Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
20 lutego 2017

Radni będą dekomunizować ulice

Radni będą dekomunizować ulice
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Już niedługo z Jastrzębia znikną nazwy ulic działaczy komunistycznych, którzy przyczynili się do budowy ustroju totalitarnego. Zostaną zastąpione bohaterami i pojęciami kojarzącymi się z niepodległym państwem polskim. 

Ulica Karola Świerczewskiego ma otrzymać nazwę Niepodległości. Hanki Sawickiej – Żołnierzy Niezłomnych. Pawła Findera – Józefa Rymera, Józefa Wieczorka –  generała Władysława Andersa.

Zmiana nazw ulic będzie przeprowadzona na mocy tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej. Jak zapewnia jastrzębski magistrat zmiana nazwy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę zarówno dla osób, które mieszkają przy tych ulicach, jak i prowadzą działalność gospodarczą.

Najwięcej kontrowersji w czasie debaty społecznej na temat nowych nazw ulic wzbudzili Żołnierze Wyklęci. W końcu zdecydowano się na Żołnierzy Niezłomnych. Ostateczną decyzję o nowych nazwach ulic podejmą radni.

Na ulicach, których nazwy są zmieniane znajduje się następująca liczba adresów:

ul. Świerczewskiego - 206 adresów, w tym 39 podmiotów gospodarczych oraz Zespół Szkół nr 13 i parafia rzymskokatolicka,

ul. Hanki Sawickiej - 90 adresów lokali mieszkalnych, w tym 4 firmy,

ul. Pawła Findera - 35 adresów, w tym 5 firm,

ul. Józefa Wieczorka   249 adresów, w tym 243 lokale w budynkach wielorodzinnych i 13 firm.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Koniec z komunistycznymi ulicami. Jastrzębianie zaproponują nowe nazwy Koniec z komunistycznymi ulicami. Jastrzębianie zaproponują nowe nazwy

Ruch Narodowy i NIM zaproponował nazwy ulic Ruch Narodowy i NIM zaproponował nazwy ulic

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Zouza28.02.2017 17:49

Na www.jastrzebie.pl podane są nowe nazwy ulic. Hanki Sawickiej ma zostać zmienione na Żołnierzy Niezłomnych. Kto podjął decyzję o przemianowaniu ulicy? Czy ktokolwiek zadał sobie trud skonsultowania propozycji z mieszkańcami? I to nie przez Internet, bo duża grupa mieszkańców to osoby starsze, nie mające dostępu do takich mediów tylko osobiście. Jest to kolejna, upolityczniona decyzja, zależna ugrupowania znajdującego się przy władzy. Zmieni się władza, inne ugrupowanie dorwie się do "koryta' i znowu będziecie zmieniać nazwę ulicy wykazując się arogancją w stosunku do mieszkańców? Historia Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych) to historia niejednoznaczna, kontrowersyjna. Dla jednych to ludzie którzy walczyli o wolną Polskę, Żołnierze Wyklęci dla innych to Ci, którzy w imię wolnej Polski mordowali swoich, Żołnierze Przeklęci (czy nawet Zbrodniarze Przeklęci, bo z takim określeniem też można się spotkać).

Gość21.02.2017 21:03

Piłsudski, płatny agent wywiadów niemieckiego, japońskiego i austriackiego, nazwa też do zmiany.

Moszczeniok21.02.2017 19:46

Komuna to komuna! Precz z komuną!

J21.02.2017 18:14

Też racja, po co nam komuna i to na dodatek paryska :)

Moszczeniok21.02.2017 17:54

A ul. Komuny Paryskiej? Ta Komuna to aż dźga w oczy!

S21.02.2017 13:07

Niech się sobą zajmą.

Gość21.02.2017 12:58

A co z ul. Dworcowa? to też wielki komuch.

Pokaż wszystkie opinie (38)