Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
7 marca 2017

JSW wypłaciła pracownikom nagrodę

JSW wypłaciła pracownikom nagrodę
fot. JastrzebieOnline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła pracownikom „nagrodę jednorazową”, która została ustalona ze związkami zawodowymi JSW. W poniedziałek na konta górników wpłynęły pieniądze. 

Według informacji działaczy związkowych pracownicy otrzymali średnio po 1,5 tys. zł na osobę.  Otrzymana przez nich kwota ma wynikać z różnicy między wysokością nagrody barbórkowej wyliczanej z 21 dni roboczych, bez nadgodzin i z 1/12 węgla i deputatu, od wysokości barbórki liczonej według starych zasad.

W grudniu ubiegłego roku duże niezadowolenie wśród górników wywołało liczenie barbórki tylko na podstawie przepracowanych tak zwanych „czarnych dni”.  Górnicy tak wypłaconą barbórkę nazwali „chudą”. Wypłacenie marcowej premii jednorazowej jest przez nich traktowane, jako rekompensata właśnie za ostatnia barbórkę. Jednak działacze unikają określeń, że marcowa premia jest jakąś formą nadpłaty barbórki z 2016 roku. Tłumaczą, że zasady płacenia tej nagrody są określone w porozumieniu z bankami z września 2015 roku.

Związkowcy zastanawiają się też czy i w jakiej części renegocjować porozumienie, które miało na celu poprawę kondycji finansowej Spółki. Wskazują, że ceny węgla rosną, a więc należałoby się zastanowić nad skalą wyrzeczeń, na jaką wyrażono wówczas zgodę. Natomiast minister energii Grzegorz Tchórzewski, który pełni funkcje właścicielskie wobec JSW, odnosząc się do planów wypłaty „jednorazowej nagrody” zalecił władzom Spółki „większą ostrożność w gospodarowaniu gotówką”. Podkreślał, że sytuację należy widzieć w szerszej perspektywie, zwłaszcza wtedy, kiedy ceny węgla są niepewne. Związkowcy JSW już rozważają, czy i w jakiej części renegocjować to porozumienie. Wskazują, że ceny węgla rosną, a więc należałoby się zastanowić nad skalą wyrzeczeń, na jaką wyrażono wówczas zgodę.

Przypomnijmy, że w JSW realizowane jest porozumienie z września 2015 roku, zawieszające wypłacenie niektórych świadczeń pracowniczych, m.in. czternastej pensji, deputatu węglowego. Obecnie Spółka jest winna swoim wierzycielom w sumie ok.  1,6 mld zł z tytułu obligacji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
2snake210.03.2017 11:06

Złodzieje !!! nagrody 13-ki, 14-ki, etc. Ja się pytam k ... a za co !!!!!!!! I to z naszych podatków - ludzi, którzy dostają uczciwą pensje raz w miesiącu ( x12 ) ...

Lol10.03.2017 10:35

I co z tego inne zakłady tez płacą premie ale jakos tego się nie publikuje

emeryt07.03.2017 16:57

Jo tego tak nie zostawia .

zdrojowiec07.03.2017 16:44

Pisowscy "parlamentarzyści" bluzgają na jasnecie P.Posla Gadowskiego.bo wiedzą, że to oni zawinili. Zablokowali komentarze, bo się boją, że ich ludzie słownie rozniosa.

Koloooo07.03.2017 14:59

Kobiety będą miały na garnki z Zeptera

Andrzej07.03.2017 12:37

"Ok, nauczyciele dostali 13 stkę, a górnicy węgiel, Barbórke, 14 stkę i nagrodę jednorazową.Wiec nie wiem skąd ta nienawiść, wiele firm wypłaca tzw trzynastą pensje lub inaczej nagrodę roczna"

W JSW nie ma w tym roku 14stki i węgla, a Barbórka była niższa o te 1,5tys które teraz wypłacili w ramach "nagrody jednorazowej". Na dzień dzisiejszy jedynym obowiązującym dodatkiem jest Barbórka liczona według nowych, mniej korzystnych zasad.

Joker07.03.2017 12:34

Ograbić Barbórkę i z 3 miesiące zapłacić pseudo premie.
Beton związkowy za bramę.

Pokaż wszystkie opinie (28)