Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
27 kwietnia 2017, Publicystyka

Jest praca, tylko za ile? Zobacz przykładowe zarobki

Jest praca, tylko za ile? Zobacz przykładowe zarobki
fot. pixabay

Jastrzębska Giełda Pracy co roku gromadzi ludzi zainteresowanych zdobyciem jej i pracodawców chcących pozyskać pracowników. Od jakiegoś czasu nie można powiedzieć, że pracy nie ma. Problemem jest tylko wysokość pensji, którą się oferuje i doświadczenie. 

A więc na jaką pracę mogli liczyć, ci którzy w jej poszukiwaniu przyszli do Domu Zdrojowego w środę? Faktycznie mogli wybierać wśród wielu ofert. Nie mogło zabraknąć pytań o wynagrodzenie.

Służby mundurowe zapraszają do wstąpienia w swoje szeregi. Śląska Straż Graniczna cały czas prowadzi nabór kandydatów. W tego typu służbach trzeba mieć bardo dobrą kondycję oraz czystą kartotekę, konflikty z prawem raczej nie są mile widziane. Na początek w Straży Granicznej otrzymuje się jakieś 2,5 tys. zł na rękę. Później wraz ze stażem pracy i awansem na wyższe stopnie można zarobić więcej.

Wojsko Polskie również prowadzi rekrutację kandydatów na żołnierzy zawodowych. Jasne jest, ze w tego typu pracy trzeba mieć bardzo dobrą kondycję i zdrowie. Mając już wykształcenie gimnazjalne można teoretycznie zaciągnąć się do armii. Praktycznie jednak o przyjęciu decyduje to, co kandydat sobą reprezentuje, jakie ma zainteresowania, predyspozycje, czego zdołał się już nauczyć.

(fot. WKU Rybnik)

- Jeśli ktoś myśli, że do wojska może trafić chłopak po gimnazjum, który nie wie co ze sobą zrobić, to się myli. Wojsko to nie jest przytułek. Natomiast każdy, kto czuje, że to jego miejsce, chciałby spróbować i poddać się ostrej dyscyplinie, może do nas przyjść - mówił przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.

Obecnie WKU prowadzi nabór do służby przygotowawczej w korpusie szeregowych. Podstawowe szkolenie trwa cztery miesiące, a kadeci otrzymują w tym czasie żołd w wysokości 800 zł. Kiedy przejdą pomyślnie sito kwalifikacji i podpiszą kontrakt na służbę wojskową żołnierza szeregowego mogą liczyć na wynagrodzenie 3200 zł brutto na początek. Są kierowani wówczas do pracy na terenie całego kraju. Wojsko wypłaca im dodatek mieszkaniowy w kwocie 800 zł, który jest przeznaczony na wynajęcie mieszkania.

Jedna z pizzerii poszukiwała kierowcy do rozwożenia towarów. Wynagrodzenie, jakie oferowano za ta pracę to ok. 2 tys. brutto. Nieco więcej mogą zarobić kierowcy posiadający kategorię C i E, a więc na pojazdy powyżej 3,5 tony, wielkogabarytowe ciężarówki oraz na autobusy. W tej profesji można otrzymać 3-5 tys. zł brutto.

Inna propozycja to operator maszyn, pensja w granicach 1,4-3 tys. zł brutto. Jak mówiła pani przedstawiającą tą ofertę im więcej nadgodzin, tym wyższa pensja. Zastrzegała jednak, że duże znaczenie ma tu doświadczenie w zawodzie. Na nieco większe pieniądze na początku pracy mogą liczyć osoby posiadające uprawnienie mistrza masarskiego, wynagrodzenie kształtuje się w granicach 2,5 - 3 tys. brutto, ale tutaj przyjmowani są tylko ci, mający doświadczenie w zawodzie.

fot. pixabay

Można też wyjechać do p racy do pobliskiej Republiki Czeskiej. W Hawirzowie, Karwinie czy Ostrawie potrzebują ślusarzy, spawaczy, magazynierów i operatorów maszyn. W tych zawodach proponują wynagrodzenie od 2 tys. zł w górę na rękę. Są też oferty dla nieco lepiej wykwalifikowanych i poszukiwanych na rynku pracowników – inżynier konstruktor i inżynier-mechanik. Wynagrodzenie dla osób, które podejmą tego typu pracę zaczyna się od 4 tys. zł netto wzwyż. Pewnym problemem może być dojazd do miejsca pracy, bo nie wszędzie są organizowane bezpłatne autobusy, ale i na to jest sposób. Pracodawcy pomagają osobom bez samochodu porozumieć się z tymi, które dysponują własnym środkiem transportu, aby wspólnie dojeżdżać do pracy i ponosić koszty tych dojazdów.

Jest też praca nieco dalej, bo w Niemczech. Tam ciągle potrzebni są opiekunowie dla osób starszych.

- Ciągle mamy pytania ze strony niemieckich pracodawców o osoby, które  będą potrafiły zająć się starszymi, podać im posiłek, pomóc się ubrać, przypilnować, aby wzięły leki. Oczywiście potrzebna jest znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej komunikatywnym – wyjaśnia przedstawicielka pośrednictwa pracy.

Jako opiekunka można zarobić około 1,5 - 3 tys. euro, a więc jakieś 6-12 tys. zł miesięcznie. Niemiecka rodzina zapewnia bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienia, są pokrywane również koszty transportu. Nie trzeba mieć jakiegoś specjalnego wykształcenia kierunkowego. Wystarczy zwykłe doświadczenie w opiece nad osobą starszą no i oczywiście umiejętność porozumienia się z nią.

Mieszkańcy, którzy w poszukiwaniu zatrudnienia odwiedzili Targi Pracy często mówili, że oczekuje się od nich doświadczenia, a skąd mają je zdobyć, skoro pozostają bez pracy. Wskazywali również na zbyt niskie - ich zdaniem - zarobki

- Zawsze mówi się ludziom, że to tylko tak na początek, że potem będzie więcej, ale na ogół rzadko się tak dzieje. Przeważnie pracodawcy chcą mieć taniego pracownika za psie pieniądze, za najniższą krajową. W tym temacie nic się nie zmienia od lat - mówił jeden z jastrzębian, którzy odwiedzili w środę Dom Zdrojowy.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Stawiają na pracę w górnictwie. Najlepsi dostaną etaty Stawiają na pracę w górnictwie. Najlepsi dostaną etaty

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Pracownik19.03.2018 9:00

Czy w Jastrzębiu wypowiadają się sami menele? Widzę codziennie jak pracuje wielu zatrudnionych. Sprawność w pracy żadna. Siedzieć, zapalić bardzo chętnie. Zrobienie czegokolwiek to straszliwy wysiłek. Powinni wyjechać na pół roku do dobrej zachodniej firmy. Może by się nauczyli jak pracować, żeby zrobić dużo z małym wysiłkiem. Innym problemem jest organizacja pracy. Zwyczajnie jej nie ma.

Trololo01.05.2017 11:22

Za 3tys brutto to szkoda z domu nawet wychodzic

Prawdomowny28.04.2017 16:58

3tys brutto. Wez tu za to kredyt na mieszkanie [zakladajac, ze nie ma sie rodzicow z kasa], rodzina, dziecko, oplaty i hmm.. zawet gdyby oboje tyle zarabiali to ile to bedzie netto? 4tys? To nie zycie tylko wegetacja, ciagle rachowanie co w tym miesiacu a co nigdy. Gdzie w tym wszystkim jakies wieksze przyjemnosci? Zapomnialbym: starczy na wyrobienie paszportow - to przeciez wyznacznik wolnosci, kurcze jak tu jest super.
Stalismy sie niewolnikami na wlasne zyczenie. Sprzedani i rozebrani do cna, lepiej juz nie bedzie.

wydob28.04.2017 9:17

Na autobusach są dobre zarobki w Warbusie bo PKM to lichota.

perła27.04.2017 21:55

Gdzie na autobusach można tyle zarobić? Pilnując odpowirdnio godzin pracy . Bo nie ma co zapominać , że oprócz pracy mamy rodziny .

L27.04.2017 19:22

Do mieszkaniec.. ucz się,jak już zostaniesz uczonym to usiądź na dupie i pomyśl czy dobrze zrobiłeś.
Ludzie są po studiach itp i tak nie potrafią znaleźć pracy,wyjeżdżają za granice.. nauka to strata czasu,jak masz łeb to myśl nad tym jak zarobić a nie nad tym żeby się uczyć..

produkcja27.04.2017 17:32

Zapraszamy do ZM Kania w Pszczynie

Pokaż wszystkie opinie (17)