Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
22 maja 2017

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda

Bohaterowie z Bożej Góry zostali patronami ronda
fot. UM Jastrzębie / Piotr Kędzierski

Bohaterscy Obrońcy Bożej Góry z września 1939 roku zostali patronami ronda, które otrzymało ich imię. W sobotę odbyło się połączone posiedzenie Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój i Rady Gminy Mszana, w celu uhonorowania żołnierzy. 

Radni Mszany nadali pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mszana dla pchor. Franciszka Sławika. Statuetkę z rąk wójta gminy Mszana, Mirosława Szymanka, odebrał syn odznaczonego radny Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik.

Radni Mszany nadali też nazwę Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu rondo ulic: Wodzisławskiej i Drogi Głównej Południowej. 30 października 2014 roku Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Przewodniczącego Rady Gminy Mszana i Wójta Gminy Mszana o nadanie nazwy Obrońców Bożej Góry skrzyżowaniu typu „rondo” na terenie gminy Mszana, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy polskich z września 1939 r.

- Przed nami samorządowcami nie stoją wyzwania takiej skali jak stały nad honorowym obywatelem gminy Mszana Franciszkiem Sławikiem. Nie stoją wyzwania tak bezpośrednio związane z obroną kraju, obroną naszych wartości, ale mimo to ten nasz patriotyzm właśnie przejawia się w dbaniu, o jakość wspólnoty samorządowej - zaznaczył Łukasz Kasza, przewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta.

Prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój Anna Hetman podkreślała, że uhonorowanie Obrońców Bożej Góry to efekt działań ponad podziałami radnych z obu gmin.

- Dopisujemy historię do kart, które napisali nasi ojcowie i dziadkowie. Myślę, że tak jak my jesteśmy z nich dumni, że walczyli o to, aby nasza ziemia, nasz kraj był wolny, aby żyło nam się wszystkim tu lepiej. Tak w tej chwili oni z nas są dumni, że zdołaliśmy stanąć ponad podziałami i wspólnie gmina Mszana i Jastrzębie-Zdrój zorganizować tą uroczystość - mówiła prezydent miasta Anna Hetman.

Wójt Mszany oprócz wartości patriotycznych odwołał się także do współczesności i podkreślił mocną rolę samorządu, który podejmuje ważne dla społeczeństwa zadania.

 - Miejsce na pograniczu naszych miejscowości nie będzie już anonimowe, a o bohaterstwie naszych mieszkańców będą dowiadywać się następne pokolenia.  Poprzez tego typu inicjatywy jesteśmy w stanie pokazać, że samorządy są silną jednostką państwa - zaznaczył Mirosław Szymanek, wójt Mszany.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W centrum Jastrzębia powstanie sieciowa restauracja? W centrum Jastrzębia powstanie sieciowa restauracja?

Złożyli hołd bohaterom września 1939 r. Złożyli hołd bohaterom września 1939 r.

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Prawdomowny23.05.2017 15:43

Pomijając kwestie ciągłego trzymania Polaków w sidłach rozpamiętywania i życia wydarzeniami II WS to cóż nam po nazwie ronda? Chyba nikt nigdy dokładnie nie zbadał tych ziem ale 'Mirek handlarz' nie ma najmniejszego oporu w zastawianiu okolicy swoimi złomami i wysypywaniu ton żwiru pod następne graty. Tak właśnie u nas wyglada dbanie o historie i ciekawe miejsca mocno z nią związane.

Gość23.05.2017 11:19

Takie pytanie.
Po co nasi włodarze tam się bawili? To nie tereny naszego miasta, niech poszukają sobie zajęć w terenie naszego miasta, znajdzie się na pewno i to nie jedno.

A odnośnie naszych terenów koniec obwodnicy w naszym mieście przebiega po terenie M. Jastrzębia-Zdroju a tablice porozstawiane "Pniówek" Mamy jakieś rozbiory w mieście?

leon 23.05.2017 9:46

Pisowcy gadają o historii, najpewniej wojekna ich kręci, a prezydent JZ i wójt MSzany o współczensoci, o tym, że samorząd to wazna cześć państwa, że działania wspólne ponad podziałami zapewni rozwój. Widzicie różnicę? Seboc dobrze mówi, tej martyrologii mamy dość!

seboc23.05.2017 8:11

Moznaby komus przypomniec, ze wojna sie juz dawno skonczyla i na swiat nalezy patrzec inaczej.
Taka martyrologiczno-militarno-pseudopatriotyczna retoryka to szkodliwa bzdura.

czagajew22.05.2017 21:18

tacy sami to bohaterowie co i ci przekleci, co chlopow grabili i mordowali niewinnych. tyle barwnych postaci ktore zbudowaly to miasto co daly chwale polsce, Gierek, kiszczak,Jaruzelski lub pierwsza osoba ktora dala niepodleglosc i wolnosc polsce Tw Stalin .

Lulas22.05.2017 17:20

Ufff..bo już myślałem, że będzie "Bohaterów Smoleńskich" albo jakiś inny pis-wymysł. Szacunek dla nazwy.

Mieszkaniec22.05.2017 16:44

Popieram z satysfakcją tą decyzję Rad miasta i Gminy.

Pokaż wszystkie opinie (8)