Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
14 marca 2017

Radni PiS chcą Domu Porozumienia Jastrzębskiego

Radni PiS chcą Domu Porozumienia Jastrzębskiego
fot. UM Jastrzębie / Piotr Kędzierski

Radni PiS opowiadają się za powstaniem Domu Porozumienia Jastrzębskiego, ponieważ Dom Solidarności może kojarzyć się mieszkańcom ze związkiem zawodowym o tej nazwie. Radni chcą zobowiązać prezydenta miasta do powołania zespołu roboczego do wypracowania jednolitej koncepcji takiego Domu z siedzibą przy ulicy Kaszubskiej. 

Radni Prawo i Sprawiedliwość poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej o tym, że zależy im na uczczeniu idei solidarności, ale pod nazwą Domu Porozumienia Jastrzębskiego. Siedzibą tego obiektu miałaby być nieczynna szkoła przy ul. Kaszubskiej. Radni nawiązywali do pierwotnych koncepcji lokalizacji tego Domu w budynku byłej szkoły. Jednak na ostatniej sesji nadzwyczajnej ci sami radni argumentowali, że nie zgadzają się na budowę Domu Solidarności w Zdroju, ponieważ mają zbyt mało informacji na temat tego obiektu. Nie podnoszono wówczas kwestii, że nie odpowiada im budowa Domu nieopodal Parku Zdrojowego. Nie zgodzono się również na przekazanie 70 tys. zł jako nagrody dla najlepszego projektu technicznego takiego Domu, który miałby zostać wyłoniony w drodze konkursu międzynarodowego. Wówczas radni mogliby wybrać koncepcję tego Domu spośród wielu prac, które by zostały nadesłane na konkurs.

- Nie zgadzamy się z tym, aby to nasze miasto ponosiło większość kosztów budowy takiego Domu. Uważamy, że środki na niego powinny przede wszystkim pochodzić z funduszy centralnych i wojewódzkich - mówił m.in. radny Piotr Szereda.

Budowa Domu Solidarności czy też Domu Porozumienia Jastrzębskiego przy ulicy Kaszubskiej, według wstępnych obliczeń, ma pochłonąć dwukrotnie większe środki niż budowa takiego obiektu w dzielnicy Zdrój.

Radni zapowiedzieli, że wystąpią z uchwałą zobowiązującą prezydenta do powołania zespołu roboczego do wypracowania jednolitej koncepcji budowy Porozumienia Jastrzębskiego przy ul. Kaszubskiej.  Radni zwrócili się do przewodniczącego RM o zwołanie sesji nadzwyczajnej, której tematem ma być zagospodarowanie pustostanów w mieście i zobowiązanie prezydenta do przedstawienia planu zagospodarowania tych obiektów. Chcą również zobowiązać prezydenta do niewyburzania dwóch części po byłej łaźni kopalni „Moszczenica”.  Jedna cześć łaźni ma zostać wyburzona w związku z projektem powołania muzeum postindustrialnego, które znajdzie się w pozostałej części budynku. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Wasabi15.03.2017 12:41

Głosowaliście na Lęgi i Kolby to teraz macie! Ciemny naród!.
Jak to powiedział jeden z posłów Piz " nie ważne czy Polska jest biedna czy bogata ważne żeby była katolicka" Witajcie w ciemnogrodzie.

seboc15.03.2017 10:09

@mieszkanka

Co sie spinasz. Chcialas domu czegostam, to masz.

mieszkanka Zdroju15.03.2017 7:27

Ludzie! Trzeba rozpocząć uświadamianie mieszkańców, którzy nie porzystają z portali internetowych że nigdy już żaden pisowiec ani ich przyboczny nie może mieć władzy bo to pasożyty, którzy nie liczą sie z ludźmi. Już czas!!!

wyborca PiS15.03.2017 6:58

Glosowałem na pis przyznam sie. Ale to co teraz robia w radzie i w calym panstwie to przechodzi ludzkie pojecie. Nigdy nie oddam juz na nich swojego glosu

Henryk15.03.2017 6:09

Szereda ze swoimi post-związkowymi pomysłami myśli, że tutaj w radzie będą jego durne pomysły przechodziły z oklaskami jak na wiecu związkowym na kopalni.......Szereda zmień krawat, poluzuj kołnierzyk tej różowej koszuli bo blokuje ci dopływ krwi do mózgu....

Maria14.03.2017 22:13

Nie rozumiem logiki PiS - owców.Tak zgadzam się z tym w 100%. Jaki interes mają w tym aby zrobić z Kaszubskiej Muzeum zamiast mieszkań a jest to dzielnica mieszkaniowa , a w Zdroju czyli w części kulturalno-wypoczynkowej chcieli aby powstała kamienica.To jest co najmniej dziwne żeby nie powiedzieć po........ .

zolan14.03.2017 21:46

Powiem Wam, że to wszystko to degrengolada. Popieprzone i umazane w kupie jak sprawa MZK.

Pokaż wszystkie opinie (30)