Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
12 lipca 2017

Można wziąć jedzenie za darmo z lodówki w samym środku miasta

  • Można wziąć jedzenie za darmo z lodówki w samym środku miasta
  • Można wziąć jedzenie za darmo z lodówki w samym środku miasta
  • Można wziąć jedzenie za darmo z lodówki w samym środku miasta
  • Można wziąć jedzenie za darmo z lodówki w samym środku miasta
Więcej zdjęć:
fot. JastrzebieOnline.pl

Każdy mieszkaniec Jastrzębia, ale nie tylko, może zupełnie spokojnie otworzyć lodówkę i wziąć jedzenie zupełnie za darmo. Oczywiście najbardziej oczekuje się, że zrobią to osoby bezdomne czy ubogie, ale nie ma żadnej kontroli. We wtorek w naszym mieście ruszyła pierwsza jadłodzielnia. 

Lodówka, wraz z półkami, znajduje się przy ul. Wielkopolskiej na tyłach komisu "Julcia". Można do niej sięgać w godzinach 9-18. Organizatorzy jadłodzielni zachęcają jednak jastrzębian, aby także dzielili się z potrzebującymi artykułami spożywczymi. Ten sam apel, kierują do sklepów spożywczych, marketów, które nierzadko wyrzucają niesprzedaną żywność.

- Jadłodzielnia foodsharing zaczyna działać w Jastrzębiu. Dziękuję wielu osobom, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie. Chcemy pokazać społeczeństwu, jak można dzielić się z innymi tym, czego mamy za dużo. Osób potrzebujących w mieście nie brakuje. Przede wszystkim z myślą o nich otworzyliśmy jadłodzielnię. Mam nadzieję, że projekt się przyjmie i uruchomimy kolejne punkty z żywnością - mówi Aleksandra Fabisz-Zblewska, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Obecny na otwarciu jadłodzielni przewodniczący osiedla Gwarków Kazimierz Janoska popiera otwarcie jadłodzielni.

- Jestem całym sercem za. W naszym mieście nie brakuje osób potrzebujących. Często na osiedlu widzę bezdomnych, którzy nie mają środków na żywność. Są też osoby ubogie, które z trudem wiążą koniec z końcem. Zachęcam mieszkańców do dzielenia się żywnością, której tyle nieraz wyrzuca się do śmietnika - mówił przewodniczący.

Ewelina Auguścik, która również zaangażowała się w projekt mówi, dlaczego jadłodzielnia potrzebna jest w mieście.

- Polacy rocznie wyrzucają do śmietnika dziewięć milionów ton jedzenia, w tym dwa miliony to produkty, które marnują się w lodówkach i kuchniach indywidualnych konsumentów. Gdyby więc to, co wyrzucamy do kosza, odpowiednio zagospodarować, dałoby się z pewnością wyżywić większość rodziny - wyjaśnia.

Zaraz po zapełnieniu lodówki produktami pojawili się pierwsi chętni.

- Jestem bezdomnym od 17 lat. Dla mnie i moich znajomych to wielka pomoc. Jedzenie jest drogie, a przecież z czegoś musimy żyć. Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc - mówił jeden z bezdomnych. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Bezdomni chcieli ode mnie pieniądze" "Bezdomni chcieli ode mnie pieniądze"

Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też  Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (39)
jaga07.08.2017 20:36

Alkoholizm to choroba która niszczy ludzi i nie każdy potrafi sobie z tym poradzić .Ci co tak piszą nigdy nie byli bo są zdrowi i mają kontrolę nad swym piciem.Wielu ludzi sławnych , uczonych nie może z tego wyjść.Może jakieś przymusowe leczenie , albo inny pomysł bo nawet psy umieszcza się w schroniskach.

Ira15.07.2017 19:12

DO "Żulika".
Niestety nie można wkładać "procentów". A swoją drogą uważam, że dobry pomysł. Po co różni "zbieracze datków" mają stać z "koszami" w dużych sklepach, a tak prawdę mówiąc, nie wiadomo, czy wszystko, co ofiarujesz trafi do tych najbiedniejszych. Moim zdaniem mądry pomysł. Trzeba tylko, żebyśmy wszyscy zwracali uwagę na tych, co będą chcieli np. dewastować.

Gość15.07.2017 10:48

Najgłupszy rodzaj "pomocy". Dać coś komuś za darmo, bo mi żal.

grażyna14.07.2017 11:12

nie uważam, że jest to świetny pomysł, jak co poniektórzy piszą! uważam, że to rozpieszczanie społeczeństwa. Jak słusznie zauważyli niektórzy, że tzw. menelstwo się szerzy na ogromną skalę. Ulica Wlkp i tak ma z tym problem, zobaczycie, że szybciej to będzie zlikwidowane niż wam pomysłodawcy się wydaje. Chyba, że chcecie aby wasza ulica była bardziej menelska niz jest. Euforii nie ma bo przecież wiadomą sprawą jest, że trzeba pomagać! ale są od tego odpowiednie instytucje... Także Pani Olu, żeby mieszkańcy tej ul nie byli wściekli na panią za ten super wynalazek!!!

Gość14.07.2017 9:34

Trzeba dokarmiać elektorat PiS-u.

gość 14.07.2017 4:57

Fajny pomysł wyłania kolejnych kandydatów do rady miasta i na prezydenta miasta. Tu bez przyczyny nikt palcem nie kiwnął!

Anioł13.07.2017 18:42

To jest świetna i piękna akcja. Prosta dla zrozumienia, ale jak widać nie dla wszystkich. Żulik, jej nie pojmuje bo choć nauczył się pisać, to nie nauczył myśleć. Że nie wspomnę o pewnym niedorozwoju, który nic nie rozumie ale wszędzie zabiera głos pisząc porażające bzdury.

Pokaż wszystkie opinie (39)