Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°
6 lutego 2017

JSW: Banki twardo obstają przy swoich warunkach

JSW: Banki twardo obstają przy swoich warunkach
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Związkowcy z kopalni „Krupiński” ciągle walczą o to, żeby kopalnia „Krupiński” nie trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i została w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jednak banki, które są wierzycielami JSW twardo obstają przy swoich warunkach. 

Związkowcy postanowili w tej sprawie interweniować u prezesa Prawa i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Jednak banki, które w zamian za restrukturyzację Spółki zgodziły się na to, aby spłatę zadłużenie „Jastrzębskiej” rozłożyć w czasie, twardo obstają przy zamknięciu „Krupińskiego”. Zarówno one, jak i zarząd JSW uważają, że kopalnia nie rokuje trwałej rentowności w przyszłości.

Zupełne inne zdanie mają na ten temat działacze związkowi. Wskazują na to, że bogate złoża węgla koksującego oraz wzrost cen tego produktu na rynkach światowych, gwarantują opłacalność w przyszłości. Konieczne są jednak nakłady na inwestycje rzędu około 400-500 mln zł.

W dniu 29 sierpnia 2016 roku zawarto porozumienie między Jastrzębską Spółką Węglową a jej obligatariuszami: PKO BP SA, BGK, PZU SA, PZU na Życie SA. Jednym z warunków umowy jest polepszenie wyniku finansowego JSW. Ma się to stać między innymi poprzez przekazanie kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Inna z kopalń JSW - „Ja-Mos” została tam przekazana z dniem 1 października 2016 roku.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych? Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych?

Premier Morawiecki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Premier Morawiecki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
jswtokpina07.02.2017 14:43

@fikumiku: mój post akurat miał na celu otworzenie ludziom oczu - ciemnej masie, że zamykają kopalnie przyszłościową węgiel który fedrują na pniówku i tak zachwalają jest również na krupińskim tylko głębiej, który zresztą Markowski sobie udostępni i będzie wydobywał i zarabiał po przejęciu kopalni za bezcen - po to bedzie oddana do SRK bo JSW nie może jej sprzedać jakby to wyglądało dla banków bo przecież JSW może tylko kupować kopalnie, których nie potrzebujemy - Knurów-Szczygłowice... Kłania się czytanie ze zrozumieniem akurat ja pracuje na jednej z jastrzębskich kopalni w ścianie także hamulcuj kolega z oskarżeniami

Roman07.02.2017 14:28

Nie będziemy dopłacać miliony do nierentownej kopalni tylko dla związkowców i ich interesów, coś mi się zdaje że wkrótce tylko oni zostaną na kopalni, a kto będzie fedrował? Na pewno nie te lenie

do filmika07.02.2017 6:37

Kto traci pracę? wszystkich co chcą to przenoszą na inne kopalnie jeszcze inni dostają urlopy a reszta odprawy może wsiąść. Jedyne co stracą to nie pracę a tylko stołki z pod du.. to ZZ. I chyba jesteś jednym z nich.

seboc07.02.2017 6:18

@Bombalina

Ten pan aktualnie przylepiony zostal do cycka zadluzonej JSW i doi ile moze.

fikumiku07.02.2017 0:59

jswtokpina. Ogarnij sie chłopie. Pomyśl o ludziach co tracą prace a też mają rodziny!!! Rozpieszczony pasożycie zz

jswtokpina06.02.2017 22:57

Od kiedy to w nierentownej kopalni remontuje się przeróbkę po kilkunastu latach? Po kiego grzyba remontują łaźnie jeżeli kopalnia do zamknięcia? JAWNE WYPRZEDANIE MAJĄTKU POLSKI!!! OBY WAS SKAZANO JEŻELI NIE SĄD TO BÓG !

Bombalina06.02.2017 22:31

A gdzie Szereda i jego zwiazek?

Pokaż wszystkie opinie (18)