wadzą się o ciepłoty. Ale do strajku o podwyżki piersi! Bo oni są ciężko pracującymi górnikami hahahahahhaha.

Edek03.02.2017 13:40

Sprawiedliwa wyplata dla gornika to 1500zl.

mobi do gg03.02.2017 2:05

kocham CIe bracie górniku za tą wypowiedź :)

Arystokarata03.02.2017 0:17

do GG
Kazdy pracujacy czlowiek naraza zycze. Niezaleznie czy pracuje na kopalni czy jako przedstawiciej handlowy ktory robi setki km tygodniowo
Wybierajac gornictwo kazdy z pracujacych tam ludzi dobrze o tym wiedzial.

gg02.02.2017 22:52

plujcie jadem - każdy mógł iść na kopalnie we wcześniejszych latach gdzie byliście cwaniaczki? prawda jest taka, że w dzisiejszym górnictwie mam ciężko zarobić 4000 z codziennym narażaniem życia wchodząc pod obwały w ścianie w najlepszym wypadku 5m nad głową masz pustkę także chciałbym was tam zobaczyć każdego jednego plującego jadem, a chcącego mieć ciepło w domu jak wchodzicie w marnym plastikowym kasku pod niczym nie zabezpieczone tony kamienia... bez pozdrowień

Górnik02.02.2017 20:56

Kaczyński powiedział, że "jeśli chodzi o górnictwo, to zrobiliśmy już wszystko". Co oznacza "odpier.. się od PiS, głupia bando górnicza". A większość komentarzy pokazuje, że ten typ ma rację. Ech Buraki w swoim kartoflisku. Sami siebie niszczycie.

Pokaż wszystkie opinie (16)