Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
7 lutego 2017

W jastrzębiu jest smog. Zobacz jak wypadły pomiary

W jastrzębiu jest smog. Zobacz jak wypadły pomiary

W naszym mieście zostały przeprowadzone badania poziomu smogu. Pomiary miały charakter krótkotrwały i wyrywkowy. Prowadzący traktują je, jako happening edukacyjny. Na ich podstawie można z pewnością stwierdzić, że Jastrzębie-Zdrój nie jest wolne od smogu.

Badanie rozpoczęło się w piątek o godz. 17.00 przy ulicy Rybnickiej 6 (osiedle Zofiówka). Średni wynik wyniósł 125 µg/m3. W tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 70 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 93 µg/m3. Kolejny pomiar odbywał się przy ul. Wielkopolskiej 132 na osiedlu Gwarków. Średnia wyniosła tam już 175 µg/m3. Dla porównania w tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 76 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 115 µg/m3. Ostatni piątkowy pomiar odbył się w godz. 19.00 - 20.00 w Parku Zdrojowym obok Domu Zdrojowego. Średni wynik 186 µg/m3. W tym czasie w Rybniku notowano 97 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 156 µg/m3.

W sobotę o godz. 12.00 na Osiedlu Gwarków zanotowano średnio 80 ug pyłu na metr sześcienny. W Rybniku stacja WIOŚ podawała w tym czasie 50 µg/m3, natomiast w Wodzisławiu Śl. - 103 µg/m3. Co ciekawe wewnątrz mieszkania pomiar wynosił ok. 50 mg/m3 – czyli max dopuszczalne. Następnie pomiarami objęto Osiedle Arki Bożka. Tam około godz. 13.00 pyłomierz odnotował średnio 96 ug/m3. Wskazania dla Rybnika to odpowiednio 55 µg/m3, natomiast dla Wodzisławiu Śl. - 108 µg/m3.

O godz. 19.25 rozpoczęły się badania powietrza na Moszczenicy. Wynik 103 ug/m3. Stacja w Rybniku pokazała wówczas 71 µg/m3, a w Wodzisławiu Śl. - 80 µg/m3. Na ulicy Pszczyńskiej pomiar prowadzony był najdłużej - od godz. 20.00 do godz. 10.00 w niedzielę. Maksymalnie pyłomierz pokazał nawet 500 ug/m3. Średnia wyniosła 138 ug/m3. Dla porównania w tym czasie stacja WIOŚ w Rybniku podawała 86 µg/m3, zaś w Wodzisławiu Śl. - 100 µg/m3

W niedzielę o godz. 15.30 ruszyły pomiary przy ul. Kusocińskiego. Podczas pomiaru została zauważona tendencja wzrostowa po godz. 17, gdy ludzie zaczęli ogrzewać swoje domy – w przeciągu 15 minut z 37 mg/m3 pyłomierz pokazywał ponad 100 mg/m3. Ostatni pomiar wykonany został w Bziu od godz. 22.20. Stężenie pyłu PM 10 wyniosło średnio 133 ug/m3.

- Mieszkańcy otrzymali ostatnio informację o tym, że maja pojawić się czujniki pomiaru, jakości powietrza w mieście. Stowarzyszenie podjęło się zadania kontrolowania tej sytuacji w mieście i mamy nadzieje, że mieszkańcy będą otrzymywać informację o zanieczyszczeniach codziennie- nie tylko wtedy, gdy jest źle. Dzięki temu wytworzy się nawyk informowania, a u mieszkańców rozbudzi się potrzeba otrzymywania tych informacji – podobnie jak w przypadku prognozy pogody - tłumaczy Ewelina Auguścik.

Pomiary zorganizowało Stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie, które podjęło współpracę z koordynatorami akcji „Wyjście Smoga” z Rybnika. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Smog to nie tylko kominy. Również samochody Smog to nie tylko kominy. Również samochody

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
nickyY07.02.2017 17:28

Trzeba coś robić Pani Prezydent a nie tylko pomiary. Powinni sie podłączyć domki pod sieć miejską. A nie pozwolić aby truli wszystkich dookoła.

ja107.02.2017 15:40

To wina PISu, za Po żadnego smogu nie było.

Ciekawy07.02.2017 14:36

Smog to ciekawostka. W zeszłym roku nie było smogu. W tym jest. Skąd się bierze w Jastrzębiu skoro tu ciągle wiele i wszystko powinno być wywiewane. Cała Polska jest wciąż w smogu. Czyżby nagle wszyscy zaczęli palić śmieciami wydzielającymi trujące związki. Smog jest widoczny a kiedyś nie był. Rozumie, że przy bardzo wysokim ciśnieniu atmosferycznym może się zdarzyć, że zanieczyszczenia unoszące się w atmosferze mogą opadać na ziemię. Ale to były wyjątkowe zdarzenia. Teraz to normalne zjawisko. Dlaczego?