Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
3 marca 2017

Co dalej z inwestycjami miejskimi? PiS i Prezydent wydali oświadczenia

Co dalej z inwestycjami miejskimi? PiS i Prezydent wydali oświadczenia
fot. UM Jastrzębie / Robert Sitek

Po czwartkowej sesji Rady Miasta, podczas której radni nie przyjęli uchwał uniemożliwiając tym samym realizację inwestycji na kwotę ponad 30 mln zł, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Prezydent Miasta przyjęli stanowiska w tej sprawie, które prezentujemy w całości i bez zmian.

Stanowisko Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość:

Na wstępie należy wskazać, że nie jesteśmy (podobnie jak i większość Rady Miasta) przeciw inwestycjom i zmianom, które znalazły się w projektach zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej i Uchwały Budżetowej Miasta na 2017 r. Mało tego, oczekujemy, że w trybie pilnym zostanie zwołana kolejna sesja nadzwyczajna ws. przeprowadzenia koniecznych zmian, tak by realizować wszystkie zamierzone, oczywiste i potrzebne inwestycje, na które czekają mieszkańcy.

Powodem odrzucenia przez większość Rady Miasta (w tym również nasz Klub Radnych PiS) obu prezydenckich uchwał finansowych była nadal niedopracowana, nieskonsultowana i odmienna niż wola większości Rady (a także mieszkańców) koncepcja Pani Prezydent Anny Hetman na Dom Solidarności. W ocenie Klubu Radnych PiS niewiele zmieniło się od październikowej sesji Rady Miasta, na której również większość Rady Miasta odrzuciła kosztowny i niemający pokrycia finansowego prezydencki projekt na Dom Solidarności. Radnym do dnia dzisiejszego Pani Prezydent Anna Hetman nie przedstawiła materiałów ws. Domu Solidarności. Mając to na uwadze, apelowaliśmy na posiedzeniach komisji oraz w kuluarowych rozmowach o wniesienie autopoprawki do projektów uchwał finansowych wykreślającej sporny i niedopracowany Dom Solidarności z tych projektów tak, by nie odrzucać wszystkich innych, potrzebnych zmian. Niestety Pani Prezydent, stawiając radnych pod przysłowiową ścianą, umieszczając potrzebne zmiany finansowe z jednym kontrowersyjnym zapisem, a także nie bacząc czy uzyska wymagane poparcie większości, do momentu otwarcia głosowania, zwlekała ze złożeniem autopoprawki. W efekcie Rada Miasta odrzuciła projekty wszystkich zmian, w tym zmian tych potrzebnych i uzasadnionych.  Pani Prezydent była wnioskodawcą sesji nadzwyczajnej. Porządek obrad toczył się według prezydenckiej prośby, która nie uwzględniała ani nie przedstawiała szczegółowej koncepcji na Dom Solidarności ani dyskusji nad proponowanymi zmianami. Zatem Rada Miasta pracując w narzuconym przez Prezydenta trybie postąpiła w prawdopodobnie oczekiwany przez nią sposób. Ubolewamy nad brakiem dialogu między Panią Prezydent - władzą wykonawczą jako gospodarzem i Radą Miasta jako władzą uchwałodawczą – wyrażającą aprobatę albo dezaprobatę dla działań tego gospodarza.

Z całą mocą podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwni uczczenia pamięci bohaterów i przełomowych wydarzeń z lat 80 XX wieku, które miały miejsce w Jastrzębiu-Zdroju. Mamy jednak obawę, że w trudnych finansowo czasach dla Jastrzębia-Zdroju, powinniśmy w duchu odpowiedzialności bardzo dokładnie i poważnie rozważyć czy stać nasz budżet miasta na kilkunastomilionowe koncepcje Pani Prezydent na obiekt o charakterze stricte kulturalnym.

Stanowisko Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój Anny Hetman

Uważam, że o tak poważnych sprawach, jak planowanie inwestycji w mieście, nie powinno się, z całym szacunkiem, dyskutować za pośrednictwem mediów. Przedkładane przeze mnie uchwały budżetowe były omawiane przez członków stosownych komisji już przed lutową sesją. To na niej radny Wspólnoty Samorządowej Damian Gałuszka prosił o odroczenie głosowania nad uchwałami z uwagi na ich obszerność. Przychyliłam się do tej prośby i na mój wniosek, tydzień później (2.03) zwołano sesję nadzwyczajną. Okazji do dyskusji było wiele. Chociażby na wczorajszym posiedzeniu Komisji Skarbu albo też na samej sesji. To właśnie jest miejsce na debatę pomiędzy władzą uchwałodawczą a władzą wykonawczą. Radni nie wykazali takiej chęci. Teraz zarzucają mi brak dialogu. Nie chcę prowadzić żadnej gry. To szkodzi miastu i mieszkańcom.

Jak wynika z ustawy o finansach publicznych, prezydent miasta ma wyłączną możliwość wnoszenia projektów uchwał w sprawach budżetu i wieloletniej prognozy finansowej. To prezydent decyduje w jakiej formie są one przyjmowane. Wydaje się nielogiczne, żeby w tej samej sprawie wnosić dwie uchwały, ponieważ nieprzyjęcie którejś z nich spowoduje, że może być niezgodność budżetu. Według mnie przedstawiona propozycja rozdysponowania 30 mln zł z nadwyżki budżetowej była rozsądna i przemyślana. Uwzględniała najważniejsze potrzeby mieszkańców i dawała nam możliwość starania się o pozyskanie dofinansowania z zewnątrz. Cieszę się, że radni PiS oczekują zwołania kolejnej nadzwyczajnej sesji, ponieważ stosowny wniosek w tej sprawie już złożyłam. Zgodnie ze statutem miasta, przewodniczący Rady Miasta ma na jej zwołanie 7 dni.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Jest nowa koalicja w Radzie Miasta? Jest nowa koalicja w Radzie Miasta?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (69)
mieszkanka Zdroju13.03.2017 9:45

"Ludzie, którzy nie szanują historii, nie zasługują na to, aby o nich pamiętać". My zapamiętamy, kto nie chce rynku i Domu Solidarności w Zdroju. Spotkamy się przy urnach wyborczych.

Jozef10.03.2017 21:01

Chodniki pani radna są w naszym mieście, ale rynku nie ma. Nie kazałem wypowiadać się pani w moim imieniu. Zapisać się do szkoły 8letniej na lekcje historii bo nie ma pani wiedzy.

jastrzębianka 07.03.2017 21:37

Radni Pis-u!
Czy ludzie, którzy walczyli w tym mieście o Waszą wolność, swobodę wypowiedzi, wolne rządy i soboty, nie zasługują na szacunek i prawdziwą pamięć? Dlaczego, tak blokujecie wszystkie uchwały pani Prezydent? Dlaczego, tak nie chcecie, aby w Jastrzębiu, podobnie jak w kilku już miastach, była darmowa komunikacja? Dlaczego, to miasto nie zasługuje na rynek, który byłby jak w każdej aglomeracji jego sercem?
Dziś zadałam te pytania Waszemu radnemu p. Matusiakowi w Galerii Zdrój (notabene otwarcie takich sklepów u nas również było wstrzymywane przez długie lata przez Waszego radnego p. Sławika).
Nie uzyskałam na nie jakiejkolwiek odpowiedzi, tylko dziwny uśmieszek...Cóż, prostej jastrzębiance jeżdżącej MZK, nie trzeba odpowiadać, wsiadając z dużym brzuchem do tojoty...

M.07.03.2017 17:17

Ziomal a może pofatygujesz się i sprawdzisz czyj ten tył jest - to własność prywatna .
Sprawdź co wybudował Gdańsk i Szczecin.
Nie samym chlebem człowiek żyje.

zdrojowiec07.03.2017 16:47

Do ziomal. Te pieniadze mogą być przeznaczone tylko na Dom Solidarności. Nie ma tej inwestycji - nie ma kasy. Więc dlaczego nie skorzystać i wybudować dla potomności? Niech następne pokolenia wiedzą, co się działo w naszym miescie i jak odzyskaliśmy wolność, która znowu niestety jest zagrożona,

ziomal07.03.2017 12:19

Po co komu dom solidarności za grube miliony!!!
Może by tak skończyć budowę kina centrum które za chwilę się rozsypie.
Z przodu pęknie ładnie a z tyłu ruina i menelstwo !!!

Gość07.03.2017 7:59

Mieszkańcy, wbijajcie na sesję w czwartek, początek o 15, spójrzmy rasie panów w oczy!

Pokaż wszystkie opinie (69)