Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
27 marca 2017

Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne

Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne Zespół Szkół nr 6
fot. ZS6

Niewykluczone, że już niedługo jastrzębskie szkoły będą oświetlane energią pochodzącą z promieni słonecznych. Miasto czyni starania, aby szkoły i inne budynki leżące w gestii magistratu mogły korzystać z odnawialnych źródeł energii, a dokładnie z baterii fotowoltaicznych. 

Miasto Jastrzębie podjęło starania o uzyskanie dofinansowania na montaż baterii fotowoltaicznych na budynkach, które są własnością samorządu. Planuje się, że baterie takie znajdą się w ZS6, SP1, SP 17, ZS12, Dom Pomocy Społecznej, Kąpielisko Zdrój. Energia elektryczna pozyskiwana dzięki tym bateriom będzie służyła do oświetlenia budynków lub podgrzania wody w toaletach. Urzędnicy przygotowują się do złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prezydent wręczyła im czek na 3,5 tys. zł Prezydent wręczyła im czek na 3,5 tys. zł

Kiedyś zapadały tam wyroki, teraz będzie żłobek Kiedyś zapadały tam wyroki, teraz będzie żłobek

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
baron29.03.2017 10:01

Ktos za dostal w lape ze próbują wdrażać takie rzeczy. To studnia bez dna.

.28.03.2017 10:36

Instalacje OZE zwracają się do 15 lat. A z dotacją znacznie szybciej.
Czas skończyć epokę śmierdzącej energii z węgla i przestać syfić sobie i przyszłym pokoleniom.

seboc27.03.2017 16:22

@Andrzej

Ale energia z ogniw fotowoltanicznych nie jest darmowa. Nawet, gdy pominiesz (niemaly) koszt budowy i eksploatacji takiej baterii - nadal nie jest darmowa.
By korzystac z instalacji w sensowny sposob (on-grid), musisz za wyprodukowana przez siebie energie zaplacic akcyze.
Mozna zasilac ognowami instalacje autonomiczna (off grid) i energii do sieci nie przekazywac. Ale wowczas mowic mozna jedynie o oswietleniu szkoly za dnia lub budowa instalacji z akumulatorami (ktore tanie nie sa a trwalosc to najwyzej kilka lat).

Bogatsze od Polski kraje nie maja dylematow, bo prawo tam wspiera inicjatywy OZE. Warto zmienic prawo, potem inicjatywy realizowac, a nie budowac instalacje dla samej budowy.

.27.03.2017 16:08

Pomysł świetny.
Pytanie tylko po co komu ciepła woda w toaletach.

Andrzej - Audytor27.03.2017 15:24

Jak tak dalej pójdzie to w 2021 roku cena emisji tony CO2 wyniesie dla przemysłu ok 30 euro. Przez to polski przemysł hutniczy stanie się niekonkurencyjny wobec krajów z poza UE. Wejście w życie dyrektywy dotyczącej zmian w EU ETS może doprowadzić do upadku zakładów koksowniczych i stalowych które są głównym odbiorcą jastrzębskiego węgla. ArcelorMittal Poland już wstrzymał remont 2 wielkiego pieca w dawnej Hucie Katowice.
Może zatem zamiast, jak to u nas jest w zwyczaju po polsku kłócić się, zakasać rękawy i coś razem zrobić np biorąc dotację z UE na panele fotowoltaiczne i mieć darmową energię słoneczną. Bogatsze od nas kraje nie mają takich dylematów i wykorzystują odnawialne źródła energii.
My nawet jak nam coś dają to mamy kłopot żeby wziąć. W szkołach prąd np do oświetlenia jest potrzebny kiedy zapada zmrok i tu może być kłopot bo energię magazynujemy albo odsprzedajemy za 0,8 ceny jaką płacimy dostawcy. Czyli jesteśmy stratni ale taką mamy ustawę o odnawialnych źródłach energii.
I tu jest prawdziwy problem. Mimo to warto zrealizować takie projekty bo zyskujemy więcej niż tracimy.

seboc27.03.2017 15:15

@do seboc

Podaj przyklad chocby jednej kalkulacji, ktora usazasnilaby montowanie sprzetu za kilkadziesiat (co najmniej) tysiecy by ogrzac wode w kiblu?
Ogniwo pracuje kilkanascie lat, czy ktos mysli w ogole, jak toto bedzie utylizowane?
Prawo dotyczace OZE w Polsce zmienia sie rownie czesto jak moda odziezowa.
To co napisalem, funkcjonuje np. w Niemczech, gdzie mozna sobie kupic tanszy prad z OZE. Prad z OZE nie oznacza, ze moje mieszkanie podlaczone jest do wiatraka czy ogniwa slonecznego, a oznacza, ze przedsiebiorstwo sprzedajace prad dysponuje pula produ pochadzacego z OZE.
Korzysc dla srodowiska z szeregu malych ogniw jest ujemna. Finansowo mozna wyjsc na 0, trzeba pamietac jednak, ze pieniadze z dofinansowania nie wziely sie znikad, a pochodza z podatkow, przeszly przez kilka rak, gdzie kazdy pobral prowizje, zanim trafily do dystrybutowa ogniw.

do Kalkulator27.03.2017 14:54

Niestety energia wiatrowa jest jednym z najmniej opłacalnych. Są bardzo duże koszta inwestycji a zwrot jest bardzo długofalowy. Dochodzi też problem tego że przy mniejszym lub braku wiatru energia nie jest produkowana. Jastrzębie i wiatraki? Oj nie. Ale baterie słonecznej jak najbardziej. To już dawno powinno być wprowadzone na szeroką skalę.

Pokaż wszystkie opinie (13)