Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
4 kwietnia 2017

Czy NIK skontroluje JSW? Są zarzuty o niegospodarność

Czy NIK skontroluje JSW? Są zarzuty o niegospodarność
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa może obawiać się kolejnej kontroli. Tym razem Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” chce, aby spółce przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli. Związkowcy dopatrują się w firmie niegospodarności w związku z zarządzeniem majątkiem narodowym. 

- Na podstawie Ustawy o NIK, przedmiotem kontroli winny być objęte kwestie związane ze złożami węgla i metanu oraz inwestycji. Kontrola ta dotyczyć ma zatem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności (art. 203 Konstytucji RP, art. 5 Ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli) postępowania organów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie gospodarki złożami i inwestycji - wyjaśnia Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”.

Związkowcy nie mogą pogodzić się z przekazaniem kopalni „Krupiński” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co wiąże się z likwidacją tego zakładu.

-  Zdaniem WZZ „Sierpień 80”, dotychczasowy sposób zarządzania KWK „Krupiński” przez Jastrzębską Spółkę Węglową i niewłaściwy nadzór właścicielski, skutkują niezrozumiałą decyzją o zaprzestaniu funkcjonowania tego ruchu zakładu górniczego. W efekcie doszło do porzucenia złoża sięgające 48 milionów ton najwyższej jakości węgla koksowego o wartości ponad 40 mld złotych. Przy wydobyciu szacowanym na 2 mln ton rocznie dawało to perspektywy na dalsze 24 lata wydobycia. Kopalnia ta posiada także złoża węgla energetycznego i półkoksowego oraz bogate pokłady metanu, do eksploatacji którego „Krupiński” został uprzednio przygotowany - napisali działacze w specjalnym oświadczeniu.

Związkowcy z WZZ „Sierpień 80” uważają, że kopalnia „Krupiński” ma dalszą rację bytu i fedrowania i funkcjonowania. 

Decyzję o przeniesieniu KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji kopalń podjęło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW 1 grudnia 2016 roku. Przez ostatnie 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa dołożyła do Krupińskiego około miliard złotych. Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żaden z analizowanych wariantów inwestycyjnych nie gwarantował trwałej poprawy jej wyników finansowych. Zarząd, w miejscu kopalni, planuje stworzyć duże centrum logistyczne całej grupy kapitałowej oraz centrum zagospodarowania metanu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
szef09.04.2017 15:21

Koledzy górnicy domagać się oficjalnego wykazu osób , które dostały przeszeregowania.

Bado07.04.2017 12:07

Lepiej niech NIK nie siedzi "za długo" w JSW bo też go przeniosą do SRK... :-)

marek05.04.2017 12:51

Jak sztygar ma dbac o bezpieczeństwo jak on wiecznie namlyty ledwo lazi i nie idzie się z nim dogadać?

seboc05.04.2017 10:46

@emeryt

"w głowie nie mieści spółka skarbu państwa szantażowana jest przez pasożytów związkowych"

W latach 70 i 80 nie bylo ani spolek Skarbu Panstwa ani zwiazkow zawodowych (znaczy teoretycznie jeden byl, ale jedyna aktywnosc to opiniowanie asygnat na samochody). Byla przez chwile Solidarnosc, ale wsrod gornikow skrzydel nie rozwinela, bo glupota w tej spolecznosci ma glebokie korzenie. Nawet tzw. "porozumienia jastrzebskie" obsmiali. Teraz chca dom tego budowac.

Do Adama H.05.04.2017 9:02

Zasranym obowiązkiem sztygara na zmianie jest dbanie o bezpieczeństwo. Widać właśnie to ograniczenie myślowe. Zarząd przeznacza fundusze na BHP. A szkolenia, a odzież.

Adam H.05.04.2017 7:27

Do gość z 19: 37 za bezpieczeństwo załogi odpowiada sztygar na zmianie , jak się coś stanie to on idzie siedzieć zarząd nawet o tym nie będzie wiedział , więc nie p....... głupot.

mysliciel04.04.2017 23:03

Zapraszam z calego serca NIK do PKM - zarobicie kilka mil zl

Pokaż wszystkie opinie (23)