Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
28 kwietnia 2017

Co dalej ze Strefą Centrum?

Co dalej ze Strefą Centrum?
fot. UM Jastrzębie

Coraz częściej mieszkańcy pytają, co dalej ze strefą Centrum, dlaczego nic się tam nie dzieje? Według najnowszych informacji na wniosek inwestora - właściciela terenu postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia drzew i krzewów zostało zawieszone. 

- Jeszcze niedawno inwestor posiadający tereny w Strefie Centrum wyrażał wolę zainwestowania w tym miejscu - mówi zastępca prezydenta miasta Roman Foksowicz.

W kwietniu 2015 roku Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji w Strefie Centrum. Od decyzji tej odwołał się Prokurator Prokuratury Rejonowej oraz dwie osoby działające z ramienia Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego w Katowicach. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które rozpatrywało sprawę w dniu 9 lutego 2017 roku,  uchyliło decyzję prezydenta, co oznacza, że inwestor nie mógł przystąpić do budowy galerii.

To czy właściciel terenu w Strefie Centrum otrzyma decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach swojego przedsięwzięcia, zależy teraz od prezydenta Żor, któremu SKO przekazało sprawę do rozpatrzenia. Będzie on rozpatrywał ten problem, ponieważ prezydent Jastrzębia, jako strona w tej sprawie został wyłączony z postępowania. Dopiero po uzyskaniu takiego uwarunkowania można przedłożyć jastrzębskiemu magistratowi szczegółowy projekt galerii handlowo-usługowej i wystąpić o wycinkę tych drzew, które nie są objęte ochroną. Wiadomo, że w Strefie zostaną zachowane stare dęby, będące pomnikiem przyrody.

- Nie wszyscy mieszkańcy są za tym, aby w Strefie Centrum powstała galeria handlowa, ja na przykład jestem przeciwko. Uważam, że miasto mogłoby rozważyć odkupienie tego terenu od inwestora, po to, aby w tym miejscu powstał teren rekreacyjny - uważa radny i przewodniczący Zarządu Osiedla Staszica Mirosław Kolb (PiS). Także radny Tadeusz Sławik (PiS) uważa, że umiejscowienie galerii w tym miejscu było złą decyzją. 

Jak informuje Urząd Miasta inwestor nie jest zainteresowany sprzedażą tych terenów. Poza tym, według Barbary Mireckiej, naczelnik Wydziału Architektury UM, koszt zakupu wyniósłby ok. 40-50 mln zł.

Na wniosek inwestora - właściciela terenu w Strefie Centrum  postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia drzew i krzewów zostało zawieszone.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu Prawdą po oczach: fabryki to nie grzyby po deszczu

Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo Jastrzębie szuka inwestora, ale nie samo

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (56)
Gość02.05.2017 10:53

Żory zdecydują czy inwestor może wyciąć dzewa w jastrzębiu?

Do Gość01.05.2017 14:13

Ty chyba jesteś od zielonych nic tylko narzekasz na galerie, przeszkadza Ci stadion bo tam kiedyś był las, idąc Twoim tropem to po co powstały kopalnie skoro tu były takie ładne lasy. Mają powstawać galerie, kluby dla młodzieży i fabryki ( wzorem Żor ) miasto ma zacząć żyć i się rozwijać wszystkie nowe inwestycje pobudzają gospodarkę a Jastrzębie jest w stagnacji i musimy coś zacząć robić bo właśnie nastąpił początek końca kopalń. A galeria czy chcesz czy nie to jednak inwestycja daleka od naszego " chciejstwa" ale inwestycja.

Gość01.05.2017 10:24

Tam gdzie stoi stadion rósł kiedyś piękny las, naprawdę był ładny i występowały w nim skarpy, po których dzieci jeździły na sankach, duża strata dla jastrzębskiego krajobrazu było wycięcie i zniwelowanie tego lasu.

Lulas 01.05.2017 1:37

Zaorac stadion kiboli do więzienia wsadzić zamknąć nieświadomy wybór z narkotykami i zbudować piękny park między ul zielona a turystyczna! Dzięki temu będzie miejsce do spacerów i wypoczynku a nie miejsce spendu huliganow i cpunow!

Gość30.04.2017 22:27

masz te galerie ostatecznie, więc o co ci chodzi? Ile razy bywasz w tych dwóch galeriach, które są? Inwestor MA ZGODĘ, powtarzam, MA ZGODĘ, od kilkunastu lat na budowę galerii i dwóch marketów, nic nie zbudował, więc nie bredź, że ktoś coś ci hamuje, po prostu już się to nie opłaca najwyraźniej.

Gość30.04.2017 19:47

Wcześniej główny hamulcowy radny Sławik blokował budowę galerii, aż powstały najpierw w pobliskich miastach, a my na końcu i ochłapy, teraz główny hamulcowy działa dalej, blokuje poprzez różne grupy zagospodarowanie kolejnej części miasta. Super. Trzeba do rady miasta dopuścić ludzi o szerszych horyzontach.

Gość30.04.2017 17:54

nie cały teren jest prywatny, część należy do miasta, zresztą ten słynny "inwestor" przez kilkanaście lat nicnie zrobił, jeśli miasto chcaloby to odkupić to by odkupilo.

Pokaż wszystkie opinie (56)