Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
4 lipca 2017

Będą palić mułem i odpadami górniczymi

Będą palić mułem i odpadami górniczymi
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła kolejny pomysł innowacyjny. Tym razem ma to być produkcja peletu, czyli paliwa wytwarzanego z mułów, pyłów i odpadów węglowych. JSW, oraz jej spółka-córka Innowacje, popisały w tej sprawie list intencyjny z firmą PG Energy Capital Management.

Wytwarzania paliwa z odpadów jest kolejnym pomysłem na zagospodarowanie terenów po byłej kopalni „Krupiński” w Suszcu. Wcześniej JSW poinformowała, że rozważa budowę tam elektrowni szczytowo-pompowej.

"Jesteśmy zainteresowani wykorzystywaniem nośników energii w postaci mułów węglowych do produkcji peletu, przy czym musi się to odbywać w sposób opłacalny i bezpieczny dla środowiska" - wskazał w poniedziałek prezes JSW Daniel Ozon. 

Pelet ma zastosowanie, jako paliwo w blokach energetycznych, w których spalanie nie jest tak szkodliwe, jak w przydomowych kotłowniach i nie wpływa negatywnie na środowisko, ponieważ nie wytwarza się tak dający we znaki w sezonie grzewczym smog. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
seboc04.07.2017 15:32

Idzcie dzieci pograc w gale, ew. na jakies polkolonie.

do do seboc04.07.2017 10:55

seboca kobieta zostawiła no nie możliwe takiego "geniusza " pewnie dlatego że cały dzień siedział przy komputerze

do seboc04.07.2017 10:14

Ty ekspercie od głowy bolenia i kuśki stojenia, niedobrze mi się robi na widok twojego ''seboc'' a co dopiero na te twoje chore wywody.Teraz już wiem czemu cię kobieta zostawiła ,dość miała takiego ''geniusza''.

seboc04.07.2017 10:00

@do seboc

A jakie to ma znaczenie sprawnosc wiatraka? Owe 59% to naprawde duzo w tym przypadku.
Odnosnie turbin to glupoty wypisujesz, bo turbina wodna moze miec nawet 90% sprawnosci.

Do seboc04.07.2017 8:54

Od czasu opracowania tzw. prawa Betza nic się w tej kwestii nie zmieniło i żaden wiatrak nie przekroczył 59,3% sprawności. Tyle wynosi limit konwersji mocy wiatru na moc mechaniczną ? i więcej nie da się uzyskać nawet przy pomocy najnowocześniejszych turbin. Limit ustalił w 1910 roku niemiecki fizyk Albert Betz, nazywany później pionierem energetyki wiatrowej.

Do seboc04.07.2017 8:48

"korzyść ujemna" co to jest ?, czy seboc jest dodatni ujemnie czy korzystnie ujemny

dysydent04.07.2017 8:40

Pelet ma również zastosowanie jako paliwo do napędzania turbin elektrowni wiatrowych.

Pokaż wszystkie opinie (10)