Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
8 marca 2017

Górnicy-emeryci walczą o deputat węglowy. Możliwe protesty

Górnicy-emeryci walczą o deputat węglowy. Możliwe protesty
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Co dalej z deputatem węglowym dla górników-emerytów? Jak na razie rząd i parlament nie podęli żadnej decyzji w tej sprawie. Coraz częściej słychać głosy, że środowiska górnicze mają dość czekania, pisania listów i proszenia. Mówi się nawet o możliwych protestach ulicznych. 

Rok temu Komitet Inicjatywy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy gwarantującej wypłacanie deputatu węglowego dla emerytów górniczych przez budżet państwa. W czerwcu 2016 roku Sejm zdecydował o przesłaniu tego projektu do dalszych prac w Komisji Energii i Skarbu Państwa. Jednak, jak dotąd, Komisja nie zebrała się w tej sprawie na ani jednym posiedzeniu. Ministerstwo Energii przygotowało własny projekt wypłaty deputatu węglowego. Według niego świadczenie to ma być finansowane przez budżetu państwa w formie wypłacanego raz w roku przez ZUS świadczenia pieniężnego. Jak na razie projekt ten nie uzyskał akceptacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

W tej sprawie ze specjalnym listem do wicepremiera Mateusza Morawieckiego zwrócił się w imieniu Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej Wacław Czerkawski.

- W imieniu tysięcy górniczych emerytów, którzy mają już dość pisania listów i próśb do ludzi odpowiedzialnych za zamrożenie tematu deputatu węglowego i grożą zaostrzeniem swojego niezadowolenia na ulicy, apelujemy do Pana, jako wicepremiera, posła i członka Rady Dialogu Społecznego o zrobienie pierwszego kroku i przedstawienie rządowego projektu ustawy w tej sprawie, by można wspólnie nad nim i obywatelskim projektem rozpocząć prace w sejmowej Komisji. Mamy nadzieję, że dotychczasowe przeciąganie tematu nie jest drogą do wycofania się rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości z wcześniejszych obietnic i zapewnień - napisano m.in. w liście.

Autorzy listu uważają, że w sprawie deputatu „rząd prowadzi dziwną grę”, coraz bardziej zauważalną przez emerytów-górników, którzy wyrażają swoje rozczarowanie taką postawą.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie? Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
Tulipan11.03.2017 19:53

Osobiście i paru moich znajomych emerytów , byliśmy za obcją jednorazowej wypłaty 8000 zł i pozbycia się tego przywileju dla tych co chcieli.Strona społeczna bez konsultacji z emerytami postawiła veto .Jebac związki zawodowe

j-2309.03.2017 19:35

DO WSZYSTKICH CO OBRAŻAJĄ GÓRNIKÓW proponuję by zjechali jeden raz na dół i popracowali a potem niech narzekają

mario09.03.2017 11:04

Każdy mógł pracować na kopalni a nie obrażać górnika zobacz ile taki górnik żyje średnio 55 lat to ile pobiera tą emeryturę

krepel08.03.2017 19:23

Niewiem skąd ta zazdrość u niektórych przecież górnik to wolny zawód i nie bylo żadnej tajemnicy ze każdy otrzymuje to i owo pracując w tej branży.kazdy mógł przyjac się i sprobowac tego chleba a nie teraz sapać ze złości ze to i tamto.

Jolanta08.03.2017 18:18

Sprawiedliwość zagości tylko w chwili jak wszystkim zabiorą te chore przywileje. Każdy by tylko brał . Albo w każdym zawodzie są przywileje, albo w żadnym .

SanEscobar08.03.2017 17:29

pośle Matusiak i pośle Gadowski?połączcie siły pomimo,że reprezentujecie dwa różne światy.dlaczego niektórym emerytom prawo do tego świadczenia zostało zawieszone, jeszcze innym wypłacany jest z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przez spółki, w których pracowali?czyżby panowie zapomnieli z jakiego miasta startowali do wyborów.Panie Matusiak Prawo i SPRAWIEDLIWOŚĆ.Bo przecież tak chyba nazywa się Pana partia.Więc ja się pytam dlaczego jedni mogą korzystać i korzystają z tego przywileju,a drudzy tylko mogą się przyglądać tym pierwszym jak ów deputat wypłacają w bankach.A tym,którym deputat zawiesili,musi zostać przywrócony z wyrównaniem za poprzednie lata.Wtedy dopiero Pana partia i PANA prezesa będzie godna swojej nazwy.

srk08.03.2017 16:42

PO już nieżle dało sygnał do energi odnawialnej i projekty ruszyły dzięki PISOWI znowu idziemy w kierunku jaskiniowców

Pokaż wszystkie opinie (37)