Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°17°
16 marca 2017

JSW: Banki dyktują warunki

JSW: Banki dyktują warunki
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Do końca marca kopalnia „Krupiński” zostaje definitywnie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. O tym, że tak się stanie przesądziła postawa banków-wierzycieli JSW, które nie chciały słyszeć o tym, aby zakład ten mógł dalej funkcjonować. 

W czasie środowej dyskusji w Senacie, podczas debatowania nad nowelizacją ustawy górniczej minister energii Krzysztof Tchórzewski nie pozostawił złudzeń, co do dalszych losów Krupińskiego. Kopalnia ta kończy działalność z dniem 31 marca i zostanie przekazana do SRK.  Zarówno ministerstwo energii, jak zarząd i rada nadzorcza JSW uważają, że kopalnia „Krupiński” jest trwale nierentowna. Odmienne zdanie mają działacze związkowi oraz pracownicy.

Minister poinformował, że dwukrotnie pytał banki, które są wierzycielami JSW, o możliwość dalszego funkcjonowania „Krupińskiego”. Zamknięcie tej kopalni jest częścią umowy restrukturyzacyjnej JSW z bankami. Jednak wierzyciele Spółki odrzucili taką możliwość. Samowolne wypowiedzenie tego porozumienia przez JSW wiązałoby się z koniecznością natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Spółka wynegocjowała odroczenie rozpoczęcia spłat zobowiązań o dwa lata oraz wydłużenie czasu ich spłaty z 5 do 10 lat. Obecnie Spółka jest winna swoim wierzycielom w sumie ok.  1,6 mld zł z tytułu obligacji.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia  Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
viktor19.03.2017 18:35

Do górnik, Piszesz górnik da sobie radę a związkowcy na dół. O tuz nie. Pan Grzegorz Matusiak załatwił związkowcom emerytury i urlopy górnicze. 21 lat na ciepłej posadzie w biurowcu i na emeryturkę. A ty górniku tyraj i martw się czy nie zamkną kolejnej kopalni.

Dozór średni17.03.2017 14:59

Przecież banki są Polskie a więc to nie banki decydują tylko minister,ciekawe komu jest potrzebny Krupiński,od dawna powtarzam że banki mają g.wno do gadania bo one są nasze,myślcie ludzie szykuje się przekręt a my GÓRNICY przyjdziemy po ciebie Tchórzewski i po ciebie Tobiszowski,czekajcie na nas,wasze dni są policzone.......

ktoś17.03.2017 13:42

No tak w SRK na Krupińskim stołki już obsadzone emerytami

Brutus17.03.2017 10:47

Sorry Jastrząb taka będzie kolej rzeczy, będzie tak jak napisałeś, związki się sprzedały za 30 srebrników/wcześniejsze emerytury

mysliciel16.03.2017 21:27

Haha grafit i grafen bedzie dobrara kasa

madii16.03.2017 20:25

I gdzie macie te swoje związki.złodzieje tylko bawią się za wasze pieniądze i piją

Bunclok Marianna16.03.2017 17:20

Jo je ta Bunclok Marianna jaaaaa

Pokaż wszystkie opinie (23)