Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 maja 2017

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda
fot. UM Jastrzębie / Piotr Kędzierski

Bohaterscy Obrońcy Bożej Góry z września 1939 roku zostali patronami ronda, które otrzymało ich imię. W sobotę odbyło się połączone posiedzenie Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Gminy Mszana, w celu uhonorowania żołnierzy. 

Radni Mszany nadali pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Statuetkę z rąk wójta gminy Mszana, Mirosława Szymanka, odebrał syn odznaczonego radny Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik.

Radni Mszany nadali też nazwę Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu rondo ulic: Wodzisławskiej i Drogi Głównej Południowej. 30 października 2014 roku Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy Mszana i Wójta Gminy Mszana o nadanie nazwy Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu „rondo” na terenie gminy Mszana, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy polskich z września 1939 r.

- Przed nami samorządowcami nie stoją wyzwania takiej skali jak stały nad honorowym obywatelem gminy Mszana Franciszkiem Sławikiem. Nie stoją wyzwania tak bezpośrednio związane z obroną kraju, obroną naszych wartości, ale mimo to ten nasz patriotyzm właśnie przejawia się w dbaniu, o jakość wspólnoty samorządowej - zaznaczył Łukasz Kasza, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta.

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman podkreślała, że uhonorowanie Obrońców Bożej Góry to efekt działań ponad podziałami radnych z obu gmin.

- Dopisujemy historię do kart, które napisali nasi ojcowie i dziadkowie. Myślę, że tak jak my jesteśmy z nich dumni, że walczyli o to, aby nasza ziemia, nasz kraj był wolny, aby żyło nam się wszystkim tu lepiej. Tak w tej chwili oni z nas są dumni, że zdołaliśmy stanąć ponad podziałami i wspólnie gmina Mszana i Jastrzębie-Zdrój zorganizować tą uroczystość - mówiła prezydent miasta Anna Hetman.

Wójt Mszany oprócz wartości patriotycznych odwołał się także do współczesności i podkreślił mocną rolę samorządu, który podejmuje ważne dla społeczeństwa zadania.

 - Miejsce na pograniczu naszych miejscowości nie będzie już anonimowe, a o bohaterstwie naszych mieszkańców będą dowiadywać się następne pokolenia.  Poprzez tego typu inicjatywy jesteśmy w stanie pokazać, że samorządy są silną jednostką państwa - zaznaczył Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z przetargiem na wiadukt przy Piłsudskiego? Jest 8 ofert Co z przetargiem na wiadukt przy Piłsudskiego? Jest 8 ofert

Na Bożej Górze powstaje rondo i parking Na Bożej Górze powstaje rondo i parking

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Prawdomowny23.05.2017 15:43

Pomijając kwestie ciągłego trzymania Polaków w sidłach rozpamiętywania i życia wydarzeniami II WS to cóż nam po nazwie ronda? Chyba nikt nigdy dokładnie nie zbadał tych ziem ale 'Mirek handlarz' nie ma najmniejszego oporu w zastawianiu okolicy swoimi złomami i wysypywaniu ton żwiru pod następne graty. Tak właśnie u nas wyglada dbanie o historie i ciekawe miejsca mocno z nią związane.

Gość23.05.2017 11:19

Takie pytanie.
Po co nasi włodarze tam się bawili? To nie tereny naszego miasta, niech poszukają sobie zajęć w terenie naszego miasta, znajdzie się na pewno i to nie jedno.

A odnośnie naszych terenów koniec obwodnicy w naszym mieście przebiega po terenie M. Jastrzębia-Zdroju a tablice porozstawiane "Pniówek" Mamy jakieś rozbiory w mieście?

leon 23.05.2017 9:46

Pisowcy gadają o historii, najpewniej wojekna ich kręci, a prezydent JZ i wójt MSzany o współczensoci, o tym, że samorząd to wazna cześć państwa, że działania wspólne ponad podziałami zapewni rozwój. Widzicie różnicę? Seboc dobrze mówi, tej martyrologii mamy dość!

seboc23.05.2017 8:11

Moznaby komus przypomniec, ze wojna sie juz dawno skonczyla i na swiat nalezy patrzec inaczej.
Taka martyrologiczno-militarno-pseudopatriotyczna retoryka to szkodliwa bzdura.

czagajew22.05.2017 21:18

tacy sami to bohaterowie co i ci przekleci, co chlopow grabili i mordowali niewinnych. tyle barwnych postaci ktore zbudowaly to miasto co daly chwale polsce, Gierek, kiszczak,Jaruzelski lub pierwsza osoba ktora dala niepodleglosc i wolnosc polsce Tw Stalin .

Lulas22.05.2017 17:20

Ufff..bo już myślałem, że będzie "Bohaterów Smoleńskich" albo jakiś inny pis-wymysł. Szacunek dla nazwy.

Mieszkaniec22.05.2017 16:44

Popieram z satysfakcją tą decyzję Rad miasta i Gminy.

mobi22.05.2017 15:36

no teraz to już tam będą chociaż trawe kosić

Pokaż wszystkie opinie (8)