Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
27 marca 2017

Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne

Szkoły będą miały oświetlenie na baterie słoneczne Zespół Szkół nr 6
fot. ZS6

Niewykluczone, że już niedługo jastrzębskie szkoły będą oświetlane energią pochodzącą z promieni słonecznych. Miasto czyni starania, aby szkoły i inne budynki leżące w gestii magistratu mogły korzystać z odnawialnych źródeł energii, a dokładnie z baterii fotowoltaicznych. 

Miasto Jastrzębie podjęło starania o uzyskanie dofinansowania na montaż baterii fotowoltaicznych na budynkach, które są własnością samorządu. Planuje się, że baterie takie znajdą się w ZS6, SP1, SP 17, ZS12, Dom Pomocy Społecznej, Kąpielisko Zdrój. Energia elektryczna pozyskiwana dzięki tym bateriom będzie służyła do oświetlenia budynków lub podgrzania wody w toaletach. Urzędnicy przygotowują się do złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Braki w dostawie prądu Uwaga! Braki w dostawie prądu

Prawie 900 tys. zł dla jastrzębskich szkół Prawie 900 tys. zł dla jastrzębskich szkół

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
baron29.03.2017 10:01

Ktos za dostal w lape ze próbują wdrażać takie rzeczy. To studnia bez dna.

.28.03.2017 10:36

Instalacje OZE zwracają się do 15 lat. A z dotacją znacznie szybciej.
Czas skończyć epokę śmierdzącej energii z węgla i przestać syfić sobie i przyszłym pokoleniom.

seboc27.03.2017 16:22

@Andrzej

Ale energia z ogniw fotowoltanicznych nie jest darmowa. Nawet, gdy pominiesz (niemaly) koszt budowy i eksploatacji takiej baterii - nadal nie jest darmowa.
By korzystac z instalacji w sensowny sposob (on-grid), musisz za wyprodukowana przez siebie energie zaplacic akcyze.
Mozna zasilac ognowami instalacje autonomiczna (off grid) i energii do sieci nie przekazywac. Ale wowczas mowic mozna jedynie o oswietleniu szkoly za dnia lub budowa instalacji z akumulatorami (ktore tanie nie sa a trwalosc to najwyzej kilka lat).

Bogatsze od Polski kraje nie maja dylematow, bo prawo tam wspiera inicjatywy OZE. Warto zmienic prawo, potem inicjatywy realizowac, a nie budowac instalacje dla samej budowy.

.27.03.2017 16:08

Pomysł świetny.
Pytanie tylko po co komu ciepła woda w toaletach.

Andrzej - Audytor27.03.2017 15:24

Jak tak dalej pójdzie to w 2021 roku cena emisji tony CO2 wyniesie dla przemysłu ok 30 euro. Przez to polski przemysł hutniczy stanie się niekonkurencyjny wobec krajów z poza UE. Wejście w życie dyrektywy dotyczącej zmian w EU ETS może doprowadzić do upadku zakładów koksowniczych i stalowych które są głównym odbiorcą jastrzębskiego węgla. ArcelorMittal Poland już wstrzymał remont 2 wielkiego pieca w dawnej Hucie Katowice.
Może zatem zamiast, jak to u nas jest w zwyczaju po polsku kłócić się, zakasać rękawy i coś razem zrobić np biorąc dotację z UE na panele fotowoltaiczne i mieć darmową energię słoneczną. Bogatsze od nas kraje nie mają takich dylematów i wykorzystują odnawialne źródła energii.
My nawet jak nam coś dają to mamy kłopot żeby wziąć. W szkołach prąd np do oświetlenia jest potrzebny kiedy zapada zmrok i tu może być kłopot bo energię magazynujemy albo odsprzedajemy za 0,8 ceny jaką płacimy dostawcy. Czyli jesteśmy stratni ale taką mamy ustawę o odnawialnych źródłach energii.
I tu jest prawdziwy problem. Mimo to warto zrealizować takie projekty bo zyskujemy więcej niż tracimy.

seboc27.03.2017 15:15

@do seboc

Podaj przyklad chocby jednej kalkulacji, ktora usazasnilaby montowanie sprzetu za kilkadziesiat (co najmniej) tysiecy by ogrzac wode w kiblu?
Ogniwo pracuje kilkanascie lat, czy ktos mysli w ogole, jak toto bedzie utylizowane?
Prawo dotyczace OZE w Polsce zmienia sie rownie czesto jak moda odziezowa.
To co napisalem, funkcjonuje np. w Niemczech, gdzie mozna sobie kupic tanszy prad z OZE. Prad z OZE nie oznacza, ze moje mieszkanie podlaczone jest do wiatraka czy ogniwa slonecznego, a oznacza, ze przedsiebiorstwo sprzedajace prad dysponuje pula produ pochadzacego z OZE.
Korzysc dla srodowiska z szeregu malych ogniw jest ujemna. Finansowo mozna wyjsc na 0, trzeba pamietac jednak, ze pieniadze z dofinansowania nie wziely sie znikad, a pochodza z podatkow, przeszly przez kilka rak, gdzie kazdy pobral prowizje, zanim trafily do dystrybutowa ogniw.

do Kalkulator27.03.2017 14:54

Niestety energia wiatrowa jest jednym z najmniej opłacalnych. Są bardzo duże koszta inwestycji a zwrot jest bardzo długofalowy. Dochodzi też problem tego że przy mniejszym lub braku wiatru energia nie jest produkowana. Jastrzębie i wiatraki? Oj nie. Ale baterie słonecznej jak najbardziej. To już dawno powinno być wprowadzone na szeroką skalę.

Pokaż wszystkie opinie (13)