Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
16 maja 2017

Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia

Misja Paragwaj zamyka ośrodek zdrowia. Kościół odcina się od przedsięwzięcia
fot. Misja Paragwaj

Z Paragwaju dotarły informacje, że ośrodek zdrowia, który został tam otwarty dla ubogiej ludności w roku 2015 jest zamknięty. Kościół Katolicki odcina się od tego przedsięwzięcia.  Ksiądz Wojciech Grzesiak zapewnia, że Misja nadal będzie prowadziła swoją działalność na rzecz ludzi, którzy są pozbawieni jakiejkolwiek opieki medycznej. 

Zamieszanie wokół Misji Paragwaj wyszło na światło dzienne na przełomie 2016/2017 r., po powrocie wolontariuszy z Paragwaju. Wówczas abp. Wiktor Skworc zażądał od ks. Wojciecha Grzesiaka rezygnacji z funkcji prezesa Misji, a kiedy to się nie stało odwołał go z funkcji kapelana Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju i nałożył na niego kościelną karę suspensy (zakaz publicznego wykonywania czynności kapłańskich). Oprócz tego - jak twierdzą wolontariusze - skierował pismo do zakonów katolickich w Paragwaju, aby zaprzestali współpracy z Misją. Teraz życie dopisało kolejny scenariusz tych wydarzeń.

Ksiądz Wojciech Grzesiak, prezes Misji Paragwaj, poinformował, że organizacja przechodzi proces transformacji i musi zmienić swoją formułę organizacyjną już bez udziału Kościoła Katolickiego, który odcina się od działalności wolontariuszy na rzec ubogich mieszkańców.

- Przełożeni Kościoła Katolickiego w naszym odczuciu podejmowali pochopne decyzje całkowicie odbiegające od serca otwartego na ludzi potrzebujących. Tym samym i tu w Polsce, i w Paragwaju wymaga to pewnych zmian. W dniu 25 maja nasz sprzęt medyczny wraz z ambulansem zostanie zabezpieczony i przeniesiony w inne tymczasowe miejsce pod opieką dr Pabla Balmacedy z Ministerstwa Zdrowia Republiki Paragwajskiej. Niestety wywołuje to oburzenie ubogich, którym nasz ośrodek służył jednak Zakon Ojców  Franciszkanów nie chce nadal użyczać nam budynku. Ważniejsza wydaje się być poprawność kościelna niż dobro ubogich. Niemniej w poczuciu odpowiedzialności za wszystkie lata pracy, gromadzenia środków i budowania dobrej marki pomocowej, jaką jest Misja Medyczna z Polski dla Paragwajczyków podejmujemy wysiłek budowania nowego formatu. Pozostajemy nadal w służbie ludzi chorych i ubogich - powiedział ks. Wojciech Grzesiak, prezes Misji Paragwaj.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wolontariusze bronią ks. Wojciecha Grzesiaka Wolontariusze bronią ks. Wojciecha Grzesiaka

Ksiądz Grzesiak pozywa abp.  Skworca do sądu Ksiądz Grzesiak pozywa abp. Skworca do sądu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Ksiądz24.05.2017 11:00

Bóg jest Miłością.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i chciałbym podzielić się w tym miejscu moim doświadczeniem wiary i przeżywania Kościoła. Moi drodzy jestem księdzem już kilkanaście lat i kiedy przyjmowałem święcenia przyrzekałem posłuszeństwo. Wiele razy było tak, że nie chciałem odchodzić z parafii i iść do nowego miejsca, ale w duchu posłuszeństwa to czyniłem. I okazywało się, że Pan chciał właśnie mnie tam gdzie poszedłem. Patrzę na tą sprawę księdza Wojtka i widzę ile tutaj nieposłuszeństwa i pragnienia robienia po swojemu. Mało tego ks. Wojciech wciąga w to media i ludzi, których stawa przeciwko biskupowi, a przecież kapłan to ten który ma jednoczyć a nie dzielić.
Widzę też że niektórzy próbują oddzielić Kościół od życia publicznego. A ja się nie mogę z tym zgodzić, bo Pan Jezus powiedział: ,,Idźcie i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". Nie wolno zamykać się tylko w Kościele, trzeba zanieść Jezusa wszędzie.
Każdy z nas jest grzeszny, każdy upada. Ale Boża Miłość jest większa. Bóg posłał swojego Syna, Jezusa Chrystusa by wykupić nasze grzechy. Drogi czytelniku Jezus oddał życie za mnie i za Ciebie. Dzisiaj Jezus zaprasza Ciebie byś poszedł za Nim. Warto, spróbuj, On pragnie Twojego szczęścia.
Dobrego, błogosławionego dnia.

seboc18.05.2017 9:43

@ABDUL

Jakbyc doczytal gdziekolwiek, to muzulmanie wierza w tego samego Boga. Ich religia ma to samo zrodlo - tak samo czcza Abhama (Ibrahima). Szyici wierza nawet, ze Jezus powroci na Ziemie - jako uczen 12. (liczby 12 i 40 w Islamie rowniez sie powtarzaja) imama Mahdiego.

ABDUL17.05.2017 22:21

Nie ma Boga oprócz Allaha

? ?????? ?????? ???? ????????? ??????? ????

Tradik17.05.2017 20:36

A niby z jakiej paki Kościół Katolicki ma finansować świecką działalność księdza (pana?) Grzesiaka? Co ciekawe, jeszcze w styczniu słyszeliśmy jak to nikt i nic nie zatrzyma w lutym dzielnego Adalberto, który poleci do Paragwaju po chorą Blankę. Dzięki Bogu mamy druga połowę maja. Czy ktoś widział Blankę poza zdjęciami?

Gość17.05.2017 8:35

Inwestować w Paragwaju? Co innego Dominikana.

seboc17.05.2017 8:15

@do soboc

Jestes glupszy niz ustawa przewiduje.
Art. 25 mowi o rozdziale Kosciola od Panstwa. Odpowiadam innemu komentujacemu.
Zamiast sali posiedzen, w UM jest salka katechetyczna. Krzyze wisza w szkolach i innych urzedach. Na kazdej panstwowej rocznicy ksiadz. Nowe autobusy: ksiadz.
Trzeba konstytucji przestrzegac i skonczyc z tymi glupotami.

Gość17.05.2017 6:26

Chory Kościół zatracił swoje powołanie

Pokaż wszystkie opinie (24)