Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
6 lipca 2017, Publicystyka

Czy radni poprą darmową komunikację?

Czy radni poprą darmową komunikację?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży staje się faktem. Międzygminny Związek Komunikacyjny przegłosował uchwałę, która umożliwia wprowadzenie jej na terenie Jastrzębia-Zdroju. Teraz radni muszą przyjąć zmiany w budżecie miasta, które umożliwią wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla tej grupy pasażerów. 

Bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży ma wejść w życie od 1 września, w sam raz na początek roku szkolnego. Dla miasta wiąże się to z dopłatą w wysokości ok. 1,3 mln zł rocznie.

- To pierwszy krok w realizacji całkowicie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta. Skutecznie negocjowaliśmy warunki z MZK i dopięliśmy swego. Mam nadzieję, że Rada Miasta poprze zaproponowane przeze mnie zmiany budżetowe. Nie da się bowiem ukryć, że bezpłatna komunikacja to realna pomoc jastrzębskim rodzinom - mówiła prezydent Anna Hetman.

Jakie jest zdanie radnych, co do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży? Czy są gotowi zgodzić się na dołożenie środków, tak aby móc zrealizować ten pomysł?

- Jestem za tym, aby u nas zaczęła funkcjonować bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży. U nas to, znaczy w Jastrzębiu. Szkoda, że nie da się takiego rozwiązania wprowadzić na terenie całego MZK. Uważam, że darmowa komunikacja dla młodych mieszkańców miasta może być pierwszym krokiem do wprowadzenia jej dla wszystkich mieszkańców. Zawsze mówiłem, że ten pomysł jest dobry, ale trzeba realizować go etapami - mówił Damian Gałuszka, przewodniczący Klubu Wspólnota Samorządowa.

Fot. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój 

Szymon Klimczak, Szymon Klimczak, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość, zagłosuje za wprowadzeniem darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży, jeżeli - co mocno podkreśla - przedstawione przez prezydent informacje będą miały odzwierciedlenie w analizach i dokumentach.

- Jestem jak najbardziej za tym, aby młodzi mieszkańcy Jastrzębia mogli korzystać z przejazdów autobusami ze wsparciem miasta. Niestety, poza hasłami pani prezydent, brakuje wielu szczegółów, które pozwoliłyby na jednoznaczną opinię. Wątpliwości budzi to, że radni o planach związanych z wprowadzeniem tego zamysłu dowiedzieli się z mediów. Nie tak powinien wyglądać dialog pomiędzy Radą Miasta a Prezydentem Miasta. Tym bardziej, że to my mamy zdecydować o przyznaniu dodatkowych środków finansowych na ten cel, a nie Prezydent - uzasadnia radny.

Klub Radnych Platforma Obywatelska już wcześniej postulował bezpłatną komunikację nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla wszystkich mieszkańców.

- Nasz klub radnych od dawna zabiegał o to, aby nie tylko młodzi mieszkańcy mieli darmową komunikacją, ale w ogóle wszyscy. Przypomnę, że w tym celu wystąpiliśmy w marcu z MZK, aby zorganizować samodzielną komunikację. Jednak we wrześniu radni z Klubu PiS zadecydowali o powrocie do Związku. Gdyby nie to, dawano komunikacja byłaby bezpłatna dla każdego jastrzębianina. Teraz wprowadzamy darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży. Traktuję to, jako etap w dochodzeniu do bezpłatnych przejazdów dla wszystkich. Skoro inni członkowie MZK mają takie rozwiązania, to dlaczego Jastrzębie ma być pokrzywdzone - wyjaśniała Alina Chojecka, przewodnicząca Klubu Radnych PO.

Radna Bernadeta Magiera, przewodnicząca Klubu Radnych Dla Jastrzębia, nie ma wątpliwości, że pomysł na bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

- Jestem całym sercem za tym, aby dzieci i młodzież mogły jeździć komunikacją bezpłatnie. To jest bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla rodzin wielodzietnych. Rodzice z czworgiem, trojgiem dzieci często muszą borykać się z wydatkami, nierzadko potrzebują dodatkowej pomocy. A same dzieci przecież nie korzystają z autobusów tylko jadąc do szkoły, ale na różnego rodzaju zajęcia. Na początku trzeba będzie korzystać ze specjalnych kart, identyfikujących pasażera. Jest to konieczne, żeby móc oszacować liczbę osób korzystających z darmowej komunikacji. Pomoże to też w wyliczeniu kosztów - mówiła radna.

Ryszard Piechoczek z Samorządnego Jastrzębia również podkreśla aspekt pomocowy związany z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji.

- Popieram idee wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży. Cel jest szczytny, z korzyścią dla mieszkańców. Wprowadzenie takiego rozwiązania z pewnością będzie stanowiło odciążenie finansowe dla jastrzębskich rodzin. Wiem, że są mieszkańcy, którzy czekają na realizację tego pomysłu. Dotyczy to zwłaszcza tych rodzin, które są wielodzietne - powiedział radny.

Wygląda na to, że nie powinno być większych problemów z przegłosowaniem zmian budżetowych, które umożliwią wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży. W tym celu zostanie zwołana sesja nadzwyczajna. Chodzi teraz o to, aby uzyskać wymaganą liczbę radnych na posiedzeniu, tak aby móc podejmować wiążące decyzje. Chociaż w jastrzębskiej Radzie Miasta wszystko może się zdarzyć... 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe MZK zwróci pieniądze za taksówkę i bilety okresowe

Od poniedziałku kierowcy będą pracować? Od poniedziałku kierowcy będą pracować?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (56)
Gość08.07.2017 14:52

Fotograf z UM, przyjęć na zajeezdnię PKM i zobacz w jakim opłakanym stanie są SCANIE po rocznej eksploatacji przez firmę zwaną Warbus

Gość08.07.2017 12:41

Jeśli rada miasta zagłosuje za, to opcja żorska w Mzk będzie zacierać ręce znowu z Jastrzębia popłynie kasa na nierobów w Mzk, gdzie jest przerost zatrudnienia, znowu Jastrzębie da się wy----ć. Lanuszny musi odejść razem z firmą zwaną Warbus

ona07.07.2017 17:18

Szymek, Szymek oj Szymek...?

Km07.07.2017 13:37

Mam nadzieję że to nie przejdzie

do ludzie07.07.2017 8:55

Rada Miasta teraz dopłaca do komunikacji 13 mln zł. Macie spore ubytki na umyśle jeżeli sądzicie że miasto nigdy nie bedzie dopłacać do komunikacji. KAŻDE miasto dopłaca i jakoś sie nikt nie rzuca ale w Jastrzebiu zawsze muszą kwiczeć. Patologia umysłowa. Bezpłatna komunikacja ma byc dla mieszkanców a nie dla urzędu. Urząd zawsze będzie płacił bo takie jest prawo - prawo nakłada na samorząd obowiązek zorganizowania komunikacji. A wy sie rzucacie że jakaś dopłata będzie. Dopłata i tak pewnie by było bo z roku na rok miasto więcej płaci do MZK. Za Janeckiego jakoś się tak nie czepialiście tych dopłat chociaż wzrosły chyba o 30%.

ludzie07.07.2017 8:30

To miała być darmowa komunikacja, a nie płacona przez Radę Miasta z budżetu. To kompletnie nie to. Ulotki wyborcze też jej mają wydrukować za publiczny hajs?

zenon 07.07.2017 8:09

Będziemy obserwować radnych na sesji, jak nie na żywo to prez neta! Bójcie się!

Pokaż wszystkie opinie (56)