Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
13 kwietnia 2017

Schronisko dla zwierząt kością niezgody. Spór o psy

Schronisko dla zwierząt kością niezgody. Spór o psy
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Ostatnio Jastrzębie obiegła informacja, że psy znajdujące się w schronisku dla zwierząt stracą swoich wolontariuszy. Byłoby to dla nich nie najlepsze, ponieważ to właśnie dzięki osobom bezinteresowny zwierzęta są wyprowadzane na spacery, nabierają ufności do ludzi. Jak to więc jest z tymi wolontariuszami?

Wolontariusze z Fundacji Pro Animals, którzy zajmują się psami w schronisku od pięciu lat, twierdzą, że Jastrzębski Zakład Komunalny nie pozwala im wchodzić do schroniska i opiekować się zwierzętami. Mówią również, że JZK wymaga od nich świadczenia prac, których nie było w umowie. Krystyna Stokłosa z Fundacji twierdzi, że realizacja tych zadań przerasta ich możliwości.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że chodzi o sprzątanie terenów zielonych, które są zanieczyszczane przez psy podczas spacerów. Kwestią sporną jest też wyżywienie, a dokładnie to, że karma przynoszona z darów ma być przede wszystkim przeznaczona dla psów, które przebywają w jastrzębskim schronisku. Dopiero, gdy karmy zabraknie JZK deklaruje wyasygnowanie środków na jej zakup, podobnie sprawa się ma z opieką weterynaryjną.

- Nie rozumiem, o co chodzi. Kwestie sporne, które podnosi Fundacja nie są czymś nowym i nie wiem, dlaczego teraz robi się z tego problem.  My, jako instytucja zarządzająca schroniskiem jesteśmy gotowi do rozmów, do kompromisu. Cenimy pracę wolontariuszy, ale żeby mogła być ona nadal prowadzona należy podpisać porozumienie. Jeśli Fundacja nie chce tego zrobić, to wolontariusze nie mają podstawy do prac na rzecz schroniska - mówi dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego Marek Krakowski.

Jeśli Fundacja Pro Animals nie dojdzie do porozumienia z Jastrzębskim Zakładem Komunalnym to wówczas możliwy będzie powrót do schroniska dla zwierząt, więźniów pobliskiego Zakładu Karnego w roli wolontariuszy. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Patrole mieszkańców sprawdzą czy sprzątasz po psie Patrole mieszkańców sprawdzą czy sprzątasz po psie

JSW: Posiłek na stołówce zamiast flapsów? JSW: Posiłek na stołówce zamiast flapsów?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
seboc18.04.2017 13:46

@Mietek

Prawda. Schronisko w miescie jest potrzebne i kosztuje stosunkowo niewiele. Miasto potrzeb ma multum.
Kosztowna straz miejska nic pozytecznego nie robi.

Mietek 18.04.2017 12:44

Z tego co mi wiadomo to schronisko jest usytuowane w takim miejscu gdzie sprzątanie po psie za brama schroniska jest mało konieczne, gdyż wkoło pole i Lasek. Ale można by zlikwidować niepotrzebna straż miejska i fundusze przeznaczyć na schronisko, i wiele innych społecznych akcji

adam57sohrau18.04.2017 11:51

Do znawca_tematu,zgadzam sie w100 %.

U.16.04.2017 12:57

Wolontariusze Pro Animals i Zakładu karny nie muszą się wykluczać. Psy i inne zwierzęta tam przebywające potrzebują opieki 24 godziny na dobę więc pracy jest dosyć dla obojga , tylko trzeba umieć się dogadać!!!!

Małgosia16.04.2017 11:11

Ale o co chodzi? Byłam w ubiegłym tygodniu w weekend w schronisku po pieska i wolontariusze byli, psy wyprowadzali.

Gość15.04.2017 8:59

Do wpisu 14.04 15.00. P. Krakowski o niczym nie decyduje, chcesz porozmawiać z osobą podejmującą decyzje umów się z grabarzem. To on również zarządza majątkiem JZK i określa jakie koszty ma ponieść miasto, żeby jemu biznes się opłacał.

.....14.04.2017 15:00

to jakas zenada... rozmawialem kiedys z panem Krakowskim, na temat pomocy schronisku.... Dodam z naszej strony pomoc zupelnie nieodplatna... mimo zapewnien i milych gestow, odzewu zero.

Pokaż wszystkie opinie (16)