Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
12 kwietnia 2017

W kopalniach są zatrudnieni górnicy drugiego sortu

W kopalniach są zatrudnieni górnicy drugiego sortu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pracownicy firmy Szkolenie i Górnictwo nie chcą być już pracownikami drugiego sortu. Tak uważa Związek Zawodowy „Solidarność” Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zwróciła się do władz Spółki o przeniesienie górników z SiG do JSW.  Chcą, żeby proces ten zaczął się w drugim kwartale br. 

W styczniu Gabriel Cyrulik, prezes firmy Szkolenie i Górnictwo, informował, że trwają prace koncepcyjne nad możliwością przejścia pracowników oddziałów wsparcia produkcji przy kopalniach JSW bezpośrednio pod kopalnie.

- W tej sytuacji dalsze odwlekanie decyzji powoduje, że pracownicy JSW SiG czują się oszukiwani przez pracodawcę i należy spodziewać się radykalizacji nastrojów wśród jej pracowników, czego przykładem jest niedawne referendum strajkowe. Niepokoi także coraz większy wpływ na pracowników tej firmy populistycznych, destrukcyjnych i nastawionych na konflikt z pracodawcą organizacji związkowych - wyjaśniają działacze „Solidarności”.

Działacze tłumaczą, że zatrudnienie pracowników w ramach SiG nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, czyli oszczędności finansowych. Straty tej spółki-córki wyniosły w 2016 roku kilka milionów złotych. Ich zdaniem koszty pracy osoby zatrudnionej w SiG mogą być wyższe, niż bezpośrednio zatrudnionej w JSW. Przyczyną tego ma być to, że SiG posiada własne kierownictwo i bardzo dużo osób niezatrudnionych bezpośrednio przy produkcji dubluje struktury już istniejące w Spółce, co generuje zbyteczne koszty. Poza tym dochodzi do sytuacji, w której na identycznym stanowisku pracy obowiązują trzy różne systemy wynagrodzeń.

„Solidarność” zwróciła się do p.o. obowiązki prezesa JSW Daniela Ozona o rozpoczęcie procedury przenoszenia pracowników z SiG do JSW. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Janek19.04.2017 0:56

Do :fgjjkljgf14.04.2017 0:06:Je....esz po 16 h bo jesteś debil

masny lulok18.04.2017 14:13

jo je jaaaa yyy

kac18.04.2017 12:52

w SiG prezesem był TW "kwiatek" teraz jes dyrektorem w logistyce,a ma być prezesem zastępcą Ozona-kariera nikosia

jsw 18.04.2017 9:56

co w tym dziwnego kolego sam prezes zagórowski jak tworzył sig gadał że pracownicy po 3 latach okresu próbnego w sigu będą dostawać zatrudnienie pod kopalnią

ciuciek18.04.2017 8:11

A ja kierownikowi przyniosłem kartkę od dermatologa ze jak pracuje na f na boryni to mi sie krosty i wysypka robi i nie musiałem i nie muszę tam pracować.najważniejsze to dogadac sie z kierownikiem a pracowac inni mogą.

Jastrzebianin17.04.2017 18:27

SIG to twór, który nie powinien mieć miejsca. Wszyscy, którzy się tam przyjęli wiedzieli jakie dostają warunki płacy to niepoważne, ze teraz chcą więcej. Wcześniej bylo " byle się zalapac. A teraz to by się chcialo normalnie pod kopalnię ?.

Do ja co 15.04.2017 10:30

na pewno poszłes do srk i cwaniakujesz robić się nie chciało CO!!!!!!!!!

Pokaż wszystkie opinie (57)