Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
16 marca 2017

JSW: Banki dyktują warunki

JSW: Banki dyktują warunki
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Do końca marca kopalnia „Krupiński” zostaje definitywnie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. O tym, że tak się stanie przesądziła postawa banków-wierzycieli JSW, które nie chciały słyszeć o tym, aby zakład ten mógł dalej funkcjonować. 

W czasie środowej dyskusji w Senacie, podczas debatowania nad nowelizacją ustawy górniczej minister energii Krzysztof Tchórzewski nie pozostawił złudzeń, co do dalszych losów Krupińskiego. Kopalnia ta kończy działalność z dniem 31 marca i zostanie przekazana do SRK.  Zarówno ministerstwo energii, jak zarząd i rada nadzorcza JSW uważają, że kopalnia „Krupiński” jest trwale nierentowna. Odmienne zdanie mają działacze związkowi oraz pracownicy.

Minister poinformował, że dwukrotnie pytał banki, które są wierzycielami JSW, o możliwość dalszego funkcjonowania „Krupińskiego”. Zamknięcie tej kopalni jest częścią umowy restrukturyzacyjnej JSW z bankami. Jednak wierzyciele Spółki odrzucili taką możliwość. Samowolne wypowiedzenie tego porozumienia przez JSW wiązałoby się z koniecznością natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Spółka wynegocjowała odroczenie rozpoczęcia spłat zobowiązań o dwa lata oraz wydłużenie czasu ich spłaty z 5 do 10 lat. Obecnie Spółka jest winna swoim wierzycielom w sumie ok.  1,6 mld zł z tytułu obligacji.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia  Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia

"Znaczenie węgla będzie spadać" "Znaczenie węgla będzie spadać"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
viktor19.03.2017 18:35

Do górnik, Piszesz górnik da sobie radę a związkowcy na dół. O tuz nie. Pan Grzegorz Matusiak załatwił związkowcom emerytury i urlopy górnicze. 21 lat na ciepłej posadzie w biurowcu i na emeryturkę. A ty górniku tyraj i martw się czy nie zamkną kolejnej kopalni.

Dozór średni17.03.2017 14:59

Przecież banki są Polskie a więc to nie banki decydują tylko minister,ciekawe komu jest potrzebny Krupiński,od dawna powtarzam że banki mają g.wno do gadania bo one są nasze,myślcie ludzie szykuje się przekręt a my GÓRNICY przyjdziemy po ciebie Tchórzewski i po ciebie Tobiszowski,czekajcie na nas,wasze dni są policzone.......

ktoś17.03.2017 13:42

No tak w SRK na Krupińskim stołki już obsadzone emerytami

Brutus17.03.2017 10:47

Sorry Jastrząb taka będzie kolej rzeczy, będzie tak jak napisałeś, związki się sprzedały za 30 srebrników/wcześniejsze emerytury

mysliciel16.03.2017 21:27

Haha grafit i grafen bedzie dobrara kasa

madii16.03.2017 20:25

I gdzie macie te swoje związki.złodzieje tylko bawią się za wasze pieniądze i piją

Bunclok Marianna16.03.2017 17:20

Jo je ta Bunclok Marianna jaaaaa

Pokaż wszystkie opinie (23)