Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
15 maja 2017

Zamkną kopalnie, bo nie ma kto w nich pracować?

Zamkną kopalnie, bo nie ma kto w nich pracować?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Górnictwo cierpi obecnie na brak kadr w kopalniach. Już niedługo może się okazać, że nie będzie miał kto w nich pracować.  Spółki węglowe, jak chociażby JSW, próbują ratować się współpracą ze szkołami, oferując młodym ludziom zatrudnienie po zakończeniu nauki. 

Eksperci biorący udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach doszli do wniosku, że praca w górnictwie, a szczególnie zarobki, są mało konkurencyjne w stosunku do innych branż.  Tak uważa między innymi Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001. Nie wyklucza się, że w niedalekiej przyszłości węgiel będą wydobywać pracownicy z zagranicy, na przykład z Ukrainy.

Jastrzębska Spółka Węglowa twierdzi, że obecnie nie można mówić o poważnych brakach kadrowych. Władze firmy zdecydowały się na podpisanie porozumienia z dwiema jastrzębskimi szkołami, aby zapewnić sobie dopływ pracowników i zastępowalność kadry odchodzącej na emerytury.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Polaczek 19.05.2017 11:22

W Polsce mamy 8h tryb normalnej pracy więc te 10 h budowlańca to 2h nadgodzin a to jest super płacone. No chyba że w czynie społecznym robi.
Trza było iść na szkoły Górnicze a nie olewać szkołę potem po 7 klasie SPZ i do budowlanki.

Polak19.05.2017 8:08

No nie -- płace górników są małe względem innych branż --- kurcze tylko płacz u nich i nic więcej -- budowlancy za swoja pracę 8-10 h otrzymują 1800-2000 na rekę i jeszcze muszę do 65 roku życia tyrać. A taki górnik ( nie mówiąc o pracy na przodku ) na rękę dostaje 3000- 3500 i po 25 latach pracy idzie na emeryturę i dostanie 3500 emerytury , a po roku na niej szuka dalej pracy i takiemu żle , sorry panowie to też bym wolał zatrudnić Ukrainców. Nie płakaliby co chwilę że mają ciężko np. magazynier , metaniarz , taśmowy i inni tym podobni . Tym przy scianie się należy a reszta robić jak dalej jak normalny Polak. Teraz się możecie wyładować na mnie .

Czerstwy lulok16.05.2017 19:53

Jo je tyn śleper jaaaaa

AVE Zagórowski 16.05.2017 14:55

wreszcie się wzięto za nie wykwalifikowany dozór który *** wie na *** się zna i generuje straty xD 35% dozoru powinno zniknąć to sami statyści :D którzy nie potrafią podjąć żadnej decyzji :D ich kariera się opiera na ludziach i ich wiedzy wiec pracownicy powinni się wypiąć na takich sztygarów i się ich pozbywać a nie za "ciepłote" jajka im liza i pracują na gnojii zacznijcie myśleć ludzie xD niemacie jaj się postawić dozorowi bo myślicie ze nad nimi nikogo niema a wręcz przeciwnie :D

do rzepicha16.05.2017 12:57

Jest to elektryk do 6 wolt.

Rzepicha16.05.2017 12:01

Nie ma takiego stanowiska jak "Górnik elektryk" !! Nawet nie wiesz jako kto jesteś zatrudniony

do ol16.05.2017 11:18

Było 19 dni roboczych wiec nie płacz miesiąc wcześniej było 23 dni i wszyscy byli HEPPI

Pokaż wszystkie opinie (34)