Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
22 marca 2017

Wkrótce dowiemy się czy do Jastrzębia powróci kolej

Wkrótce dowiemy się czy do Jastrzębia powróci kolej
fot. JastrzebieOnline.pl

Co wspólnego ma z koleją dworzec autobusowy na ulicy Sybiraków? W przypadku powrotu pociągów do Jastrzębia to właśnie tam ma znajdować się centrum przesiadkowe Park&Ride, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić samochody, aby podróżować koleją do Katowic. 

To, czy kolej powróci do miasta zależy od wyników analizy odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście regionalnych i transgranicznych połączeń kolejowych. Obecnie trwają prace nad tym dokumentem, które mają się zakończyć do końca czerwca br. 

W magistracie bierze się pod uwagę odtworzenie linii kolejowej w kierunku Pawłowic, a następnie Żor i Orzesza ze stacją końcową w Katowicach. Podstawowy warunek to czas przejazdu - nie może przekroczyć 60 minut, a najlepiej, jakby był jeszcze krótszy.

Stacją, z której jastrzębianie zaczynaliby swoja podróż do stolicy województwa byłby peron w Jastrzębiu Górnym. Wówczas należałoby odpowiednio zsynchronizować komunikację miejską z tym przystankiem kolejowym. Mieszkańcy, którzy chcieliby dojechać na stację samochodami mogliby je zostawić w okolicy głównego dworca autobusowego (ul. Sybiraków), gdzie znajdowałoby się centrum przesiadkowe Park&Ride.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

"Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona" "Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Gość02.04.2017 22:06

Najprawdopodobniej Bielaszka dostał za darmo tereny kolejowe, bo ma wtyki i przez to problem z odtworzeniem linii w starym zarysie. Ale to da się odtworzyć . Dodatkowo do Wodzisławia (Rybnika) prowadziły dwie linie 159 oraz 875 tą 875 trza-byłoby modernizować bo jest już zarezerwowana na drogę południową. Dodatkowo linia 170 jest bez problemu do odtworzenia, a 159 z małą modernizacją pod autostradą A1 w Łaziska, ale nasi włodarze (prezydenci, wójtowie i radni) nie chcą kolei na byłych terenach kolejowych, bo już tam usadowili trasę rowerową z dotacji UE a wiadomo skapnie im z tego bo firmy im będą prezenty dawały. Dodatkowo przekazały pseudo za darmo Jastrzębiu teren rozjazdów przy dworcu w Jastrzębiu Zdroju i nie tylko. Tu propozycje linii do odtworzenia i nowych możliwości https://disq.us/url?url=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Fopen%3Fid%3D1w7R0DiaJqSrZhP7Ud1a_i4D4R0g%26usp%3Dsharing%3ANddDTk3oO-INQ_487b7uAE2CBRw&cuid=3919597 

Gość23.03.2017 12:06

Kiedy wjadą koparki i spychy żeby zaczynać roboty, jak na razie dworzec PKP niszczeje a skarpa obok jest wielkim śmietnikiem.
Dworzec PKP Jastrzębie Górne jest wystawiony na sprzedaż, jeśli kupi go prywatna osoba to plany pójdą w błoto.

Ktoś23.03.2017 11:29

Do Wacha-proszę zaproponować alternatywę dla Drabasów...kiedyś jeździł PKS,ale teraz nie ma wyboru,więc proszę głupot nie pisać!Co mają powiedzieć Ci,którzy są na nich skazani a nie mają samochodu?!

Gość23.03.2017 9:07

Na dworcu A. Bożka jak i przy Północnej brakuje miejsca, parkingu żeby można zostawić bezpiecznie rower .

Zib23.03.2017 7:39

A może lotnisko?

Gość22.03.2017 22:53

Pociąg do Wisły byłoby genialnie.

Sebos22.03.2017 21:32

Wybory coraz bliżej.

Pokaż wszystkie opinie (38)