Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
21 kwietnia 2017

Kto będzie budował nowe kopalnie, Polacy czy inwestorzy zagraniczni?

Kto będzie budował nowe kopalnie, Polacy czy inwestorzy zagraniczni?
fot. pixabay

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał pod koniec ubiegłego roku, że w Polsce w najbliższym czasie istnieje potrzeba budowy nowych kopalń. Kwestią do dyskusji jest to, czy wybuduje je państwo czy inwestorzy zagraniczni. 

Minister energii uważa, że w latach 2019-2021 w kraju powinna powstać przynajmniej jedna kopalnia tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na węgiel. Krzysztof Tchórzewski deklaruje, że najlepiej byłoby, żeby ich budową zajęły się spółki górnicze, te muszą jednak przejść głęboką restrukturyzację. Jeśli tak się nie stanie, to rząd będzie zmuszony wyrazić zgodę na wpuszczenie inwestorów z zewnątrz do Polski.

Jeden z działaczy związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej komentuje stwierdzenia ministra.

- Coś jest na rzeczy, jeśli weźmie się pod uwagę sytuację na kopalni „Krupiński”, która w kwietniu została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli oficjalnie do likwidacji. Przed zamknięciem tego zakładu wyremontowano łaźnię, zakład przeróbczy, stację odmetanowania, stację pomp. Kopalnię już odwiedzili przedstawiciele jednej z firm z udziałem kapitału niemieckiego i są zainteresowani jej przejęciem. Pytanie tylko, dlaczego skarb państwa pozbył się zakładu o bogatych złożach węgla koksującego? Coraz częściej też słychać głosy, że los „Krupińskiego” ma podzielić kopalnia „Borynia”. Może ona tylko fedrować schodząc w głąb ziemi, a to wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi - mówił jeden ze związkowców.

JSW komentuje, że nie ma w planach przekazania „Boryni” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a „Krupiński” nie wchodzi obecnie w skład Spółki.

  

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW zanotowała wzrost kosztów JSW zanotowała wzrost kosztów

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Zeb24.04.2017 13:30

Nigdy więcej robotnik nie będzie szanowany w Polsce

Gość24.04.2017 10:27

Nikt nie będzie budował oni nasze przejmą i swastyki powieszą.

ginter24.04.2017 7:55

Do górnik jasmos czy bylo sld czy platforma czy inni to w zarządzie przy korycie sa caly czas ci sami do dzisiaj to klika i tyle.

Seweryn23.04.2017 12:07

W Czechowicach zadbali i jest spokój.

Lazar 23.04.2017 11:45

do górnika jasmos nie PIS tylko grupa trzymająca władzę.
Towarzysz Markowski z SLD-UP bedzie zarządzał Krupińskim.

górnik jasmos22.04.2017 20:32

Ginter mówisz,że Krupińskiego nie sprzedał rząd tylko zarząd. Ty masz chyba rozdwojenie jaźni. Zarząd to ludzie z PiS więc kto sprzedał kopalnie. Wiem zapewne Zagórowski

viktor22.04.2017 20:27

Tchórzewski chce budować kopalnie . to jakaś paranoja. Może jeszcze wybudują ją obok zamykanego Krupińskiego

Pokaż wszystkie opinie (24)