Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
22 lutego 2017

JSW: Zarzuty korupcyjne dla wiceprezesa

JSW: Zarzuty korupcyjne dla wiceprezesa
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Józef P. został oskarżony o korupcję. Jak ustalili śledczy, miał przyjąć łapówki na sumę ponad 110 tys. zł od jednej z firm dostarczającej wyroby chemiczne do kopalń. Grozi mu do 12 lat więzienia. 

Józef P. jest związany z jastrzębskimi kopalniami od ponad 30 lat. Wiceprezesem JSW do spraw technicznych został w czerwcu 2016. Już wtedy toczyło się przeciwko niemu śledztwo dotyczące korupcji.  W 2016 roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała przeciwko niemu i innym osobom związanym z górnictwem na Górnym Śląsku akt oskarżenia. W przypadku Józefa P. zarzuty dotyczą lat 2001-2008.

Przestępczy proceder miał polegać na pobieraniu łapówki od firmy produkującej kleje i inne wyroby chemiczne, które były dostarczane między innymi do kopalń JSW.

- Firma z Siemianowic Śląskich, której dotyczyło śledztwo zajmowała się produkcją chemii dla górnictwa: między innymi klei i pianki. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż korzyści majątkowe przez przedstawicieli tej firmy wręczane były w zamian za preferencyjne traktowanie spółki w stosunkach handlowych: dokonywanie zakupu od firmy, regulowanie płatności w pierwszej kolejności, niezgłaszania reklamacji w przypadku wadliwego towaru. Pieniądze (jednorazowo kwoty od 140 do 8.400 zł) wręczane były w gotówce lub też zawierane były fikcyjne umowy zlecenia z pracownikami kopalni lub członkami ich rodzin.  Środki przeznaczone na łapówki pozyskiwane były z środków zagranicznych, od spółki powiązanej kapitałowo z firmą z Siemianowic Śląskich. Pieniądze na teren Polski przywożone były z kolei w gotówce. Proponowane ,,prowizje'' oznaczały odpowiednią kwotę pieniędzy wyliczoną procentowo od wartości sprzedaży – z reguły 1-2 proc. - powiedziała prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Mimo tego, że Józef P. miał postawione zarzuty o korupcję został prezesem do spraw technicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dlaczego to nie przeszkodziło w objęciu tak odpowiedzialnego stanowiska w ubiegłym roku?

- Zarząd spółki nie został jednak poinformowany o jakimkolwiek toczącym się przeciwko niemu postępowaniu. Decyzje w sprawie powoływania i odwoływania członków zarządu podejmuje rada nadzorcza - wyjaśniła Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczk prasowy JSW.

Wiceprezesowi JSW Józefowi P. grozi do 12 lat więzienia.

                                                   

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (154)
Do do jastrzebianin28.02.2017 23:57

Byly spotkania czwartkowe są i piatkowe.Tamte byly 200 lat wczesniej i mialy cel chlubny te mają cel zgubny dla JSW

Do do życzliwy28.02.2017 23:05

Pisz krócej bo tylko jeden byl taki dyrektor co malość nadrabial przerostem tresci

Józef 28.02.2017 17:35

A gdzie się podziała jedność, która siedzi cichutko? Tak to z byle bzdury robi zadymy a teraz nagle cisza...? Czyżby poukładali się z Józefem P.

Jastrzębianin28.02.2017 16:43

Ta klika co spotyka się co piątek wkrótce zostanie rozbita.

Góral28.02.2017 16:39

Co za buraki Tu piszą to szok. Gdzie Wasza godność prostaczyska. Nic Wam te podłe wpisy nie dadzą bo Wasze burki ze starych układów już nie wrócą. Dzisiejsza Gazeta Solidarność napisała prawdę o PANU J.P. oraz PANU W.S. tylko oni dwaj wyprowadzili JSW S.A. na wyżyny w 2017r. i chwała im za to. Donosiciele i kolaboranci zawsze żle kończyli to Was też to czeka. Wasze pisanie zda się psu na buty i nie zapomnijcie spuścić po sobie wody bo strasznie tu od Was śmierdzi.

obywatel 28.02.2017 14:06

ZZ maja po 100 dni zaległego urlopu gdzie kodeks pracy gdzie PIP gdzie pan WOJKTKÓW go gazety trzeba napisac nastepna afera wyjdzie a brylują na Zofiówce wszyscy przewodniczący od GRUBEGO DO CHUDEGO brac się za nich gdzie vice prezes do spraw pracy pan WOJTKOW zas ukałady układziki do gazety piszemy albo do wszystkich gazet ale będzie afera

buraczek boryński28.02.2017 10:21

Ostatnio miałem zarzuty ze zjadłem kiełbasę z grzejnika koledze...

Pokaż wszystkie opinie (154)