Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
7 kwietnia 2017

Od września nie można palić mułem i flotem

Od września nie można palić mułem i flotem
fot. pixabay

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął w piątek uchwałę antysmogową. Wszyscy radni obecni na sesji byli „za”. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. Zgodnie z nimi od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i fotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

- To historyczna chwila dla naszego regionu. Rok temu podjęliśmy dyskusję na temat niezbędnych do podjęcia działań zmierzających do uzyskania jak najczystszego powietrza. W maju 2016 roku powołałem zespół ekspertów, który wypracował ostateczną wersję tych przepisów. Odbyło się wiele debat, konsultacji, w tym też konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy zgłosili ok. 6500 uwag. Za nami jeden z etapów. Teraz trzeba te nowe przepisy wdrażać w życie. Potrzebne jest wsparcie rządu, uruchomienie stosownych zarządzeń. Chodzi o wprowadzenie norm jakościowych na paliwa stałe czy normy na kotły. Ze swojej strony planujemy wydanie i jak najefektywniejsze rozpropagowanie specjalnego poradnika dla mieszkańców, w którym tłumaczymy nowe przepisy i wprowadzany przez nie harmonogram zmian - stwierdził marszałek Wojciech Saługa.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Drony pomogą walczyć ze smogiem w Jastrzębiu? Drony pomogą walczyć ze smogiem w Jastrzębiu?

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
BEATA23.08.2017 4:01

HA HA HA na wiosnę będzie nas 15 milionów reszta zmarznie.Co z tymi dziećmi które się urodziły 500+ będą w małych grobkach na cmentarzach .Ludzie połowa ludzi mieszka na wsi oni już teraz palili czym się da.Co teraz zrobią? Pomyślcie idioci co robiliście.

ania14.07.2017 0:00

medyk - na astmę chorują głównie dzieci, które od małego zamiast rower i bieganie po boisku to telefon do ręki i odmużdżające gry. i to nie jest astma tylko brak kondycji. wychowywałam się tuż przy kopalni, przy dużych zakładach, domach co śmieciami nawet palili i astmy nie mam :) dlaczego?-bo nie siedziałam w domu z telefonem w ręku gdzie jedynym ruchem było do wc i spowrotem, tylko wyrabiałam koncycję biegając za piłką na `świeżym` powietrzu.

Do medyka10.04.2017 11:01

Dzieci chore na astmę najlepiej zapisać na biegi narciarskie, będą miały przewagę tak jak Norweżki

medyk10.04.2017 9:16

mnóstwo dzieci w Jastrzebiu choruje na astme, każdorazowe wyjscie na spacer w sezonie grzewczym kończy sie ogromnymi dusznościami, ale samolubne debile mają to w dooopie, palą w piecu co sie da nawet latem, prymitywy z wypalonymi mózgami

Gość09.04.2017 23:52

a ja będę palił mułem, flotem i nawet starymi trapkami i co mi zrobicie?

hawk09.04.2017 23:19

W koncu . Mam wielu sasiadów palącym tym gów..m. Teraz będe patrzył jak kazdy z nich ociepla chałpe bo inaczej pójdą z torbami

Do@do dzordz09.04.2017 23:04

W drzewie to sa sĘki inteligencie inaczej :-D

Pokaż wszystkie opinie (55)