Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
19 czerwca 2017

Czy górnictwem rządzą politycy i związki zawodowe?

Czy górnictwem rządzą politycy i związki zawodowe?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontrolo dotyczący kondycji polskiego górnictwa wywołał spore kontrowersje. Od 2007 do 2015 r. na wsparcie dla tej branży z budżetu państwa zostało przeznaczonych prawie 66 mld zł. Kwotę 58,4 mld zł przeznaczono na pokrycie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - na wypłaty emerytur i rent górniczych. 

NIK stwierdziła, że oprócz wsparcia sektora górniczego w postaci środków przeznaczonych na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (emerytury i renty) dokonywano zakupu strategicznych rezerw węgla. Według raportu NIK zakupu węgla dokonano od: Kompanii Węglowej (79 785,8 tys. zł), Katowickiego Holdingu Węglowego (95 063,0 tys. zł), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (94 871,7 tys. zł), Tauronu Polska Energia S.A. (110 193,9 tys. zł), a koszty usługi przechowania węgla za 2015 r. wyniosły łącznie 83,9 tys. zł. Zdaniem NIK utworzenie rezerw strategicznych nie było spowodowane zapewnieniem obowiązkowej rezerwy dla przedsiębiorstw energetycznych ani zwalczaniem sytuacji kryzysowej. NIK uważa, że taki zakup można uznać za niedozwoloną pomoc publiczną. W rzeczywistości było to zapewnienie spółkom górniczym środków na bieżąca działalność i zachowanie płynności finansowej.

Janusz Steinhoff, były minister gospodarki w latach 1997-2001, komentując raport NIK w sprawie górnictwa, stwierdził, że górnictwo jest branżą głęboko upolitycznioną. Spada wydobycie i wydajność pracy przy rosnących wynagrodzeniach dla górników. Koszty stałe mają wynosić ok. 50 proc. Były minister w rządzie Jerzego Buzka uważa, że wpływ na los przedsiębiorstw górniczych mają politycy i związki zawodowe. Dlatego kopalnie nie wypracowują sobie realnych programów restrukturyzacyjnych, a te, które powstają są oparte na krótkotrwałych, doraźnych skutkach.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
Do gość z 23:1720.06.2017 13:48

Jak wrócisz do formy to napisz jeszcze raz co masz na myśli.

Gość19.06.2017 23:17

Po co komuś kto nie pracuje wypłacać po 4 tys czy 5 tys emerytury ? Swoje zarobił jak pracował pod ziemią a tym biednym emerytom z czterdziestoparoletnim stażem podnieś po 500zł a nie wspierać patologię by sączyła dla przykładu żołądkową czy jakiś krupnik.

srk19.06.2017 23:09

kiedy oddadzą za nadgodziny co przez związki musielismy robić dzięki nim górnik nie ma nic nawet węgla a kolejarze mają

Szczeżuja19.06.2017 22:32

Jak tam patole, coś cicho ostatnio w Foxie

SJZ7019.06.2017 18:29

Mnie uderza tu jedno.
Pomoc państwa własnym zakładom czy całym gałęziom przemysłu(na dodatek mającym znaczenie strategiczne), to jest
""niedozwolona pomoc publiczna""!.
Natomiast ratowanie przed bankructwem,
prywatnych jak najbardziej banków, dozwolone jest. Jako prosty chłop, nic z tego nie rozumiem.

Olo19.06.2017 15:43

Już dawno krzyczałem : Zagórowski wróć !!!

Obserwator z dołu19.06.2017 14:14

Ostatni strajk w JSW, który omal nie zabił spółki, był zorganizowany na polecenie polityków. Politycy cały czas wtrącają się do górnictwa udając, że chcą pomóc. Oni chcą zaszkodzić i zlikwidować problem górnictwa przez jego zniszczenie przez podstawionych ludzików. Takim posłusznym wykonawcą poleceń polityków jest przewodniczący związki zawodowego "Solidarność". Tam jest solidarność z politykami a nie z członkami związków. Politycy kłamią i będą kłamać. Czy kiedyś staną przed sądem? W rozmowach z kolegami, obiecujemy, że oddolnie wymusimy to.

Pokaż wszystkie opinie (20)