Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
26 kwietnia 2017

JSW chce wydobywać więcej węgla, sporo wyda na inwestycje

JSW chce wydobywać więcej węgla, sporo wyda na inwestycje
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W zakładach przeróbczych kopalń JSW ruszają pierwsze inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa będzie produkowała więcej węgla koksowego wysokiej jakości.  Takie są założenia programu restrukturyzacji, jak i opracowywanej aktualnie strategii na lata 2018-2030. W najbliższych kilku latach produkcja węgla koksowego w kopalniach JSW ma osiągnąć poziom 85 procent ogólnej produkcji. 

Spółka musi sporo zainwestować, przede wszystkim w zakłady przeróbcze w kopalni Budryk i w obu ruchach kopalni Knurów -Szczygłowice. Większość zadań inwestycyjnych jest na etapie przetargów i przygotowania dokumentacji technicznej, jednak w Ruchu Knurów rozpoczęto już pierwsze roboty przy budowie zagęszczacza lamelowego. To ogromny, betonowy obiekt o średnicy 12 metrów, który jest niezbędny w technologii wzbogacania węgla. To dopiero początek ogromu prac modernizacyjnych w Ruchu Knurów, który już w krótce zamieni się w plac budowy. Podobnie będzie w Ruchu Szczygłowice oraz w kopalni Budryk.

Łącznie w obu Ruchach kopalni Knurów-Szczygłowice przeprowadzonych zostanie szereg inwestycji modernizacyjnych nakierowanych głównie na zagwarantowanie wzrostu udziału węgla koksowego w produkcji kopalni, pełne zamknięcie obiegów wodno-mułowych i zwiększenie wydajności węzłów technologicznych. Zrealizowane będą zadania nastawione głównie na modernizację obiegów wodno-mułowych, czyli zabudowę nowoczesnych, wysokowydajnych pras filtracyjnych, ale również maszyn wzbogacających takich jak osadzarki czy flotowniki oraz szereg urządzeń współpracujących i wspomagających prowadzenie operacji przeróbczych.

Inwestycja w kopalni Knurów-Szczygłowice, jest kompleksowym projektem realizowanym w kilku zadaniach w celu poprawy jakości wydobywanego węgla poprzez wzrost udziału węgla koksowego w produkcji kopalni oraz rozpoczęcie produkcji węgla koksowego typu hard. Obecnie kopalnia produkuje około 55 proc. węgla koksowego. Po zakończeniu inwestycji węgiel koksowy ma stanowić około 80 proc. całej produkcji.  Realizację przedsięwzięcia przewiduje się na lata 2016-2018. Pierwsze efekty inwestycji mają nastąpić w 2019 roku. Właśnie w tym roku kopalnia ma rozpocząć produkcję węgla koksowego typu hard oraz zanotować wzrost produkcji do 4 milionów ton rocznie.

Kopalnia Budryk jest obecnie głównie producentem węgla do celów energetycznych, którego odbiorcami są elektrownie i elektrociepłownie zawodowe, ale produkuje też węgiel koksowy typu 34.2 kierowany do koksowni. Aby zmienić proporcje wydobywanego węgla, tzn. zwiększyć znacznie udział dobrych jakościowo węgli koksowych, od kilku lat prowadzone są prace związane z budową poziomu 1290. Celem inwestycji jest udostępnienie i zagospodarowania około 167 milionów ton węgla koksowego zalegającego pomiędzy poziomami 1050 a 1290. Dzięki udostępnieniu zasobów zalegających poniżej poziomu 1050 kopalnia Budryk będzie mogła prowadzić wydobycie do 2077 roku.

Inwestycja pod nazwą „Budowa poziomu 1290 w KWK Budryk” idzie w kilku kierunkach. Obejmuje  pogłębienie szybu VI oraz budowę szeregu wyrobisk górniczych, budowę niezależnego systemu transportowego dla węgla koksowego typu hard oraz rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla pod kątem niezależnego wzbogacania węgli koksowych typu hard.  Bezwzględnych wymogiem jest realizacja tych obszernych zadań przy utrzymaniu pełnej ciągłości ruchu zakładu w zakresie prowadzonych procesów technologicznych tj. od odbioru urobku z szybów wydobywczych do załadunku gotowych produktów węglowych i ekspediowanie ich do odbiorców. Efektem tych inwestycji będzie wzrost produkcji węgla koksowego z 35 do 59 proc. Rozpoczęcie produkcji węgla typu 35 w kopalni Budryk planowane jest w  2019 roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia  Agencja Kosmiczna przedstawia dobre praktyki Jastrzębia

"Znaczenie węgla będzie spadać" "Znaczenie węgla będzie spadać"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
seboc27.04.2017 11:34

To jest pusta gadka.
Tekst nawet nie sugeruje, skad JSW wezmie na to pieniadze. Spolka wlasnych przeciez nie ma.
Ja bym proponowal, by wszyscy czlonkowie zarzadu i RN sprzedali po nerce.

Andrzej 27.04.2017 1:21

Zbliżają się wybory samorządowe i nadchodzi kres zasiedzianego prezydenta zor, więc borynia fedrowac będzie:)

menel26.04.2017 20:56

wasabi wskaż jaki jest dorobek tych 27-lat? wyprzedaż majątku RP to dorobek?

maszyniok26.04.2017 17:11

Szkoda będzie tej kiełbaski na dysponentce boryńskiej

Kazik26.04.2017 16:56

A co z Borynią,nic się nie mówi i nic się nie robi.Czyżby najgorszy scenariusz?

Pachoł miejski26.04.2017 16:38

Wasabi czasem lepiej milczeć i niech mają mnie za idiotę , niż się odzywać i rozwiewać wszelkie wątpliwości.

hawk26.04.2017 16:11

wasabi schowaj się ze swoimi wypocinami w stylu tvn

Pokaż wszystkie opinie (16)