Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
4 lipca 2017, Publicystyka

Ile zarobią górnicy? Tyle, ile wydobędą węgla?

Ile zarobią górnicy? Tyle, ile wydobędą węgla?
fot. JSW / Agnieszka Materna

Pod koniec czerwca Jastrzębska Spółka Węglowa obiecała pracownikom nieco ponad 4 tys. nagrody jednorazowej, którą otrzymają we wrześniu. Jednak górnicy coraz bardziej zastanawiają się, co dalej z ich pensjami? Na jakich zasadach będą obliczane. W jakiej części będą uzależnione od wyników pracy, a w jakiej będą stałe? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w nowym Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy JSW, a którym ma się znaleźć nowy model wynagradzania górników. 

Prace nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej mają zacząć się w połowie lipca. To od tego, co ustalą wspólnie przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych („Solidarność”, „Kadra”, ZZ Górników JSW) będzie zależało, w jaki sposób zostanie obliczana górnicza pensja. Nie od dzisiaj wiadomo, że spółkom górniczym zależy na tym, aby wprowadzić tak zwaną ruchomą część wynagrodzenia, zależną od efektów pracy, czyli mówiąc wprost wydobycia. To znaczy tyle, ile górnicy wydobędą węgla, a spółka zdoła go sprzedać, tyle zarobią.  

Wprawdzie związkowcy dopuszczają to, że jakaś część górniczej pensji będzie zmienna, uzależniona od efektów i kondycji finansowej, JSW, ale - przynajmniej na razie - nie chcą iść na daleko idące ustępstwa.

- Nie jesteśmy przeciwni. Nie zgadzamy się jedynie, by ten element motywacyjny stanowił 50 proc. górniczych pensji. Możemy natomiast rozmawiać o zastosowaniu tego mechanizmu w rozsądnym wymiarze - wyjaśniał Roman Brudziński z Solidarności w JSW, w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

(Fot. Jastrzębska Spółka Węglowa) 

W JSW chcą, aby nowy Układ Zbiorowy Pracy został wypracowany do końca roku i zaczął obowiązywać od stycznia 2018 roku. Ne trudno się dziwić, dlaczego zarządowi tak zależy na czasie. Wiadomo, że zawieszenie części świadczeń płacowych, na które zgodzili się pracownicy w 2015 roku kończy obowiązywać po trzech latach, czyli właśnie w 2018 roku. Jeśli kierownictwu firmy nie uda się wynegocjować zasad, według których będą obliczane górnicze wynagrodzenia, wówczas nastąpi automatyczne odwieszenie deputatu węglowego dla pracowników, nie będzie można płacić nagrody barbórkowej w dwóch ratach, a czternasta pensja powinna zostać wypłacona na początku 2018 roku.

- Uważam, że zawieszone w 2015 roku świadczenia powinny zostać bezwarunkowo przywrócone, bez żadnych warunków. Załoga poniosła olbrzymie koszty restrukturyzacji, a przy zyskach, jakie uzyskuje spółka, nie ma konieczności sięgania dalej do kieszenie górników. Nie powinni oni dłużej finansować JSW, skoro zarząd lekką ręką wydaje niemałe pieniądze na drony i samochody elektryczne, to znaczy, że ma spory zasób środków finansowych i nie ma potrzeby prosić załogę o kolejne wyrzeczenia - powiedział Oskar Karwacki ze Związku Zawodowego „Jedność” JSW.

Związek Zawodowy „Jedność” jest radykalny, jeśli chodzi o żądania przywrócenia zwieszonych świadczeń. Co działacze tej organizacji myślą o uzależnieniu pensji od kondycji finansowej Spółki i efektów pracy.

- Na dzień dzisiejszy górnik za zarobione pieniądze nie może godnie żyć. Jest to efektem wyrzeczeń, na jakie zgodziła się załoga w obliczu kryzysu. Co, do ruchomej części pensji to powinna być ona jedynie dodatkiem do stałego wynagrodzenia, nie może ona przekraczać 10 procent całości - wyjaśnia Oskar Karwacki.

Także Federacja Związku Zawodowego Górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która weźmie udział w negocjacjach nad Zakładowym Układy Zbiorowym Pracy, ma swoje zdanie na temat sposobu wyliczania pensji górniczych.

- Decyzje dotyczące sposobu wyliczania pensji górniczych muszą być poparte solidnymi obliczeniami. Wtedy będzie można podjąć konkretne ustalenia korzystne dla pracowników i firmy. Kiedy dochodzi do wahnięć rynkowych trzeba pewne składowe wynagrodzenia ograniczyć w czasie dekoniunktury i podnieść w czasie koniunktury. Ta ruchoma część wynagrodzeń nie może być zbyt wysoka. Trzeba górnikom zapewnić normalny byt - powiedział Paweł Kołodziej

Analitycy finansowi uważają, ze zyski w JSW za 2017 rok liczone będą w miliardach złotych. Jednak firma ma też spore wydatki. Chce odłożyć 1 mld na czarną godzinę, bo ceny węgla nie są stabilne. Trzeba też sfinansować inwestycje, aby zapewnić ciągłość procesu produkcyjnego. Jest też spore zadłużenie. Wartość niewykupionych jeszcze obligacji wyemitowanych przez JSW to około 1,17 mld zł.

O tym, jaki model wynagradzania górników przyjmie Jastrzębska Spółka Węglowa pracownicy dowiedzą się z nowego Układu Zbiorowego Pracy. A zatem odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu górnicze pensje będą pochodną kondycji spółki i wyników pracy, musi poczekać do końca roku, kiedy związkowcy i zarząd podejmą ustalenia w tej sprawie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (90)
Vasa-Bi14.07.2017 9:05

Melania z pralni - ty sobie pilnuj lepiej swojej FOKI i ją podmywaj bo WALI MAKRELĄ na całej pralni

mobi11.07.2017 18:45

do G3 prawda bracie górniku

SłabaFigura z PO11.07.2017 14:36

Jakby na zwykłego kowalskiego węgiel byłby w cenie 300zł/tona to by było mi was żal. Tak to jedni muszą ogrzewać swoje 4.kąty mułem lub węglem 600+40zł za przywóz/tona. Niech biorą węgiel skąd chcą oby był tani dla zwykłego kowalskiego.

Ewald10.07.2017 12:51

Obecnie na UG mogą przechodzić tylko związkowcy bo jest ich o wiele za dużo.

ecik10.07.2017 11:10

KIEDY NASTEPNY URLOP GORNICZY W JSW ??

Liszok08.07.2017 23:51

To jo ****jo zawsze objada na robocie sienieznom

pomocnik kalifaktora 08.07.2017 10:52

Zwiazki podpiszą wszystko a gdy ryl przejrzy na oczy ze go wyr...chali tłuste koty związkowe czmychną na emerytury lub urlopy górnicze .A wy dalej na nich płaććie i płaczcie !!!

Pokaż wszystkie opinie (90)