Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
9 lutego 2017

Straż Miejska kontroluje piece i wlepia mandaty

Straż Miejska kontroluje piece i wlepia mandaty Do takiego pojemnika pobierany jest popiół do badania
fot. kb /jastrzebieonline

Straż Miejska kontroluje domowe kotłownie i sprawdza, czym ich właściciele ogrzewają domy. W przypadku udowodnienia spalania materiałów niedozwolonych, plastiki, opony i inne odpady strażnicy wlepiają mandaty w wysokości 500 zł. Sprawa może trafić również do sądu.

Podczas spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami na temat ekologii, które odbyło się we wtorek, poruszono kwestię niskiej emisji. To właśnie dym wydobywający się z kominów domów jednorodzinnych przyczynia się do złej, jakości powietrza w mieście.

Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Osóbka poinformował, że strażnicy na bieżąco kontrolują posesje, co do których istnieje podejrzenie, że wykorzystywane jest w nich niedozwolone paliwo. Najczęściej takie kontrole odbywają się na zgłoszenia mieszkańców. Najbardziej sprawdzane są domy znajdujące się na ulicy Marusarzówny, Malchera, Pszczyńskiej, Poznańskiej, 1 Maja.

- Sprawdzanie składu chemicznego popiołu odbywa się poprzez pobranie jego próbki do specjalnego pojemnika, który jest odpowiednio zabezpieczony i opisany. Otwarcie go przed badaniem w laboratorium jest dokumentowane poprzez filmowanie i fotografowanie. Chodzi o to, aby nie było wątpliwości, co do tego, skąd pochodzi pobrany popiół - wyjaśniał podczas spotkania zastępca Komendanta Straży Miejskiej Andrzej Salamon.

W roku 2016 SM stwierdziła 17 przypadków spalania niedozwolonych odpadów, 3 w piecach centralnego ogrzewania, 14 - na otwartej przestrzeni (ogniska). W 2017 roku (do dnia 2 lutego) strażnicy pobrali 5 próbek popiołu, z czego w 3 przypadkach okazało się, że spalano niedozwolone odpady. 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
Gość10.02.2017 17:10

to jest za mało.. nie 500 zł a 50 000 zł za palenie śmieci, wtedy nikt by nie próbował zaryzykować..

emeryt10.02.2017 11:30

Niby co więcej potrafi SM! Mandaty im najlepiej wychodzą.Spróbujcie zadzwonić po SM jeżeli przed jakąś knajpą się biją......Kiedy ten twór zniknie z Jastrzębia Zdroju? Żory nie mają od początku i jakoś nie tęsknią.

Do Heniek 09.02.2017 23:24

Smród w mieście jest przez taki bakutil jak ty

emeryt09.02.2017 18:11

Uprzejmie donoszę ze mój sąsiad z ul.krokusow hajcuje nie wiadomo czm.dziekuje i dowidzenia.

Tadek09.02.2017 17:06

Heniu, przecież ty sam wystarczająco zatruwasz środowisko swym wyglądem i sposobem myślenia.

czysty09.02.2017 17:04

A kiedy trafia do sądu?

Heniek 09.02.2017 13:08

Brać się za hanysów - to przez nichjest smród w mieście !

Pokaż wszystkie opinie (10)