Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
7 czerwca 2017

"Nie chcemy kurnika w Bziu!"

"Nie chcemy kurnika w Bziu!"
fot. pixabay.com

Poniedziałkowe spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bziu zgromadziło przeciwników budowy kurnika w sołectwie. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie. Podnoszą również argumenty, że hodowla ok. 9 tys. kur znacznie obniż wartość ich nieruchomości i wpłynie niekorzystnie na warunki życia sąsiadujących z kurnikiem posesji.  Inwestor zapewnia, że nikt nie ucierpi na powstaniu kurnika. 

Organizatorzy spotkania poinformowali, że sprawa budowy kurnika w Bziu, który ma być inwestycją lokalnych przedsiębiorców sięga swoją genezą 2011r., kiedy magistrat, pod kierunkiem ówczesnego prezydenta Mariana Janeckiego, zgodził się na to, aby w Bziu powstała ferma hodowlana na 32 tys. kurcząt. Wówczas osoby sprzeciwiające się tej inwestycji odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które wstrzymało realizację tego pomysłu. Sprawa toczyła się dalej przed wojewodą śląskim. Obecnie na wniosek inwestorów trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie i to od jego orzeczenia zależy, czy kurnik powstanie. Przy czym należy dodać, że inwestor zadeklarował zmniejszenie hodowlanego drobiu do ok. 9 tys. W pismach kierowanych do Urzędu  Miasta informował, że produkcja ma się odbywać zgonie ze wszelkimi wymaganymi, normami i nie ma mieć negatywnego  wpływu na sąsiedztwo.

Komisja Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej  Rady Miasta  sprawdziła, jak funkcjonuje tego typu kurnik w jednej z gmin naszego regionu i uznała, że  nie jest to uciążliwy obiekt dla sąsiedztwa, o czym przekonywał mieszkańców obecny na zebraniu radny Stefan Woźniak, co spotkało się jednak z dezaprobatą słuchaczy.  

Grupa kilkudziesięciu mieszkańców obecna na poniedziałkowym zebraniu protestuje przeciwko budowie kurnika. Twierdzą, że kiedy nabywali grunty pod budownictwo jednorodzinne nikt nie poinformował ich, że będą sąsiadować z kurnikiem. Przez co stracą wartość ich nieruchomości. Obawiają się także negatywnego oddziaływania fermy na otoczenie (smród) oraz chorób związanych z hodowlą drobiu, szczególnie ma to dotyczyć dzieci. Zwracają uwagę na bliskie sąsiedztwo  szkoły i piekarni z planowaną inwestycją. 

- Będziemy walczyć przeciwko kurnikowi. Nie pozwolimy się tak traktować. Jak będzie nas coraz więcej to będą zmuszeni uznać nasze racje -  mówiono mi.n. podczas spotkania. 

Obecnie w magistracie trwają prace związane ze zmianą Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Inwestor  złożył wniosek umożliwiający powstanie kurnika. Grupa mieszkańców - przeciwny. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jednak autobusy nie jeżdżą w 100 procentach Jednak autobusy nie jeżdżą w 100 procentach

JSW: Związkowcy jadą na Warszawę JSW: Związkowcy jadą na Warszawę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (67)
JASTRZEBIANKA07.09.2017 18:13

Ci co tak wysmiewaja sie z Bzia nie chca się zgodzic na kurniki bo bedzie im smierdziec i twierdza ze juz sie bziakom w glowach poprzewracało ,to prosze bardzo cwaniaczki co tak wypisujecie proponuje zlozyc wniosek z prosba do urzedu ze to wy wezmiecie te kurniki ktore maja powstac w Bziu na swoje podworka ,i wtedy zobaczymy wasze mimy ! I JAK NIE WIESZ CO I JA K I OCO SIE ROZCHODZI TO LEPIEJ TRZYMCIE TE WASZE BUZKI NA KLODKE !! BO WAM MIASTOWYM WIEKSZA SŁOMA Z BUTOW WYCHODZI NIZ TYM CO MIESZKAJA NA WSIACH!

Gość09.06.2017 23:25

@Samal a myślisz że o obwodnice się nas ktoś pytał? Zabrali i tyle na dodatek car kasę za to wypłacił po czasie i mniejszą niż pierwotne szacowania. A obwodnica służy tylko wam bziokom w dojeździe do wodzisławia i im w dojeździe do naszych miejsc pracy.Niestety reszcie Jastrzębian jest niepotrzebna bo nie korzystają z niej z racji oddalenia od centrum - w sumie to taki cel obwodnicy- a ruch w centrum nie zmalał o wiele.

do Samal09.06.2017 15:58

No tak ale opinie o Bziu troche zawdzięczacie byłemu prezydentowi. Zresztą on sam wydał zgodę na budowę kurnika. Wydaje mi sie ze chyba rozmawial z ludźmi ze swojego okręgu przed wydaniem opinii na ten temat.

Samal09.06.2017 15:42

@Gość:sluchaj wladza sie nas nie pytala co i gdzie beda robic ale prosze was po co oskarzac sie wzajemnie.poza tym jestem czlowiekiem szanujacym drugiego.czy ze wsi czy miasta.to wlasnie polska mentalnosc jeden drugiemu zazdrosci i zawisci nie ma konca.jeden drugiego w łyżce wody by utopil.szkoda gadac.lepiej te wszystkie komentarze sobie poprostu odpuścić bo niektórzy i tak tego nie zrozumieja.Jastrzębie-Zdrój to miasto razem z sołectwami a tymczasem traktuje sie mieszkancow Bzia z krytyka i obwinia za coś czego nie zrobili.Osadza sie nas przez pryzmat tego ze byly prezydent pochodzi z Bzia i tego co zrobil .Zenujace zachowanie.Wstyd naprawde wstyd.Nie ma sie juz co udzielac bo i tak nie przegada sie.

Gość09.06.2017 13:37

Wy w tym bziu myślicie że mieszkacie na ternach "Bzie 2000" i wszystko co dobre to tak a co złe to nie.
Pogódźcie się z tym że jesteście takimi samymi ludźmi jak wszyscy i możecie mieć te same problemy co inni.

Był w TV ostatnio reportaż o Opolu jak blokersy się pobudowały i wieś im śmierdzi. W Strumieniu jest debil co lata z zegarkiem za gospodarzami praca od 6:00 do 22:00 i ani minuty dłużej.

Gość09.06.2017 13:33

@Samal
A myślisz że kto się pytał ludzi jak stawiają asfaltownię na Dębinie?
Ktoś się pytało zgodę ludzi jak budowali obwodnicę? Na pewno byłeś na Tak bo nią jeździsz a nam to przeszkadza.

Samal09.06.2017 13:06

Ludzie śmieszni jesteście.Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie.Moim zdaniem zanim podjęto jakąkolwiek decyzję o inwestycji powinno się najpierw zapytać mieszkańców Bzia jakie mają zdanie na ten temat. Normalną rzeczą jest że mieszkańcy się buntują.Nikt nie chciałby wyjść np z dziećmi przed własną posesję i wąchać "aromaty" dochodzące z wielkiego kurnika.Czy to w Bziu czy w jakiejś innej wsi.Mamy prawo nie zgadzać się na inwestycje i robimy odpowiednie kroki by temu zapobiec.

Pokaż wszystkie opinie (67)