Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
15 marca 2017

Nie dodzwonicie się na pogotowie do Jastrzębia

Nie dodzwonicie się na pogotowie do Jastrzębia
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wszyscy, którzy potrzebują pomocy lekarskie i dzwonią po nią na numer 112 lub 999 połączą się z dyspozytornią w Gliwicach, a nie jak dotychczas tą zlokalizowaną w budynku jastrzębskiej straży pożarnej. 

To, że dotychczasowa dyspozytornia pogotowia ratunkowego, która znajdowała się w budynku Państwowej Straży Pożarnej jest pusta potwierdzają sami strażacy.

- Dyspozytornia funkcjonowała u nas do dnia 6 marca. Została przeniesiona do Gliwic - informuje PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

Powodem takiej zmiany była aktualizacja w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Planie tym stwierdzono, że dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach wystąpił z wnioskiem o włączenie dyspozytorni medycznej w Jastrzębiu do dyspozytorni medycznej w Gliwicach.

- Proponowane rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie kosztów  funkcjonowania na bardziej racjonalne i sprawne zarządzanie zasobami w połączonym rejonie, nie powodując redukcji zatrudnienia (…). Według zapewnień dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego planowana zmiana nie zakłóci w żaden sposób funkcjonowania dyspozytorni medycznej, jak też sprawności działania zespołów ratownictwa medycznego - system informatyczny pogotowia jest tak zbudowany, że nie ma trudności w przejęciu przyjmowania wezwań i zarządzania zespołami - uzasadniano zmiany w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Połączony rejon obu dyspozytorni obejmuje populację około 1 mln 520 tys. ludzi z 44 zespołami ratownictwa medycznego. Dla porównania rejon dyspozytorni w Katowicach obsługuje populację 1 mln 132 tys. ludzi z 41 zespołami ratownictwa medycznego.

Wprowadzone zmiany ogłosił Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, który uzgodnił jej z dyrektorem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Aktualizacja Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego nosi datę 26 stycznia 2017 roku. 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (35)
mysliciel16.03.2017 21:18

Dzialaja nie precyzyjnie trzeba sylabowac zadaja gupie pytania raz dzwonilem o podejzane osoby aby je sprawdzili 3 minuty rozmowy jak podejzane co robia jak soe zachwuja - chyba ksiazke pisali a radiowoz przyjechal po 40 minutach myslicie ze jeszcze byli ? Akcja wielka nie reagujesz to akceptujesz a ci maja wielki problem kampania wyglada idealnie i tylko tyle ! Musimy nauczyc sie klamac bo inaczej umrzemy w domu sami!

Do; do michnik itd16.03.2017 20:29

Jest wyraźna różnica w reakcji służb na wezwanie. WCPR czyli 112 działają nieprecyzyjnie. Po otrzymaniu zgłoszenia przekazują je tam gdzie trzeba ale nie zawsze są to informacje precyzyjne. Te zmiany zza biurka urzędasa brzmią bardzo przekonująco. Ale tak dobrze już nie ma w praktyce codziennej.
Powinny być nadal miejskie lub powiatowe centra odbierania informacji. Zgłoszenia na Pogotowie Ratunkowe nie zawsze są precyzyjne co do adresu. Trzeba kontaktować się ze zgłaszającym, robi się zamieszanie, czyli bałagan. I jest "świetnie" i tak będzie ale do czasu. I wtedy, tak jak lekarze zasłonią się procedurami. Nie podali leku, bo nie było w procedurze. Kogoś bolało po operacji coś co nie jest opisane w procedurze czyli nie należy zwracać uwagi. Chory zmarł. No cóż, to się zdarza. Nikt nie jest winny. Kretyn, który wymyślił procedurę nie czuje się winny.

Do michnik, jast, seboc 16.03.2017 9:13

Ale wszyscy chrzanicie głupoty.........bladego pojęcia nie macie w temacie, a biadolicie jakby świat się zawalił. Gdyby nie ten artykuł, nawet nie wiedzielibyście,że dyspozytorni nie ma w Jastrzębiu. Tak, jak nie ma ich już od kilku lat w Rybniku, Raciborzu, Wodzisławiu, Żorach, Chorzowie, Bytomiu, Pszczynie, Tychach itd itp. Świat idzie z postępem, a nie tak jak Wy, skupia się na biciu w klawiaturę.

mysliciel16.03.2017 9:05

To dlaczego nie przeniesli dyspozytorni z gliwic do jastrzebia skoro to obojetne ??

kostka rubika16.03.2017 8:54

do Izraela wszystko przenieście

do Łolaboga 16.03.2017 8:19

Niby jest logika w tej retoryce, ale
1. Kto decyduje o tym gdzie jest dyspozytornia (wojewowda, minister zdrowia)?
2. Jaki wpływ ma prezydent miasta na decyzje władz centralnych państwowych?
3. Kto ma lepszy dostęp do obecnie rządzących - premiera, ministra, radni z PO czy radni z PiS?
4. Jaki wpłw ma prezydent na organizację służby zdrowia -pomoc doraźna będąca w gestii władzy centralnej?

haha16.03.2017 8:05

Efekty juz widac dyspozytornia w gliwicach to i helikopter puscili z pogotowia. Naszym sie nic nie chcialo - popieram !

Pokaż wszystkie opinie (35)