Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
EkoOkna
24 marca 2017

Przerwana sesja jastrzębskiej RM. Co dalej z inwestycjami?

Przerwana sesja jastrzębskiej RM. Co dalej z inwestycjami?fot. archiwum
fot. kb /jastrzebieonline

Czwartkowa sesja nadzwyczajna Rady Miasta została przerwana na 7 dni, dokładnie do 30 marca. Radni nie mogli zdecydować się, jaką decyzję pojąć w sprawie uchwał, które sami zaproponowali i zwrócili się do prezydent miasta o dodatkowy czas.

Sesja została zwołana z inicjatywy radnych PiS i jej głównym tematem był problem pustostanów w mieście. Radnych najbardziej interesowały dwa z nich - Kaszubska 2 (budynek dawnej szkoły) i łaźni po byłej kopalni „Moszczenica”. W pierwszym budynku radni PiS chcą zlokalizować Dom Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności. Natomiast, co do nieczynnej łaźni, to radni uważają, że obydwa jej budynki (stary i nowy) powinny być zagospodarowane. W tej sprawie wnioskodawcy (radni PiS) przedłożyli uchwały, których  jednak nie przegłosowano. Sesję odroczono o siedem dni.

Na zagospodarowanie łaźni po kopalni „Moszczenica” Jastrzębie pozyskało na ten cel ponad 2,328 mln euro (ok. 9 mln zł). W zmodernizowanej łaźni ma znaleźć swoją siedzibę Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Projekt zakłada wyburzenie nowej części łaźni ze względu na jej tragiczny stan techniczny. W przypadku, gdy Rada przyjmie propozycję klubu PiS o niewyburzaniu tej części budynku Jastrzębie straci dofinansowanie i jak - podkreśla jastrzębski magistrat – wiarygodność w oczach zagranicznych partnerów. Może to wiązać się z ogromnymi trudnościami w pozyskaniu środków finansowych na przyszłość, nie tylko w tej kadencji, ale także latach następnych.

Drugą propozycją radnych jest budowa Domu Porozumienia Jastrzębskiego i Solidarności w nieczynnej szkole przy ul. Kaszubskiej. Lokalizacja tego Domu na osiedlu Pionierów, zamiast w Zdroju, w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, powoduje, że miasto nie otrzyma żadnego dofinansowania, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Poza tym nie będzie możliwe wybudowanie przestrzeni publicznej - „rynek”, który mógłby powstać w Zdroju w oparciu o środki zewnętrzne.  Szacowany koszt budowy Domu nieopodal Parku to około 15 mln zł wraz z dofinansowaniem. Natomiast na Kaszubskiej szacowano je na 25 mln zł, które miałyby pochodzić z budżetu miasta. W nieczynnej szkole miasto planuje zlokalizować mieszkania komunalne.

Jeszcze przed sesja, która ma się odbyć w dniu 30 marca, planowane jest spotkanie prezydenta miasta z radnymi w sprawie tych dwóch projektów oraz innych pustostanów.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Odwołano prezesa w spółce górniczej Odwołano prezesa w spółce górniczej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (37)
zdrojowiec01.04.2017 16:50

I po co przerwali sesję? I tak zniszczyli wizję rynku i Domu Solidarności. W Zdroju już żaden pisowiec ani ich lizus nie może liczyć na głos!!!

wyborca28.03.2017 15:37

Odebrać diety! Kiedy protest mieszkańców przed U.M.?

do victor 28.03.2017 8:36

Uchwała o przedszkolach promowana przez radą Aerobik-Rosinśką okazała się bublem prawny i została unieważniona prze wojewodę, zobacz:
http://jastrzebieonline.pl/news,9295,radni-przyjeli-uchwale-naruszajaca-prawo.html 

viktor26.03.2017 18:46

Zbig. Co z uchwałą o przedszkolach. Coś tam słyszałem. Ale nie wiem o co chodziło. Czy to kolejny bubel prawny przyjęty przez większość Rady czyt. PiS?

obserwator26.03.2017 7:53

Od jakiegoś czasu obserwuję aktywność radnych. Zalezność jest taka: Ci,którzy nie mają zadnej funkcji i pobierają najniższą dietę - są najbardziej aktywni. Zaś ci, którzy mianują się funkcyjnymi, wiecznie się spieszą albo na sesjach czy komisjach siedzą - milcząc albo wiecznie się spóźniaja i wychodzą wcześniej. Wstyd! panowie i panie. Ale podpowiemy innym przy nastepnych wyborach. Wasze eldorado się kończy. Są radni - funkcyjni, których głosu jeszcze nikt nie słyszał.

hehe25.03.2017 17:45

A pamiętacie tych dwóch inwestorów chińskich, co to przyszli do UM (bez krawatów) na kawę i ciastka? hehe

zbig25.03.2017 9:08

No tak lepiej jej wychodzi radnej aerobik przebieranie nogami na sali gimastycznej niż myślenie na sesji. Radna aerobik jest jedyna w swoim rodzaju. Poskakać, poruszać się, ale już myślenie boli, o czym świadczy ten bubel uchwały o przedszkolach , gdzie chciała załatwiać swoje interesy - nie wyszło, co za ból, co za wstyd.

Pokaż wszystkie opinie (37)