Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
31 marca 2017

JSW przekazała "Krupińskiego" do SRK

JSW przekazała "Krupińskiego" do SRK
fot. wikipedia / Hanys90

31 marca Jastrzębska Spółka Węglowa nieodpłatnie przekazała KWK „Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z kopalnią do SRK przeszło 1148 pracowników JSW. Niewielka grupa chce pozostać w SRK, ale  800 osób chce skorzystać  z urlopu górniczego, 94 z urlopu dla pracowników zakładu przeróbki węgla  a 226 z jednorazowej odprawy pieniężnej.

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK to jeden z warunków podpisanego 29 sierpnia 2016 r. porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Łączna suma strat KWK Krupiński w ciągu minionych 10 lat przekroczyła miliard złotych, a analizy ekspertów jednoznacznie wskazały, że kopalnia jest trwale nierentowna.

- To była niezwykle trudna decyzja, ale utrzymanie tej kopalni do 2021 r. kosztowałoby spółkę od 300 do 520 mln zł. Ryzykowne złoża i duży deficyt są głównymi powodami przekazania „Krupińskiego” do SRK. Naszym priorytetem jest stabilny rozwój całej JSW, musimy skoncentrować się na kopalniach, które mają dobre rokowania na przyszłość, ale potrzebują dokapitalizowania. Staraliśmy się, by proces przekazywania przebiegał w sposób najbardziej bezbolesny dla załogi. Najważniejsze, że nikt nie stracił pracy – podkreśla Daniel Ozon, p. o. prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Alokacja pracowników była przeprowadzana na zasadzie porozumienia stron, przy czym wszystkich pracowników kopalni Krupiński, którzy zostali przeniesieni do innych kopalń spółki,  obowiązują gwarancje zatrudnienia wynikające z porozumienia zawartego ze stroną społeczną przed debiutem giełdowym JSW w 2011 roku. W sumie nowe miejsca pracy w kopalniach JSW znalazło 1800 pracowników Krupińskiego.

Przez kilka kolejnych miesięcy około 650 pracowników  Jastrzębskiej Spółki Węglowej, delegowanych  do ruchu Suszec powstałego z dniem podpisania umowy pomiędzy SRK i JSW, będzie zajmowało się utrzymaniem ruchu i odzyskiwaniem maszyn i urządzeń nadających się do wykorzystania w innych zakładach spółki. Będą to obudowy zmechanizowane, przenośniki, stacje transformatorowe ,itp. Stopniowo ilość tych osób będzie malała i będą zastępowani przez pracowników zatrudnionych do utrzymania ruchu przez SRK spośród pracowników firm zewnętrznych.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
@normalny02.04.2017 15:35

Kolo co ty pijesz albo wciągasz?

maszyniok02.04.2017 9:22

Normalny podaj jaką to partię pokładów odkryto na Borynii, jestem bardzo ciekawy

do:Normany Dziś o 15:5501.04.2017 22:01

Kolego mylisz się Żory nie dają pod JSW tylko pod hans-klos-germany-corporation

pawulon01.04.2017 20:35

To gdzie wlasnie nagle znaleźli pokłady na boryni bo ja ani Waldek nic o tym nie wiemy?

Normany01.04.2017 15:55

Jak byście posiadali trochę wiedzy to wiedzieli byście że właśnie nagle znależli na boryni pokłady i już zaczeli pracę nad udostępnieniem tych pokładów gdzie daje żywotność do 2042,pracujecie w JSW a nawet nie wiecie co się w firmie dzieje,tacy ludzie jak wy powinni pracować u koreańczyków,wasze myślenie i niechęć do ludzi jest debilna,ale spokojnie w swoim czasie Żory oddadzą tereny pod JSW,spokojnie.......

drastyczne ale prawdziwe.31.03.2017 22:56

Ja też jestem za tym żeby ludziom z Żor dać wypowiedzenia - nie ma fedrowanie - nie ma dla nich roboty niech pan prezydent Żor im załatwi robotę u Koreańczyka

pracownik31.03.2017 21:17

to znaczy związkowcy co maja tylko 10 lat dołu i siedzieli 11 lat w związkach mogą isc na urlopy górnicze czy może im tylko brakować 4 lat do 25 lat bo to jakos nie jasno napisane mi brakuje do 21 lat poł roku i co maj dalej robic na urlop się nie łapie to jest chore

Pokaż wszystkie opinie (26)