Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
22 czerwca 2017

Jastrzębie chce więcej znaczyć w MZK. Oczekuje zmiany statutu

Jastrzębie chce więcej znaczyć w MZK. Oczekuje zmiany statutu
fot. UM Jastrzębie

Głównym tematem czwartkowej sesji jastrzębskiej Rady Miasta jest problem komunikacji. Wiadomo, że zarówno sytuacja finansowa Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, jak i Międzygminnego Związku Komunikacyjnego jest zła. Radni debatują o tym, jak można wybrnąć z tej trudnej sytuacji. Bierze się pod uwagę ewentualne opuszczenie MZK przez Jastrzębie. 

Janusz Buda, który jest nie tylko zastępcą prezydenta miasta, ale również przewodniczącym Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, przedstawił aktualną sytuację w MZK. Powiedział, że została wyłoniona firma  Audit Consulting Municipal z Chorzowa, która przeprowadzi audyt MZK pod względem organizacyjnym i finansowym.

- Najważniejszym celem jest stabilizacja finansowa zarówno Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej jak i Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Nieodzowna jest również zmiana statutu MZK, chodzi o sposób podejmowania decyzji w związku. W tym celu zostanie powołany zespół do zmian statutu. Jastrzębie, jako gmina wnosząca najwięcej środków do wspólnego budżetu najbardziej ponosi koszty funkcjonowania związku, co wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dlatego nasze miasto powinno mieć większy wpływ na zarządzanie MZK, na podejmowane decyzje - mówił podczas sesji Janusz Buda.

Jan Huzarewicz, przedstawiciel załogi, podkreślał, że liczy na pomoc miasta dla PKM.

- My już jesteśmy na kolanach. Dajcie nam jakąś nadzieje, jakieś rozwiązanie, które pozwoli nam przetrwać. Załoga jest zdesperowana - apelował.

Stanisław Słowiński, prezes PKM poinformował, że firma odnotowała stratę finansową w sumie opiewającą na kwotę ok. 5 mln zł powstała  na przestrzeni lat ubiegłych (2 627 tys. zł za 2016 r.), . Prezes podkreślił, że ratunkiem dla jego przedsiębiorstwa jest przekształcenie go w podmiot wewnętrzny miasta. Powiedział, że jego firma jest w skrajnym położeniu, a sytuacji nie ułatwia fakt, że z dziesięciu gmin tworzących związek, tylko dwie (JZ i Mszana) chcą dopłacić do funkcjonowania PKM.

Podczas sesji padają głosy o możliwości opuszczenia przez Jastrzębie MZK. Radni mają czas do końca czerwca na podjecie takiej uchwały, która skutkowałaby wyjściem ze związku z dniem 1 stycznia 2018 roku. Mogą też pozostać w związku i walczyć o silniejszą pozycje Jastrzębia w tej organizacji. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (65)
lol01.07.2017 10:46

Lanuszny i Wawrzyczek to oszuści !! Prze ciesz kto się interesuje PKM to wie ze w tam tym roku na sesji w urzędzie twierdził z status jest zmieniony i gotowy tylko czeka na zatwierdzenie w Warszawie w ministerstwie .. brak słów jak jeden gość kreci całym Jastrzębiem

HCP29.06.2017 14:05

Iskierko zajmij się magazynem

Aaaa26.06.2017 15:45

Mam pytanie...dlaczego wszyscy twierdzą, że na sesji nie było przedstawiciela MZK?
Przecież pan Janusz Buda jest przewodniczącym MZK...

Gość25.06.2017 20:50

co z tym 1 stycznia 2018 roku może 1 luty 2018

DO HCP25.06.2017 12:50

Powinienes miec nik HWDP

I po co25.06.2017 11:42

Lanuszny - beznadzieja i tchórz musi odejść, ma w d---e miasto Jastrzębie, Radę Miasta,Prezydentów i PKM

Górnik 25.06.2017 10:12

Słabe macie związki zawodowe.za mało ambitni.

Pokaż wszystkie opinie (65)