Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
1 czerwca 2017, Publicystyka

"To jest budowa nowej drogi" - modernizacja Mazowieckiej

"To jest budowa nowej drogi" - modernizacja Mazowieckiej
fot. kb /jastrzebieonline

Modernizacja ulicy Mazowieckiej wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców. Z jednej strony, w końcu ktoś się zajął drogą, której remont był długo oczekiwany i odkładany. Jednak pojawiły się komentarze na temat przewlekłości tych prac i oceny, że mogłyby one być szybciej wykonywane, a wszystko lepiej zorganizowane. O tym, jak się sprawy mają z ulicą Mazowiecką mówi naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Maria Pilarska. 

Prace remontowe związane z ulicą Mazowiecką rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku i trwały do grudnia. Wówczas przystąpiono do demontażu istniejącej kanalizacji deszczowej i budowy nowej oraz wymianę wszystkiego, co się z tym wiąże, np. przykanalików i studzienek ściekowych. W maju tego roku, na ulicy ponownie pojawili się budowlańcy. Remont został podzielony na etapy. I etap: przebudowa odcinka ul. Mazowieckiej od ul. Podhalańskiej, do skrzyżowania z ul. Pomorską. Odcinek najtrudniejszy ze względu na nawodnienie gruntu. II etap: przebudowa odcinka od skrzyżowania z ul. Pomorską do wjazdu na parking przy budynku banku. III etap: przebudowa ulicy od wjazdu na parking przy budynku banku do skrzyżowania z ul. Łowicką. IV etap: przebudowa odcinka od skrzyżowania z ul. Łowicką wraz ze skrzyżowaniem w kierunku al. Piłsudskiego.

Remont dał się we znaki mieszkańcom, szczególnie tym z ulicy Pomorskiej oraz częstym użytkownikom drogi. Zaczęły padać pytania, dlaczego to tyle trwa.

- Modernizacja ulicy Mazowieckiej jest w zasadzie budową nowej drogi od początku. To, co się tam znajduje nie jest przebudowywane, a wykopywane, usuwane. Są zakładane na nowo uzbrojenia – sieci gazowe, elektryczne, kanalizacyjne. Tak, więc droga budowana jest na nowo. Nie jest to, jak twierdzą niektórzy, położenia kawałka asfaltu. Gdyby ta droga była budowana w szczerym polu, wówczas można by wszystko zrobić o wiele szybciej  - wyjaśnia naczelnik Maria Pilarska. 

No dobrze, dlaczego zatem remont drogi został podzielony na etapy i nie można było tego wykonać od razu przystępując do prac nad całą długością Mazowieckiej?

- Na pewno prace prowadzone na całym odcinku jednocześnie postępowałyby szybciej, ale wyobraźmy sobie, że cała ulica Mazowiecka jest wyłączona z ruchu. Wówczas dojazdu byłyby pozbawione pawilony handlowe,  bank oraz mieszkańcy ul. Pomorskiej. Byłoby zamknięte skrzyżowanie z ulicą Łowicką. Etapowanie zmniejsza trudności dojazdowe do obiektów handlowych, a na pewno skraca czas wyłączenia wyjazdów - wyjaśnia naczelnik.

Pojawił się też pomysł, aby prace budowlane prowadzić na dwie zmiany, do późnych godzin wieczornych. Twórcy tego rozwiązania uzasadniają, że wówczas skróciłby się czas remontu.

Naczelnik Maria Pilarska zgadza się z tym, że takie rozwiązanie zapewniłoby szybsze prace. Czy jednak mieszkańcy okolicznych bloków wytrzymaliby niedogodności związane z budową, odgłosy koparek, równiarek czy walców oraz inne niedogodności trwające do godz. 22:00? Takie rozwiązanie pociągnęłoby za sobą również większe koszty.

Część zwolenników takiego rozwiązania podaje przykład budowy obwodnicy Drogi Głównej Południowej, gdzie prace trwały na dwie zmiany;

- W tej sytuacji była to budowa zupełnie nowej drogi, która nie znajdowała się w ruchu, w pobliżu dużych skupisk bloków. Budowa prowadzona na dwie zmiany nie powodowała aż tak wielkiej uciążliwości, jak ulica w samym środku miasta, a i tak budowa odcinka w rejonie osiedla Zofiówka spotkała się z niezadowoleniem mieszkańców - mówi Maria Pilarska.

 

Ostatnio pojawiły się zarzuty, że przez trzy dni robotników nie było na budowie. Co było tego powodem?

- To prawda, grunt, na którym znajduje się droga, to grunt podmokły. Trzeba było na przykład ująć wszelkie podziemne cieki wodne, o których istnieniu wiedzieliśmy, ale ujawniły się po wykonaniu wykopów. To wynikło w czasie budowy. W związku z tym konieczne było wykonanie tak zwanej stabilizacji gruntu nawodnionego. Jest to stabilizacja cementowo-wapienna, która potrzebuje 72 godzin, aby osiągnąć wymaganą wytrzymałość. Dopiero wtedy można przystąpić do kolejnych prac. Przez ten czas wszelkie roboty na budowie z przyczyn technologicznych zostały wstrzymane - wyjaśnia naczelnik Maria Pilarska.

Naczelnik Maria Pilarska od lat koordynuje prace związane z inwestycjami i budowami w mieście. Jak ocenia słowa krytyki związane z budową ulicy Mazowieckiej, kiedy zarzuca się jej niewłaściwe przygotowanie i przeprowadzenie tego zadania.

- Każdy ma prawo do własnej oceny. Przeważnie na etapie powstawania inwestycji spotykam się z przeróżnymi zarzutami związanymi z daną budową. Najczęściej po jej zakończeniu okazują się one nieuzasadnione. Podobna sytuacja, jak z ulicą Mazowiecka miała miejsce w przypadku ulicy Wielkopolskiej. Wówczas też było wiele pretensji i zarzutów. Jak widać okazały się one nieuzasadnione - mówi Maria Pilarska.

Jak długo jeszcze będzie trwała budowa ulicy Mazowieckiej?

- Mam nadzieję, że uda się zakończyć budowę jeszcze w trzecim kwartale tego roku. Za utrudnienia przepraszamy, ale jest brak możliwości, aby je całkowicie wykluczyć. Kolejnym etapem będzie przebudowa chodników i oświetlenie -  deklaruje naczelnik Pilarska. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przy ulicy Mazowieckiej remontują schody Przy ulicy Mazowieckiej remontują schody

Przy Mazowieckiej będą nowe schody Przy Mazowieckiej będą nowe schody

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (50)
marek05.06.2017 7:19

Te dwie kobity z Samorządnego Jastrzębia to przybudówka PiS. Nie głosujcie na nie, bo polecenia do nich, czyli do Siwcowej i Filipowicz płyną z PiS, a one je pokornie wykonują.

Gość04.06.2017 12:19

Ale Piechoczek to działacz SLD na 2 fronty jedzie?

gościu03.06.2017 20:30

Oczywiście że PiS jest większością w Radzie Miasta ale ranking który ktoś przypomniał obrazuje jaką sympatią pałamy do naszych wybrańców. Każdy wyskok na RM w coraz większym stopniu utwierdza suwerena że popełniliśmy poważną pomyłkę. W spółdzielni JasMos twarz PiS w osobie prezesa nie otrzymała absolutorium. Co prawda wszystkim mówi że jako radnego nie mogą go odwołać (co nie jest prawdą). Nawet zapisał się do związku zawodowego w spółdzielni ale to jest próba oddziaływania na niezorientowanych członków. W GSM przepędzono ,,personalnego" a NOWA skutecznie stawia opór. Czy kogoś może jeszcze coś dziwi? Wystarczy przeczytać nazwiska z ostatnich miejsc rankingu

Edward 03.06.2017 19:41

No tak, Tylko Przypominam, dobrze wiedzieć ze blokujący dostają po kicie. A są to radni spod znaku pisowce - spowalniają rozwój jastrzębia jakbtylko mogą

Tylko przypominam03.06.2017 17:00

Już za niedługo wybory samorządowe i wystarczy tylko na pisiorów nie zagłosować. Powinniśmy sobie przypomnieć jak oceniliśmy naszych samorządowców w grudniu 2016.
W rankingu najlepszych radnych
1 - Elżbieta Siwiec +3206 głosów - Klub: Samorządne Jastrzębie
2 - Bernadeta Magiera +2745 - Klub: Dla Jastrzębia
3 - Urszula Sobik +2080 głosy - Klub: Dla Jastrzębia
4 - Alina Chojecka +1666 głosów - klub: Platforma Obywatelska
5 - Józef Kubera +1624 - Klub: Dla Jastrzębia
6 - Roman Foksowicz +1014 - Klub: Platforma Obywatelska
7 - Anna Toborowicz +723 - Klub: Wspólnota Samorządowa
8 - Małgorzata Filipowicz + 162 - Klub: Samorządne Jastrzębie
9 - Damian Gałuszka + 75 - Klub: Wspólnota Samorządowa
10 - Iwona Rosińska +29 - Klub: Wspólnota Samorządowa
11 - Ryszard Piechoczek + 15 - Klub: Samorządne Jastrzębie
12 - Lucyna Maryniak -102 Klub: Platforma Obywatelska
13 - Tadeusz Markiewicz -124 Klub: Wspólnota Samorządowa
14 - Tadeusz Gorgol -126 Klub: Wspólnota Samorządowa
15 - Łukasz Kasza -176 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
16 - Jarosław Fojt -182 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
17 - Mirosław Kolb -193 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
18 - Stanisław Woźniak -210 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
19 - Mirosław Lęga -334 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
20 - Tadeusz Sławik -853 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
21 - Szymon Klimczak -879 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
22 - Piotr Szereda - 1523 Klub: Prawo i Sprawiedliwość
23 - Andrzej Matusiak -3014 Klub: Prawo i Sprawiedliwość

Do Staniszek03.06.2017 13:59

Ale ci króle latają zielone po głowie, jak żeś powiedział to powiedział. Myśliciel sie znalazł po byku, hej

Staniczek03.06.2017 13:16

Jak miasto robilo droge przy dzialkach pani naczelnik w moszczenicy to robota postepowala szybko bo wlasny interes ,a jak niema interesu to bzdury wymyśla.

Pokaż wszystkie opinie (50)