Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
3 kwietnia 2017

Kolejka górnicza będzie wozić po nowoczesnym muzeum?

Kolejka górnicza będzie wozić po nowoczesnym muzeum?Zobacz więcej zdjęć
fot. kopalnia Guido

Zwisające druty, łańcuchy, odpadający ze ścian tynk, kawałki szkła. Wszystko to znajduje się w budynku dużego obiektu poprzemysłowego - nieczynnej łaźni górniczej po zamkniętej kopalni „Moszczenica”. Już niedługo miejsce to może wyglądać zupełnie inaczej. 

Po samorządowcach, którzy odwiedzili łaźnie po nieczynnej kopalni „Moszczenica” przyszedł czas na dziennikarzy. Zwiedzili starą i nową część budynku. W starej planuje się umieścić postindustrialne muzeum. Nie będzie to jednak muzeum z gablotami, w którym chodzi się w kapciach i nie można niczego dotknąć.

W łaźni mają znaleźć się naturalnej wielkości maszyn, które przybliżą temat wydobycia węgla. Są pomysły zamontowania kolejki górniczej, za pomocą, której goście będą się przemieszczać. Za pomocą techniki komputerowej zostanie przedstawiony proces powstawania pokładów węgla i jego wydobycia. W tym miejscu nauka i poznawanie stanie się ciekawą przygodą.

W łaźni, która teraz pełna jest gruzu, złomu, szkła i walającego się po kątach żelastwa powstanie postindustrialne muzeum, przybliżające przeszłość i kulturę tego regionu. Jastrzębie może dołączyć do miast, które postawiło na zwiedzanie nieczynnych obiektów poprzemysłowych, jak na przykład Ostrawa (huta Witkowice), Rybnik (kopalnia Ignacy), Czerwionka-Leszczyny (dawne osiedle górnicze - familoki).

Miastu Jastrzębie udało się pozyskać modernizację starej łaźni ok. 9 mln zł, pochodzące ze środków unijnych. Istotne jest to, że pieniędzy tych nie można wydać na inny cel, np. remonty czy inne inwestycje na terenie miasta.  Partnerami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza, Jastrzębie-Zdrój, DOV Vitkowice, Moravian-Silesian Tourism.

(Film wykonany przez UM Jastrzębie)

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu Co z Centrum Nauki Innowacji i Biznesu? Przesunięcie terminu

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
Wklęsły04.04.2017 16:55

Jo chca salon gier

do seboc04.04.2017 16:25

Przychodzi weekend co ma robić 90 tys ludzi w Jastrzębiu?
Picie piwa staje się niemodne.
Marszów KOD-u nie ma.
OWN zarąbany syf kiła i mogiła
Park zdrojowy i solanki z zapisami na leżaki ?
Monachium może jest bogate - ale przyszło nam żyć w Polsce za średnią krajową Polską wypłatę.
Targowisko na północnej obraz nędzy i rozpaczy.
Targowisko na Arki Bożka to samo.
2 galerie handlowe ? kino?>
Dlaczego musimy jeździć na basen do Pawłowic, Żor?
Miasto jest sypialnią z lat 70-80 . Epoka węgla się skurczyła, najwyższa pora na zmiany w mieście.
Nowe inwestycje przez nowych inwestorów.

gege04.04.2017 16:18

seboc żyje chyba w PRLu nadal. Tylko praca i praca. Rozrywki też są potrzebne w mieście. Po co mamy jeździć i zostawiac pieniądze w innych miastach?

Gość04.04.2017 16:15

Popatrzcie na jakiej fali jest kopalnia Guido w Zabrzu i jaka promocja miasta. Uważam ,że Jastrzębie zasłużyło sobie również na muzeum.

seboc04.04.2017 15:28

@putin

Galeria handlowa, wesole miasteczko z kolejka wokol muzeum szmelcu dla dzieci i akwapark - dzieki ludziom, co sobie tak miasto wyobrazaja, bedzie wciaz jak jest.
Wiesz ile jest wesolych miasteczek i akwaparkow w Monachium (gdzie rezyduja BMW, MAN, Siemens, Alianz i caly szereg innych firm?
Ni mniej ni wiecej - dokladnie 0. A ludzie z calego swiata chca tam zyc. Najbogatszego miasta zachodnich sasiadow nie stac na pierdoly.

Jastrzebskie galerie zamkna sie same.

putin04.04.2017 8:44

Seboc ,Ty lepiej idż się leczyć psychiatrycznie ,bo widzisz wszystko w czarnych barwach.Takich jak Ty jest w Jastrzębiu bardzo dużo ,a szczególnie główny hamulcowy z PiS-radny Sławik.Ludzie jeżdzili do Żor do sklepów bo On tu nie chciał żadnej galerii bo ważny był jego geszeft na Beskidzkiej.

Zebra03.04.2017 22:45

Kolejne mydlenie oczu przez Panią prezydent

Pokaż wszystkie opinie (19)