Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
3 lipca 2017

Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży możliwe we wrześniu

Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży możliwe we wrześniu
fot. MZK Jastrzębie

Bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego na terenie Jastrzębia-Zdroju są coraz bliżej realizacji. Na czerwcowym posiedzeniu Zgromadzenia MZK przyjęto uchwałę dającą dla nich zielone światło. 

Dzieci i młodzież będą mogły wkrótce jeździć autobusami miejskimi na terenie Jastrzębia za darmo. Podczas ostatniego posiedzenie Zgromadzenia MZK przyjęto uchwałę, która umożliwia wprowadzenie takiego rozwiązania. Wstrzymały się od głosu gminy Żory, Suszec i Czerwionka-Leszczyny. Warto przypomnieć, że Żory (w MZK reprezentuje je były przewodniczący Związku Daniel Wawrzyczek) mają bezbiletową komunikację dla wszystkich mieszkańców. Natomiast w Suszcu mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji w cenie 1 zł za całą dobę.

- Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży na terenie Jastrzębia może wejść w życie od 1 września - powiedział rzecznik prasowy MZK Rafał Jabłoński. 

To, czy bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży, czyli osób od 4. roku życia (do 3. roku życia przejazd jest bezpłatny), uczniów i studentów, zostanie wprowadzona na terenie Jastrzębia zależy teraz od radnych. Wprowadzenie tego projektu w życie uzależnione jest od ich zgody na przekazanie przez miasto dodatkowego dofinansowania do MZK. 

Według wyliczeń Urzędu Miasta rodzice dzieci zaoszczędzą minimum 500 złotych rocznie na jednym dziecku. W kieszeniach jastrzębskich rodzin pozostanie około 1 miliona 300 tysięcy złotych. Na tyle bowiem Centrum Badań i Transferu Wiedzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyszacowało wysokość rekompensaty dla MZK z tytułu utraconych dochodów z biletów. Koszty te chce pokryć miasto Jastrzębie-Zdrój.

- To jeden z elementów prowadzonej przez miasto polityki prorodzinnej - zaznacza prezydent miasta Anna Hetman.

Według jastrzębskiego magistratu, bezpłatna komunikacja miejska to jeden z kluczowych elementów prowadzonej przez prezydent miasta polityki społecznej. To realne wsparcie finansowe, które pomoże jastrzębskim rodzinom.

Już w sierpniu ruszy wydawanie e-biletów. Te są bezpłatne. Uprawniony pasażer będzie jednak zobowiązany do przykładania karty do czytnika w autobusie. - W pierwszym okresie obowiązywania nowych zasad odbicie karty będzie konieczne przy wsiadaniu i wysiadaniu. Wówczas MZK będzie miało wiedzę na temat napełnień i przepływu pasażerów, co pozwoli na ewentualne dopracowanie systemu - tłumaczy Janusz Buda, przewodniczący zgromadzenia MZK.

Osoba uprawniona do bezpłatnych przejazdów będzie zobowiązana aktualizować kartę do września każdego roku, by potwierdzić kontynuowanie nauki. Co ważne, bezpłatnie będzie można podróżować wszystkimi liniami w granicach miasta. Jej przekroczenie wymagać będzie posiadania drugiego biletu o odpowiedniej wartości.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę Zobacz jak autobusy pojadą w sobotę i w niedzielę

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (81)
Oko proroka04.07.2017 16:56

Przed wyborami obiecuje hrabina wszystkim komunikację za Free tylko poczekajcie

kanar04.07.2017 15:38

A jak dziecko nie będzie miało e-biletu to co?

Olo04.07.2017 13:44

Z moich podatków na 500+ i tylko po to by Pisowi rosły notowania .

zdrojowiec04.07.2017 11:24

Tak czy tak doplacamy z naszych podatków do MZK więc niech chociaż rodzice dzieci i młodzieży mają trochę lżej.

do ekonomia szalenców04.07.2017 10:47

Tak, naszymi pieniędzmi. Tylko zawsze tak bylo i jakoś wczesniej jak robili dopłaty do MZK to nie było krzyku ludzi. Teraz gdy ma być za darmo dla mieszkańców to nagle wszyscy sie zorientowali ze to ich pieniądze... Z moich podatków tez idą pieniadze na chodniki i drogi po których nigdy nie bedę chodzić i jakoś nie psiocze.

Basia do Gość z 23.0904.07.2017 7:01

Drogi Panie, nikt nie marudzi bo samo przedsięwzięcie jest fantastyczne i ogromne brawa dla Pani Prezydent. Natomiast wygląda, że darmowa komunikacja dla Jastrzębia to przysłowiowy " lizak" w cenie bombonierki. Zaskakujące stanowisko MZK budzi moje wątpliwości w kontekście dodatkowych dotacji.

mieszkaniec04.07.2017 6:46

Apelujemy do radnych! Chcemy wyjścia z MZK. Mamy dość płacenia za wszystkich. Super, że dzieci i młodzież będą mogli jeździć za darmo. Miejmy nadzieję, że i nas dorosłych dosięgnie ten przywilej. Liczy się mądrość dla miasta, a nie złośliwości dla prezydenta.

Pokaż wszystkie opinie (81)