Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
EkoOkna
10 maja 2017

"Może chodzi o to, aby tu nic nie było w mieście?"

"Może chodzi o to, aby tu nic nie było w mieście?"
fot. UM Jastrzębie

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego to temat, który przewija się w lokalnej polityce od lat. Wydawałoby się, że wszyscy w mieście są zgodni, co do tego, że jest to jedna z ważniejszych spraw w Jastrzębiu. Jednak ostatnio ze strony części radnych pojawiły się głosy, że może ważniejsze są remonty dróg, może jeszcze poczekać, bo przecież ludzie chcą chleba, a nie igrzysk. O co w tym wszystkim chodzi? 

OWN jest jednym z kluczowych projektów strategicznych miasta. Był też bohaterem kampanii wyborczej w 2014 roku, a nawet w 2010. Wszystkie ugrupowania polityczne wypisywały go sobie na sztandarach. Wszyscy przyznawali, że odnowienia OWN chcą mieszkańcy, jak to się teraz mówi suweren, a ich wola jest święta. Jednak podczas kwietniowej sesji Rady Miasta, kiedy omawiano projekty strategiczne, u części radnych z Klubu Prawo i Sprawiedliwość pojawiły się poważne wątpliwości.

- Wątpliwe jest finansowanie modernizacji OWN wyłącznie ze środków miejskich. Czy aby na pewno miasto wykorzystało wszystkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych? Skoro już tyle czekamy to pytanie, czy możemy poczekać jeszcze trochę. Rozumiem zniecierpliwienie innej części mieszkańców, aczkolwiek to są kolejne miliony złotych, które moglibyśmy zainwestować w różne tematy, między innymi te gospodarcze. Wydaje mi się, że młodzi mieszkańcy oczekują bardziej chleba, a nie igrzysk. Najpierw jest chleb, a potem są igrzyska. To zagospodarowanie OWN będzie sprzyjało rekreacji, ale co z tego, jeśli nie będzie czasu na odpoczynek, bo trzeba będzie jechać do pracy poza miasto - mówił Szymon Klimczak (PiS).

Tymczasem inny radny z Klubu Prawo i Sprawiedliwość Mirosław Kolb w czasie tej samej sesji, przy okazji dyskusji nad Strefą Centrum, sprzeciwił się temu, aby było tam centrum handlowe. Zaproponował zlokalizowanie w tym miejscu… terenu rekreacyjnego. Radny Tadeusz Sławik (PiS) liczył się nawet z możliwością odkupienie w przyszłości tego obszaru od prywatnego właściciela za cenę kilkunastu milionów złotych. W kwestii modernizacji OWN, do którego miasto ma prawa własnościowe, to był gotowy zwlekać z inwestycją rok, czy nawet dwa.  Radny Andrzej Matusiak, podczas dyskusji nad OWN, wskazywał na inne istotne sprawy w mieście, jak chociażby remont ulicy Wyzwolenia w sołectwie Ruptawa.  

A więc chleba czy igrzysk? Odpowiedź na to pytanie, według radnych PiS, jest różna i to wygłoszona podczas jednej sesji. W takiej sytuacji trudno mówić o spójności w poglądach prezentowanych podczas tego samego posiedzenia.

Takie postawienie sprawy wywołało zdziwienie ze strony zastępcy prezydenta miasta Romana Foksowicza, który argumentował, że mieszkańcy od lat czekają na odnowiony OWN i zadanie to zostało wpisane do projektów kluczowych - co zaakceptowali radni - a więc najważniejszych Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Radna Lucyna Maryniak (PO) podkreślała, że każde ugrupowanie, które szło do wyborów zarówno w 2014 roku, jak i wcześniej, bo w 2010 obiecywało mieszkańcom odnowiony OWN.

- Także poseł Grzegorz Matusiak w 2010 r. prezentował makiety tego, jak będzie wyglądał zmodernizowany OWN. A teraz, zapomnieliście o tym? Wypada tu przypomnieć znane powiedzenie, co by tu jeszcze spieprzyć, co jeszcze - mówiła.

Alina Chojecka (PO) także podnosiła wolę mieszkańców w kwestii OWN

- A może to nie jest ten czas, a może to nie są te pieniądze? No to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, chcemy żeby wreszcie ten OWN zrobić, czy nie chcemy tego OWN? Czy mieszkańcy chcą tam wypoczywać z całymi rodzinami? Czy mamy obowiązek wreszcie stworzyć im takie możliwości? - pytała radna.

Bernadeta Magiera z Klubu Radnych Dla Jastrzębia podkreślała, że może w debacie o OWN chodzi nie tylko o merytoryczne przesłanki i troskę o mieszkańców.

- Nie mogę zrozumieć logiki myślenia moich przedmówców Klubu PiS. Żałują wydać z kasy miejskiej 6 mln zł. A z drugiej strony mogliśmy taniej wybudować Dom Solidarności w Zdroju, a mamy budować go na Kaszubskiej, co będzie kosztowało dwa razy tyle albo i drożej, bo panowie uparli się, żeby to było na Kaszubskiej. Może tu chodzi o to, aby nic nie było robione w mieście?- zastanawiała się radna Magiera.

Prezydent miasta Anna Hetman podkreślała, że konieczne jest działanie władzy wykonawczej jak i uchwałodawczej (radnych) na rzecz miasta.

- Jeśli chcemy, aby mieszkańcy czuli się tutaj dobrze i abyśmy wspólnie mogli wywiązać się z pewnych obietnic, to jednak trzeba je realizować. Każdy z nas mówił, ze OWN jest zadaniem priorytetowym. Zastanówmy się, kiedy my razem będziemy się cieszyć z czegoś, co nam się wspólnie udało? - podsumowała dyskusję prezydent. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW oferuje po 20 tys. zł JSW oferuje po 20 tys. zł

Browar opanuje Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego Browar opanuje Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
gość31.08.2017 11:31

do Mieszkaniec - Potrafisz tylko krytykować PiS, a co robi opozycja np.PO i PSL w Sejmie.Ty zachowujesz się tak samo. Ludzie wiedzą, że PiS w Kraju rządzi bardzo dobrze i nie dadzą się nabrać na te twoje psioczenie.

Mieszkaniec 15.05.2017 7:07

Mieskzańcy mają dość obłudy pisowskich radnych, ta grupa ludzi gada na sesji od rzeczy. Przeczentuja poglądy, które sie nawzajem wykluczają, nie trzymaja kupy. Czy ta zbieranina pseudodziałaczy tego nie widzi? Może nie. My mieszkańcy doskonale zdajemy sobie sprawę z ichtak zwanej polityki, byleby nic w tym ieście nie powstało. Tylk tak dalej panowie. Zobaczymy kto z was znajdzie sie za burtą w nastepnych wyborach. A znajdzie, oj znajdzie..

teaMen14.05.2017 7:55

Mocna figura - do wywalenia. Mieszkańcy mają dość tej obłudy i pseudo prezydentury.

do 12:3411.05.2017 13:02

Mylisz sie, beda remontowane i nawet ze ściezkami rowerowymi. Nie siej pisowskiej propagandy

do do SJZ11.05.2017 12:34

Nie ma kasy na Mazowiecką, bo chodniki nie będą remontowane. Nawet nie są w planie.

do SJZ 11.05.2017 7:57

Jak to nie ma kasy? Mazowiecka się remontuje. To w zasadzie budowa nowej drogi od początku, a nie kładzenie tylko nawierzchni afaltowej - nakładki. Jak Bzianecki latami nic z tym nie robił to było dobrze? Teraz się coś robi to źle? Ludzie puknijcie się w łeb, czego wy chcecie? Wiadomo, że remont wiąże się z niedogodnosciami, tak było jest i będzie! A potem każdy bedzie jeżdził jak po swoim, prawda?

SJZ11.05.2017 6:58

Prezydent miasta nie ma kasy na remont ul. Mazowieckiej, dzieli do na kilka etapów. A teraz lekką rączką chce dać z budżetu miasta aż 6 milionów na remont OWN. Urzęduje już 2,5 roku więc mogła postarać się o zewnętrzne środki finansowe. Po co komu ten OWN? Zbędny wydatek, a do tego dojdą koszty jego utrzymania. Brak logicznego myślenia!!!

Pokaż wszystkie opinie (39)