Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
31 maja 2017

Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury

  • Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury
  • Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury
  • Muzyczne święto Jastrzębskiego Dnia Kultury
Więcej zdjęć:
fot. kb /jastrzebieonline

Pod znakiem muzyki stało wtorkowe święto Jastrzębskiego Dnia Kultury. Nagrody prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej trafiły do osób związanych z muzyką. 

Laureatami nagrody prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury otrzymali: Wiesława Kmita, prezes chóru „AVE” działającego przy parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła (na „górce”), Joachim Paczyński, dyrygent orkiestry dętej działającej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Zdrój) oraz Chór „Belcanto” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny (Ruptawa). Otrzymał on również okolicznościową nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Prezydent Anna Hetman podziękowała twórcom kultury za ich aktywność i zaangażowanie.

- W ubiegłym roku w Jastrzębiu odbyło się 4300 imprez kulturalnych, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy. Już niedługo zostaną sfinalizowane prace związane z Programem Rozwoju Kultury. Znalazło się w nim wiele sugestii pochodzących ze środowisk artystycznych naszego miasta. Będzie to skutkowało nowymi pomysłami i inicjatywami, które wkrótce państwo zobaczycie. Naszej kulturze brakuje dużej sali koncertowej, w której moglibyśmy się spotykać. Miała powstać tu, nieopodal Parku Zdrojowego. Myślę, że będzie jeszcze okazja, aby o nią powalczyć - mówiła m.in. prezydent.

Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza, podziękował twórcom i zapewnił o trosce radnych, jaką kierują pod adresem tego środowiska.

Także Robert Bareja, przewodniczący Jastrzębskiej Rady Kultury skierował kilka słów do artystów.

- Często z kulturą kojarzeni są ludzie z pierwszych stron gazet, ale to przecież również liczne organizacje, ludzie zaangażowani w jej tworzenie. Niech wam w duszy gra, gwiżdże, świszczy, buczy. Niech wam nie zabraknie zapału, konsekwencji, aby kultura w naszym mieście się rozwijała, aby dołączali do nas młodzi. Czego brakuje nam do rozwoju? Potrzeba nam mecenatu, bazy, tak abyśmy mogli prezentować przed wami naszą twórczość - mówił.

Święto uświetnił występ chóru „Belcanto” oraz orkiestry dętej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Izabela Grela i Andrzej Ślakowski prowadzili spotkanie. Podczas Jastrzębskiego Dnia Kultury wyróżnienia otrzymali również pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

ZS nr 6: "Bracia i siostry niepodległej" i dwie nagrody ZS nr 6: "Bracia i siostry niepodległej" i dwie nagrody

Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego Prałat Czernecki otrzyma Order Orła Białego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Do seboc02.06.2017 11:17

Czytaj ze zrozumieniem.

seboc01.06.2017 16:01

Artysta swiecki to wg Rady Kultury zadna kultura godna uwagi.

Prawdomowny01.06.2017 8:16

To zwykle bzdury i nic więcej.

etyk01.06.2017 6:47

Pawełku! W Piśmie Św. nie znajdziesz wzmianki o Niepokalanym Sercu Maryi. To DOGMAT! /przeczytaj co to takiego/.

Paweł - wcale nie święty31.05.2017 11:10

Najlepsze jest to "Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny" Dawno tak głupiej nazwy nie słyszałem. To jest tak dalekie od chrześcijaństwa, że aż sekciarskie. Ale skoro ładnie śpiewają o tej swojej Pannie w dodatku "niepokalanej", to niech dostaną nagrodę na dalszy rozwój. Nigdzie w przykazania Boskich nic nie ma o niepokalaniu i pokalaniu. Jest tylko "cudzołożenie" i tego nie można robić. Żałość bierze jak daleko ludziska są od Boga.