Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
11 lipca 2017

Import węgla wzrasta. Górnikom się to nie podoba

Import węgla wzrasta. Górnikom się to nie podoba
fot. JastrzebieOnline.pl

Polska kupuje węgiel z zagranicy. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu od stycznia br. do końca kwietnia do naszego kraju napłynęło 3,1 mln to węgla z czego 2 mln ton to węgiel koksujący. Związki zawodowe, także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, protestują przeciwko importowi węgla, szczególnie z Rosji. 

Najwięcej węgla, który zakupili polscy odbiorcy pochodził z Rosji, to ponad 60 proc. (1,8 mln ton). Był to głównie węgiel energetyczny, ale również koksujący. Drugim ważnym eksporterem węgla, który zaopatruje krajowych odbiorców była Australia. Dostarczyła do nas 0,7 mln to, o 0,2 mln ton więcej, niż rok temu. Australijczycy sprzedają wyłącznie węgiel koksowy.

Podsumowując, przez pierwsze cztery miesiące 2017 roku do Polski trafiło więcej węgla, niż w tym samym czasie w roku 2016. W sumie napłynęło do nas 3,1 mln ton węgla z zagranicy z czego 2 mln ton to węgiel energetyczny, a 1,1 mln ton - koksowy. I właśnie ten ostatni odnotował duży wzrost sprzedaży w Polsce w stosunku do ubiegłego roku, bo o 0,3 mln ton.

Górnicze związki zawodowe od dawna domagają się ograniczenia importu węgla, szczególnie z Rosji. Działacze postulują wprowadzanie tak zwanych certyfikatów na węgiel, które potwierdzałyby jego odpowiednią jakość.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że w tej sprawie trwają prace nad ustawą mającą regulować odpowiednie parametry węgla.

- Do ustawy mamy przygotowane rozporządzenia - takie, które definiują parametry węgla, jakie powinien posiadać, i takie, które mówią o tym, jak powinien być kontrolowany. Generalnie założenie jest takie, żeby wyeliminować z polskiego rynku tak zwany niesort. Za niestosowanie parametrów określonych w ustawie będą nakładane kary na podmioty odpowiedzialne za handel węglem. Pierwotnie znalazł się tam zapis mówiący o karaniu osób fizycznych, co było przeoczeniem. Nie będzie kar dla osób fizycznych - wyjaśniał podczas spotkania ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy JSW straci miliony złotych? Czy JSW straci miliony złotych?

"Nie oczerniaj górnika". Apelują włodarze miast  [video] "Nie oczerniaj górnika". Apelują włodarze miast [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Gość12.07.2017 8:22

NIE dla węgla z Rosji, TAK dla węgla z USA.

do .....11.07.2017 22:17

jestes tak glupi ze nawet nika nie masz, zreszta bylo juz nie raz powiedziane, niech kazdy zawistny polaczek patrzy do wlasnej kieszeni

Gość11.07.2017 19:31

PiS żądzi i dalej węgiel się sprowadza. Da wam władza ale g....

Dzeux11.07.2017 19:02

Jest taniej to kupują cóż w tym nielegalnego??znowu marudzicie ledwo wam nagrody przyznali???

Gość11.07.2017 18:14

Ciekawe dlaczego ludzie wolą kupować rosyjski węgiel po 500 zł, niż polski po 850?

Widz11.07.2017 14:33

Jak zmienią ustawę o związkach zawodowych to będę szok dla niektórych zapasionych związkowców co mają paru członków i się czują panami już niedługo to nastąpi

Sędzimir11.07.2017 14:10

Drodzy górnicy! Zostaliście wyr... , przepraszam, poszukani przez waszego ulubionego oszusta Jarosława Kaczyńskiego. To on przed wyborami kłamał, mówiąc o wielkim skandalu z kupowaniem węgla za granicą. To on obiecywał wam złote góry, dostatnie i spokojne życie. To on za pośrednictwem przewodniczącego ZZ Solidarność niejakiego Piotra Dudy, namówił was na strajk, który omal was nie zniszczył. Na szczęście skończyło się tylko na waszych stratach. Gratuluję wam bezmyślności wzmocnionej głupotą. Rozglądajcie się za robotą, bo już niedługo kopalnie zaczną padać. Samo doprowadziliście do tego. Możecie być z siebie dumni.

SmutnaPrawda11.07.2017 13:44

Kończycie się Rylarze :) Wasz kuniec jest prędki :)

.....11.07.2017 13:22

drodzy ryle... to sie nazywa wolny rynek... a wy jestescie reliktem zamierzchłej epoki... przywileje macie rodem z prl'u, rynek chcecie regulowac jak za czasow prl'u.... tylko najglosniej krzyczycie precz z komuna haha to jest tak glupie ze az zabawne :)

górnik jasmos11.07.2017 13:09

To już wiem dlaczego trzeba było zamknąć Krupińskiego. Bo jak uzasadnić zwiększony import z Rosji i Ukrainy.

Pokaż wszystkie opinie (21)