Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
2 marca 2017

"Krupiński" przechodzi do SRK. Kto sięgnie po jego złoża węgla?

"Krupiński" przechodzi do SRK. Kto sięgnie po jego złoża węgla?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Proces przekazania kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wkroczył w decydujący etap. Przekazanie majątku tej kopalni do SRK ma zakończyć się do 31 marca. Tymczasem ze strony związków zawodowych słychać głosy, że „Krupiński” ma przed sobą dobrą perspektywę i nie zdziwią się, jak się okaże, że po jego złoża sięgnie podmiot prywatny.  

- Wszystkie prace związane z przekazaniem kopalni Krupiński wkroczyły w decydująca fazę. Cały majątek kopalni, ten z powierzchni oraz z dołu został policzony i czeka na wycenę specjalistycznej firmy. Później nastąpią szczegółowe ustalenia dotyczące - majątku, jaki zostanie przekazany SRK. Ustalono również, że większość maszyn i urządzeń znajdujących się w KWK Krupiński zostanie przekazany do innych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej - poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Pracownicy z „Krupińskiego” przenoszeni są na zasadzie porozumienia stron.

- Przejście pracownika pomiędzy kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie oznacza, że zostaje on zwolniony z jednej, a zatrudniony w drugiej kopalni. Żaden pracownik nie otrzymuje nowej umowy o pracę, a jedynie aneks do aktualnej umowy. Pracownicy zmieniający kopalnię w ramach JSW otrzymują zaświadczenie pracy, a nie jak w przypadku zwolnienia świadectwo pracy - zapewnia JSW.

Związki zawodowe ciągle mają wątpliwości, co do tego, czy decyzja o przekazaniu „Krupińskiego” do SRK jest właściwa. Wskazują, że ta kopania ma bogate złoża węgla koksującego i w przyszłości i to nie tak dalekiej może po nie sięgnąć podmiot prywatny.

- Jak znam życie, wkrótce będący w zasięgu Krupińskiego węgiel koksowy typu 35 wydobędzie podmiot prywatny, zarabiając miliardy, my natomiast zaczniemy dyskusję o kolejnej szansie, jaką zmarnowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Oby nie okazało się prawdziwym czyjeś stwierdzenie, że przejęcie władzy przez PiS - przynajmniej w górnictwie - oznaczać będzie co najwyżej drobną, a nie dobrą zmianę - podkreślił w rozmowie z portalem Wirtualny Nowy Przemysł, Jarosław Grzesik, szef górniczej „Solidarności”. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Gorąco wokół komunikacji miejskiej Gorąco wokół komunikacji miejskiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
urywki z 07,2016 na temat przejęcia.04.03.2017 11:06

Silesian Coal jest spółką celową powołaną przez niemiecką firmę HMS Bergbau AG.

Spółka Silesian Coal złożyła w resorcie środowiska dokumentację geologiczną złoża "Żory-Suszec 1". To kolejny etap w jej zabiegach o koncesję na wydobycie węgla w rejonie Orzesza. Przedstawiciele inwestora liczą, że już trzy lat po ewentualnym otrzymaniu koncesji można będzie rozpocząć fedrowanie. Warunkiem tego ma być jednak wykorzystanie części infrastruktury KWK "Krupiński".

Jerzy Markowski, prezes firmy Silesian Coal, były wiceminister gospodarki.

Erwin03.03.2017 8:58

Wiecie kto przejmie władzę nad Krupińskim to Wam powiem , Zagórowski i jego ludzie .

HELMUT02.03.2017 17:08

Jorzin z barzin czuwa nad wszystkim niedługo się dowiecie

ciec02.03.2017 15:28

Konduktor, oni za podpisanie zgody na zamkniecie tej kopalni i brak burd przy zamykaniu swoje dostali, nie boj zaby!

konduktor02.03.2017 15:00

Biedni działacze gdzie oni się teraz podzieją , czy na innych kopalniach pozwolą dostawić biurka ,ale jak to będzie...po dwóch przewodniczących? Kto ich utrzyma ? uff.... przecież są górnicy , którzy na nich zarobią.

ginter02.03.2017 14:24

Związkowcy piszą bzdury by utrzymać stołki.na Krupińskim jest węgiel slabej jakości zanieczyszczony.pisanie o koksującym to bzdury .znam tą kopalnie.

Pokaż wszystkie opinie (16)