Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
24 marca 2017

Co z jastrzębskimi pustostanami?

Co z jastrzębskimi pustostanami?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pustostany to problem, z którym od lat boryka się nasze miasto. Te, które są w gestii samorządu zostają sukcesywnie zagospodarowywane. Z innymi, które są w rękach prywatnych różnie bywa. Podczas ostatniej sesji, 23 marca, prezydent miasta zaprezentował kompleksowy program zagospodarowania pustostanów. 

Budynek przy ul. Szkolnej 1 – obecnie mieści się tu Zespół Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera oraz Dom Nauki i Rehabilitacji. Po opuszczeniu budynku przez szkołę będzie on przeznaczony na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy, dla dorosłych osób psychicznie chorych i upośledzonych. Został złożony wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych na utworzenie i działalność ŚDS.

Pasaże podziemne – ze względu na mniejsze zainteresowanie handlem w tym miejscu, miasto wprowadziło dodatkowe regulacje umożliwiające wynajem lokali w podziemnych pasażach handlowych organizacjom pożytku publicznego oraz organizacjom pozarządowym wg preferencyjnych stawek, które wynoszą: 0,10 zł netto/1m2/1m-c (organizacje pożytku publicznego) oraz 1,00 zł netto/m-c (organizacje pozarządowe). Wolne lokale zostały też przeznaczone do najmu w drodze konkursu pn. „Lokal na kulturę za 1 złoty”; kolejne udostępniane są nieodpłatnie szkołom publicznym działającym na terenie miasta w celach promocyjnych.

Budynek przy ul. Zdrojowej 5 – przejściowo będzie się tu znajdować Centrum Usług Wspólnych, natomiast docelowo planuje się przeznaczyć obiekt na cele komercyjne.

Budynek przy ul. 1 Maja 61 – obecnie mieści się tu Uniwersytet Trzeciego Wieku, a część pomieszczeń przejściowo przekazano do użytkowania dla Przedszkola Specjalnego w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci. Pozostałe wolne pomieszczenia będą przeznaczone na Centrum Innowacji i Biznesu, które docelowo zajmie cały budynek.

Budynek starej porodówki jest w rękach prywatnego właściciela. Miasto nie ma bezpośredniego wpływu na jego zagospodarowanie.

Willa Antonina – budynek usytuowany przy ul. Zdrojowej 2 przez 14 lat stał, jako pustostan. Obecnie został sprzedany.

Obiekt Łazienki III w Parku Zdrojowym – od 23 lat jest to pustostan. Został wykonany projekt budowlany i przygotowywany jest wniosek aplikacyjny na pozyskiwanie środków unijnych.

Budynek byłych łaźni górniczych kopalni Moszczenica pozostaje niezagospodarowany od 17 lat. Pozyskane zostały środki zewnętrzne na modernizację I etapu z przeznaczeniem na obiekt dziedzictwa postindustrialnego (poprzemysłowego) jako centrum turystyczne nawiązujące do historii miasta, węgla i górnictwa. W II etapie planowane jest uruchomienie powierzchni dla przedsiębiorców i działalności biznesowej i innowacyjnej.

Budynek przy ul. Kaszubskiej 2 – obiekt jest nieużytkowany od 5 lat. W 2016 roku została podjęta pierwsza uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. W kwietniu zostanie przedłożona właściwa uchwała o zmianie planu. Miejsce przeznaczone jest pod budownictwo mieszkaniowe. W mieście jest ponad 600 osób oczekujących na mieszkanie. Działania podjęte przez JTBS „Daszek” w zakresie budowy nowego budynku przy ul. Witczaka i zagospodarowanie pustostanu przy ul. Kaszubskiej w dużej mierze zaspokoiłyby potrzeby jastrzębian.

Budynek przy ul. Szkolnej 5 – trwa przebudowa budynku na potrzeby Zespołu Szkół Specjalnych Nr 10.

Informacja o pustostanach pochodzi z UM Jastrzębie-Zdrój.

Polub i udostępnij
Czytaj też

 Brak quorum na sesji. Radni też mają wakacje Brak quorum na sesji. Radni też mają wakacje

Porodówka niszczeje dalej. Kiedy będzie remont? Porodówka niszczeje dalej. Kiedy będzie remont?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Zz06.02.2018 9:50

A co z budynkiem dworca na górnym???

Radna07.04.2017 1:50

Powiem tak kiedy wraz ze mna w jastrzebiu byla kobieta pracuja w warszawie w spoldzielni mieszkaniowej w jednej z dzielnic warszawy -pierwsze słowa(oooo matko...ile tu niezagospodarowanych terenów ) i tak jest. W jbiu to nikomu nie wadzi w wawie nawet glupia buda z kebsem czy z paznokciami zelowymi ma stac bo kazdy kont ma byc w obrotach , niema pustych budynkow bezczynnie stojacych.rada- uciekac z tej dziury bez zycia.

Prawdomowny27.03.2017 14:28

Fajne bajki, ze za to wszystko w końcu się ktoś weźmie.

Barburka26.03.2017 21:33

Tylko te pustostany nie są zasługą PiS,ale stoją już kilka a nawet kilkanaście lat.I tak trudno je zagospodarować,czy PO jak rządziło to coś w taj sprawie zrobili.NIC......

ja26.03.2017 20:25

to niech miasto odkupi te stara porodówke przeciez to straszy

U.26.03.2017 20:23

Gratulacje za pełną listę z datami tych pustostanów.Jest szansa chociaż dla części na zagospodarowanie, np.jak Łaźnia w Moszczenicy - jak PiSowcy nie zablokują. Oni wolą żeby to się zawaliło , byle to Pani prezydent nie wyremontowała .

viktor26.03.2017 18:35

Seboc. To od Sobeckiej? Te "pustostany" w Zdroju miały być częścią nowego obiektu i rynku. Ale pis nie pozwoli. Nie ważne miasto ale ważne przyszłe wybory. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy przejrzą na oczy a radni z pis już niedługo stracą swoje mandaty

Pokaż wszystkie opinie (22)