Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
26 kwietnia 2017

Fakty i mity wokół katastrofy w Smoleńsku. Spotkanie Klubu Obywatelskiego

Fakty i mity wokół katastrofy w Smoleńsku. Spotkanie Klubu Obywatelskiego

Katastrofa smoleńska, mimo że miała miejsce siedem lat temu, to nadal rozpala emocje i budzi wątpliwości. Właśnie temu zagadnieniu było poświęcone kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego, które odbyło się w poniedziałek, 24 kwietnia.  

Z mieszkańcami Jastrzębia spotkali się doktor Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

- Nie jest moim zadaniem wskazywać, kto był winien temu tragicznemu wypadkowi. Nie o to chodzi. Komisja, którą kierowałem miała za zadanie wskazać fakty, jakie są związane z tym tragicznym wydarzeniem. Zatem chodzi o przedstawienie podstawowych danych, które udało się nam ustalić. Mieliśmy stwierdzić, gdzie popełniono błędy - mówił Maciej Lasek.

Komisja, która powstała zaraz po tragedii smoleńskiej pod kierownictwem Macieja Laska, badała wszelkie możliwe materiały w celu wyjaśnienia przyczyny katastrofy i na ich podstawie sformułowała swoje wnioski.

- Odkąd Prawo i Sprawiedliwość przejął władzę i powołał swój zespół ds. katastrofy smoleńskiej nie doczekaliśmy się efektów jego pracy na piśmie. Nie chodzi oczywiście o spektakularne konferencje prasowe, gdzie są przedstawiane rozmaite teorie. Nie doszło także do zwrotu wraku prezydenckiego samolotu, co było tak mocno zapowiadane w czasie kampanii wyborczej - mówił Czesław Mroczek.

Maciej Lasek podczas spotkania w Domu Zdrojowym wskazywał m.in. na błędy, jakie popełniono podczas organizacji lotu do Smoleńska, są to: szkolenia pilotów prowadzone w pośpiechu i niezgodnie z programem, piloci nie wykonywali lotów treningowych, uprawnienia do lotów w trudnych warunkach przedłużano niezgodnie z przepisami, kontrole techniki pilotowania i nawigowania niezgodne z Regulaminem Lotów. Maciej Lasek stwierdził również, że lotnisko w Smoleńsku nie zapewniało bezpiecznego lądowania samolotów zwłaszcza przy ograniczonej widoczności. Poza tym lotnisko nie było wyposażone w pomoce nawigacyjne dla podejścia precyzyjnego lądowania.

- Wszystkie osoby obecne na pokładzie statku powietrznego są obowiązane wypełniać polecenia dowódcy statku powietrznego niezależnie od ich stopnia wojskowego oraz statusu - wyjaśniał podczas spotkania Maciej Lasek.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Krzysztof27.04.2017 22:34

Im ktoś głupszy to ma tu więcej do powiedzenia. A po napisaniu swej głupawej opinii siada z piwem w łapie i myśli o sobie z dumą "jak to ładnie i mądrze napisał. I nikt nie wpadł na to co on napisał.. " I tak sobie rozmyśla z dumą i żłopie piwo za piwem. A czym więcej wypije tym jest du(r)mniejszy z siebie. Och, durnoto ludzka. Żadnego pomyślunku ... ech ...

do alojz27.04.2017 22:28

Czy wiesz co robi poseł? Jak ma ściągać pracodawców, na jakiej zasadzie? Każdy pracodawca bez zaproszenia zjawi się w jastrzębiu i każdym innym mieście, jeśli wyczuje w tym interes. Czy tu jest coś co zainteresuje pracodawców? Czy biznes chciałby tu otworzyć firmy? Jak widać, nie chce. W co tu można zainwestować i co otrzymać? Jeśli otworzy ktoś jakąś produkcję, to czy znajdzie tu pracowników gotowych do pracy? Nie tylko zwykłej, prostej fizycznej. Potrzebni są ludzie wykształceni. Potrzebny jest dobrze przygotowany teren w który nie trzeba będzie dużo inwestować. Jedną z niewielu zalet Jastrzębia jest bliskość autostrady. Szybki transport ciężkimi, dużymi samochodami jest bardzo ważny.
Nie znasz się człowieku, ale mądrzysz się jakbyś zapatrzył się na ser.

pedagog27.04.2017 12:45

Pan Gadowski to jedyny poseł, który jeszcze coś robi dla naszego miasta. A że atak jest najlepszą obroną - ale dla ludzi "małych" więc nie ma się co dziwić hejtowii. Tylko czy "plujący" jadem wiedzą, że hejt to nowy grzech obmowy lub oszczerstwa który trzeba brać pod uwagę w rachunku sumienia?

Gór27.04.2017 9:10

Alojz masz rację.
A należy wiceministra z cienia Gadowskiego jeszcze zapytać, co zrobił by choć część kasy z ponad 4,5 mld z prywatyzacji zostało w JSW??? A wszystko zajumali do W-wy, zapewne na ośmiorniczki. Co zrobił gdy następnie zadłużano JSW kupnem Knurowa-Szczygłowic??? Co robił gdy ich działania doprowadziły do katastrofalnego stanu JSW, a kosztami za taki stan rzeczy obciążyli pracowników??? A teraz struga obrońcę uciśnionych!!!!

alojz27.04.2017 8:28

Gadowski jak taki mądry siedzi w sejmie od chyba 15 lat to niech powie ile pracodawców ściągnął do miasta bo takich jak on tu przywiózł mącicieli nie potrzeba.nie głosować więcej na niego bo nic nam po nim.

sfrustrowany26.04.2017 23:33

Jeden na drugiego jadem. Prawda jest taka, że w interesie nas wszystkich Polaków jest wyjaśnienie tej katastrofy. Zginął prezydent i cała rzesza ludzi wysoko postawionych, a to sytuacja niecodzienna. Wiem tylko tyle, że gdyby to prezydent Rosji leciał nad Polską i rozbił się to wrak dawno byłby w Rosji, a już w kilka godzin po katastrofie byłoby u nas wojsko, a Polacy byliby od sprawy odsunięci. A tu co? Dziwicie się, że Pan Jarosław Kaczyński tak o to mocno zabiega. Przecież to jego brat zginął. Nie chcielibyście wyjaśnić okoliczności wypadku w którym ginie Wasz bliski? A wy tylko, że "pisowcy" itd. Zastanówcie się i zrozumcie, że nasza niezgoda w państwie bardzo cieszy Rosjan i nie tylko ich ...

Zyga 26.04.2017 21:24

Po cholerą jedną nam ten wrak? Chcecie go pociąć na kawałki i modlić się do niego, niczym do ampułek z krwią Jana Pawła II? Cały naród polski wymyśla sobie jakieś świetości i celebruje je. Gdyby nawet na tym wraku były jakieś dowody to dawno je ruscy usunęli. Ten wrak powinień być zmielony na złom i tyle w temacie

Pokaż wszystkie opinie (18)